Cumartesi, Temmuz 20, 2019
Airdrop

Denet – Merkezsiz İnternetin Geleceği

Bitcoin ve kripto dünyası her geçen gün yeni projelerle tanışıyor. Bunlar kimi zaman benzersiz projeler olabildiği gibi kimi zaman da tekrar tekrar birbirinin aynısı projeler olabiliyor. Bu yazımda anlatacağım proje olan Denet’i her ne kadar benzersiz olarak tanımlayamasam bile, “tekrar tekrar” olarak nitelendirilmekten de uzak gözüküyor. Proejeleri ise, depolama, barındırma ve işleme üzerine.

Şu anda hepimizin öyle ya da böyle bir bulut hesabı olduğunu tahmin ediyorum. Ben yandex’in bulutunu tercih ediyorum ve bana ücretsiz vermiş olduğu 46 gb fazlasıyla işimi görüyor. Ancak bunun bir de web site yönetimi için olan modelleri mevcut. Bunlar ücretsiz elde edilemiyor (edilen varsa da pek iş görmüyorlar). Web siteniz için bir depolama alanına ihtiyacınız ve aynı zamanda serverın iyi çalışabilmesi için bir ram gücüne ihtiyacınız var. Barındırma hizmeti size ihtiyacınız dahilinde bir alan tahsis ediyor ve ayrıca bir ram gücü sağlıyor. Ancak yaptığınız ödeme alanın tamamı karşılığında olmasına rağmen, insanların büyük bir çoğunluğu gibi bunun tamamını kullanmıyorsunuz. Bu da sizin fazla ödeme yapmış olduğunuz anlamına geliyor. Aşağıda, bununla ilgili yapılmış bir araştırmanın sonuçlarını görebilirsiniz.

Şu anki sistem bu şekilde iken ve açıkçası barındırma hizmeti veren şirketler bundan oldukça mutluyken, Denet farklı bir çözüm sunuyor. Bu çözümlerden birini de içine alan, neden denet kullanılması gerektiğine dair altı maddeyi şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Denet her kullanıcının, web üzerinde tamamen güvenli ve gizli bir şekilde veri depolama ve web barındırma hizmeti almasını mümkün kılıyor.
 • Yukarıda bahsettiğim fazla ödenen kısımlar olarak ön plana çıkan kullanılmayan kısımları olan kişilerin, bu kısımları rahat bir şekilde başka kullanıcılara kiralayarak, en ekonomik bir şekilde servisi kullanma şansı tanıyor.
 • Denet ile birlikte, web’in en merkezci yapısı olan, depolama ve barındırma hizmeti, artık merkezsiz bir hal alıyor.
 • Denet, şeffaf ve merkezi olmayan bir ağdır. Kullanıcının katkısını ve itibarını da dikkate alır. Bu sayede, iyi niyetli kullanıcıları ödüllendirilmiş olur.
 • Denet kullanıcıya maksimum güvenlik ve konfor sunar. Serverlar maksimum düzeyde açık kalırlar ve bunu oldukça uygun fiyatlara gerçekleştirirler.
 • Denet kendisine yatırımcı değil, sistemini geliştirilmesinde yardımcı olacak kullanıcılar ve ortaklar aramaktadır. Şu anda da ürünlerinin en yalın, baz hali hazır durumda.

Denet, ilk olarak erc-20 tokenı olarak dağıtılacak ancak sürekli böyle kalmayacak. Kendileri için oluşturacakları merkezsiz sistemleri için Masternode bazlı bir blockchain de oluşturacaklar. Dolayısıyla belli bir miktar coin (adedi belli değil henüz) kilitleyerek, ağ üzerinde kazanç sağlamak mümkün olacak.

Şu anda daha bugün hızlı pre-sale dönemleri sona ermiş ve 389 bin dolar toplamayı başarmış. Asıl pre-sale’lerine ise 26 gün süre var. Tanesi 0.035$ ‘dan satılacak olan tokenlarından toplam 1 milyar adet mevcut ve bunun %70’i icoda satışa sunulacak. Kalanlardan %11’i ekibe, %10’u ödül fonuna, %5’i danışmanlara, %3’ü referral kampanyasına ve son olarak %1’i ödül kampanyası için ayırılacak. Satılmayan tüm tokenlar ise yakılacak.

Sonuç olarak, dediğim gibi çok benzersiz bir proje değil ancak defalarca aynısını gördüğümüz projelere de benzemiyor. Buna benzer bildiğim tek büyük çaplı proje olan Storj 100 milyon dolar üzeri bir pazar değerine sahip. Denet’in Storj’u yakalaması demek yatırımcılarının parasını (hard cap durumunda) 3’e, 4’e katlaması anlamına gelmekte. Tabi burada, Storj kadar başarılı olup olamayacakları da önem arz ediyor. En nihayetinde projeyi başarılı buldum ve gerçekten depolama ve barındırma hizmetlerini merkezsizleştirmenin interneti daha iyi bir yer yapacağına inanıyorum. Projeyi takipte kalmakta yarar var.

Website: https://denet.pro

bountyhive.io/r/levyashin

 

About The Author

11 Comments

 1. dlra 4 Haziran 2018 at 11:54

  Bu kullanmadığımız kısmı satmak ile kar edemiyoruz ama sanırım. Yani sadece daha ucuza getirmiş oluyoruz sistemi değil mi?

  • gurhan 4 Haziran 2018 at 13:58

   Tabi canım. Adam niye senden daha pahalıya alsın 🙂 Hatta belki fiyat bile kırarsın senden alsınlar diye.

 2. BtcCan 4 Haziran 2018 at 12:21

  token yakacaklar ama diğer %30 u da aynı oradna yakacalar mı? yani şöyle düşünün %70’in içinden %20 sattılar. Bu durumda kalan pay yine %30 ise, tokenın 3.5 ta 1’i satıldı ama token sayısı yarısını düştü anlamı geliyor. bu konuda bilgi vermişler mi?

  • gurhan 4 Haziran 2018 at 13:59

   Onunla ilgili bir bilgi yok. Proportionally yani orantılı olarak yakıyoruz diyor bazı whitepaperlar. Bunda o tarz bir bilgi yok. Ama o şekilde yapmayacakları anlamına da gelmiyor.

   • zafer 4 Haziran 2018 at 14:10

    Aslında şu en önemli konulardan birisi ama projeler net bir şekilde hiç bir zaman açıklamıyorlar bunu.

    • gurhan 4 Haziran 2018 at 15:01

     Icoyu yaratırken herkes hard cap kesin diye düşünüyor çünkü. O nedenle hiç whitepaperlarda vs. açık açık yer almıyor bu konu 🙂 Kimse soft cap bile yapamayız veya zar zor geçeriz diye düşünmüyor başlarken.

 3. inceci 4 Haziran 2018 at 13:07

  389 bin dolar çok azmış, ne kadar süreydi o kısa pre-sale süreci?

  • gurhan 4 Haziran 2018 at 14:00

   Açıkçası bilmiyorum. Dün baktığımda devam ediyordu, bugün bitmiş.

 4. satoshi 4 Haziran 2018 at 14:31

  soft cap nedir?

  • gurhan 4 Haziran 2018 at 15:02

   Whitepaperda bilgi yok ancak icobench sitesinde 3 milyon dolar olarak bilgi girilmiş. Ne kadar doğru emin değilim.

 5. mehmet 4 Haziran 2018 at 19:44

  Bu güzel, detaylı yazı için teşekkürler.

Leave A Response