Pazartesi, Ekim 21, 2019
Airdrop

Viva Network – Bitmeyen özellikler!

Önceki yazımızda genel olarak Viva’yı anlatmıştık. Kısaca hatırlatırsak, Viva Network ev almak isteyen ancak yeteri kadar parası olmayan insanlarla yatırımcıları buluşturan bir proje. Yani mortgage endüstrisindeki arabulucuları – bankaları ortadan kaldırmayı planlamaktalar.

Bu yazımızın konusu ise Viva projesinin farklı özellikleri. Bunlardan ilki “The Real Value 2.0” (“RV2”) aplikasyonu.

RV2 konut gayrimenkullerin değerlendirmesini yapacak bir uygulama olacak. Aplikasyonun ardında tahmin edeceğiniz gibi yapay zeka ve machine learning teknolojisi var. RV2’in çalışma prensibi şöyle:
Farklı insanlar uygulamaya farklı evler hakkında veriler girecek ve bunun karşılığında Viva token alacaklar. RV2’den yararlanmak isteyen kullanıcılarsa bunun karşılığını Viva tokenla ödeyecekler. Whitepaper’da belirttiklerine göre bu uygulama geliştirilirken baz alınan RV1 artık halka kapalı olarak Bermudada kullanılıyor ve yakın zamanda herkes tarafından kullanılabilecek.

Viva Network’ün diğer bir özelliğiyse merkezsizleştirilmiş kredi puanlama sistemi olan V-Score. Kullanıcılar V-score yardımıyla kredi notlarını ve kredi geçmişlerini gösteren hesaplar oluşturabilecekler. V-score puanları geleneksel kredi notları, Viva Network’teki kredi geçmişi ve kişilerin kendileri hakkında verdikleri bilgi temel alınarak hesaplanacak. Bununla da kredi alan kişilerin gerçek ödeme imkanları V-score puanlarında daha iyi yansıtılacak. Ayrıca V-score blockchain bazlı merkezsizleştirilmiş sistem olacağından kullanıcıların bilgilerinin güvenliği sorunu da ortadan kalkmış olacak.

Son olarak bahsedeceğimiz özellik Viva Network’ün kendi borsası. Viva FMS Exchange isimli bu borsa diğer sıradan kriptopara borsalarına benzeyecek, ama burada kriptoparalar yerine kredi borçlarıyla (alacaklar) işlem yapılacak.

Sonuçta güzel özelliklere sahip bir proje. Ne kadar başarılı olacağını ise zaman gösterecekdir.

Website: https://www.vivanetwork.org

 

About The Author

Leave A Response