Pazartesi, Ekim 21, 2019
Airdrop

Node Haven – Madencilik İçin Şart!

Kriptopara için madencilik bir şart. Çeşitli madencilik şekilleri var, bunlardan en eski modeli ise pow olarak adlandırılan bilgisayarın işlemcisi ve gpu gücü ile yapılan ve bitcoin’in de kullandığı madencilik modeli. Aslında madencilik blockchain’i çeşitli şekillerde ayakta tutan kişilere verilen bir ödül olarak özetlenebilir. Yalnızca Pow madencilik cinsinde çok iyi bir donanıma ihtiyacınız var. Ne kadar iyi donanım o kadar yüksek kâr anlamına geliyor. Teknoloji geliştikçe, daha iyi madencilik ekipmanları da piyasaya çıkıyor. Artık 2009 yılındaki gibi mevcut bilgisayarda ne cpu varsa onun kullanıldığı değil, donanım şirketlerinin madencilik için özel donanımlar çıkarttığı dönemdeyiz. Node Haven da bir madencilik için donanım projesi olarak, kripto dünyasında eşsiz bir proje ile dikkat çekiyor.

 

Bitcoin madenciliğinde donanımın gelişimine ait görseli yukarıya ekledim. 2009’da herkesin ulaşabildiği cpu’lar ile erkenciler madencilik yapıyorlardı. Sonrasında 2010 yılında işe gpu’lar dahil oldu, ulaşılabilirlik biraz düştü ve daha çok hobi olarak bunu yapanlar ortaya çıktı. 2011 yılında fpga ile tanıştık, erişilebilirlik biraz daha düşerken, bu bizim için ilk ticari amaçlı bitcoin madencisi anlamını taşıyordu. 2013 yılına geldiğimizde ise karşımıza ASIC çıktı, artık karlı bir madencilik için kullanılması şarttı ve erişilebilirlik iyice düşmüştü. Bugün ise merkezleşmiş bir madencilik sistemi ile karşı karşıyayız. Yeni en güçlü kartlara ulaşmak artık ortalama bağımsız bir madenci için mümkün değil gibi bir şey. Ürün çıktıktan sonra gizli gizli satılıyor ve alacağınız zaman oldukça geride kalmış oluyorsunuz, yetmiyor satışa çıkar çıkmaz anında tükeniyor ve aylarca kart bekleyebiliyorsunuz. Node Haven ise bu durumdan hoşnut olmayanların oluşturduğu bir proje. Amaçları bu merkezleşmiş sistemi kırarak, madenciliği yeniden merkezi sistemlerin elinden almak ve son kullanıcıya bu konuda bir fırsat tanımak.

Node Haven bu amacı gerçekleştirirken ortalama bir cihaz üretmiyor. Şu anda mevcut olan en güçlü madenci 10Nm ASIC’in 18th/s hash rate verdiği noktada, geliştirdikleri ilk ürün olan NODE Haven 7nm ASIC BTC Miner (1. jenerasyon) 20th/s hash rate taahhüt ediyor. Aslında burada karşılaştırdığımız 10Nm piyasada çok kullanılan bir kart değil fiyatı ve yeni çıkışından dolayı, en çok kullanılan 16Nm dizaynı. 7Nm’nin 16Nm’ye olan avantajları ise şu şekilde sıralanıyor.

 • Hash rate’te dramatik artış. (2 katı civarında)
 • %65’e kadar daha iyi enerji verimliliği
 • En az 2-3 yıl kadar piyasadaki cihazlarla rekabet edebileceği öngörülüyor,
 • Performans optimizasyonu,
 • Erkenden adapte olanların maliyeti en hızlı çıkartan grup olacağını da belirtiyorlar.

Dediğim gibi nihai amaç herkesin en iyi madencilik ekipmanlarına ulaşabilmesi. Tokenların amacı ise öncelikle bunu gerçekleştirecek parayı toplamak, sonrasında ise token sahiplerinin daha ucuza ve daha erken en yeni ekipmanlara ulaşmasını sağlamak. Sonuçta bir tane kart yapıp bırakmayacaklar, sürekli zaman içerisinde daha güçlü kartları sunacaklar. Node haven token sahipleri maliyetin %10 fazla fiyatına ürünü alabilecekleri gibi ayrıca ayırtmak istediklerinde fiyatın %10’unu vermeleri yeterli olacak. Token sahibi olmayanlar ise herhangi bir ayırtma yapamayacakları gibi çok daha fazla para ödeyecekler. Dolayısıyla binlerce madencinin bu tokenları ellerinde tutmak durumunda kalacaklarını düşünebiliriz. Bu da token fiyatına olumlu etki yapacaktır.

Sonuç olarak, kripto dünyasında daha önce benzerini görmediğim bir proje. Çok madencilik projesi gördüm ama madencilik ekipmanı projesi bir ilk. Eğer gerçekten bahsettikleri özellikte kartları üretmeyi başarırlarsa, yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı token fiyatının oldukça değerlenmesini bekleyebiliriz. Şu anda sayfalarında pre-sale kısmına tıklayabilir ve sizi yönlendirdiği noktada pre-sale için davet talebinde bulunabilirsiniz. Açıkçası özellikle madencilik ile ilgileniyorsanız, projeyi çok ama çok ciddi incelemenizi öneririm.

Website: https://www.nodehaven.com

bountyhive.io/r/levyashin 

About The Author

9 Comments

 1. bahisci 7 Haziran 2018 at 15:59

  ya şu madencilik işine girilir mi para kazandırıyor mu?

  • turgut 7 Haziran 2018 at 17:29

   yani binlerce madenci var bunlar hayrına yapmıyor belli ki bu işi : D

   • gurhan 7 Haziran 2018 at 23:10

    adam haklı beyler

 2. ercan 7 Haziran 2018 at 16:44

  donanım yapıyor olmaları enteresan olmuş. öyle kart çıkartmak kolay mı bir anda? çok emin olamadım ben bu konuya

 3. Dr 7 Haziran 2018 at 18:41

  http://www.metrobitcoinminer.com/products/SMART-Miner-3.0-Rack-Mount-20TH%7B47%7Ds-Bitcoin-Miner.html

  bu tarz 20 th/s kazdığını söyleyen madenciler var. her ne kadar sitenin doğruluğundan emin olmasam da. Sadece googleladım

  • gurhan 7 Haziran 2018 at 23:09

   Malesef kartlar konusuna çok hakim değilim. Verdiğiniz link doğru da olabilir yanlış da 🙂 ama 16nm’ymiş o kart. 7nm olacakmış bu dolayısıyla hiç bir şey yoksa enerji verimliliği var ki, zaten olayın tüm gider kalemi o.

 4. f.d. 7 Haziran 2018 at 22:08

  Bu madencilik işi eskiden ne güzelmiş. aç çöp bilgisayrı kazsın mis gbi. Şimdi yok acis di yok 10nm di iyice cılkı çıktı. 0’dan başlayan adamın bu işlere girmesi artık mümkün değil

  • ahmet 7 Haziran 2018 at 22:51

   rig hazırlayıp satanlar var, direkt onlara yönelebilir kişiler. btctde var bir sürü

   • gurhan 7 Haziran 2018 at 23:10

    Onlar biraz fazla şişirme oluyor genelde fiyat olarak. Bir de zaten bizde elektrik pahalı diye biliyorum.

Leave A Response