Pazartesi, Ekim 21, 2019
Airdrop

Code Of Talent – Mikro Öğrenme Platformu

Eğitim sistemi ülkemizde nasılsa globalde de pek farklı değil. Kaliteli eğitim için yüksek miktarda para harcamak gerekiyor, bunu harcamak istemiyorsanız veya harcayacak durumunuz yoksa, karşılığında aldığınız eğitim genelde o kadar da kaliteli olmuyor. Code of talent ise, kaliteli eğitim almanın herkesin hakkı olduğunu savunuyor ve bu minvalde bir proje geliştiriyor.

Şu anda mevcut sorunları şu şekilde sıralamışlar:

  • İyi eğitmenlere yetersiz erişim: Milyarlarca insan, ya eğitime hiç ulaşamıyor, parasını karşılayamıyor ya da çok düşük kalitede eğitim alabiliyor.
  • Sınıfta ders sıkıcı: Klasik sınıflarda yapılan dersler, interaktiflikten ve heyecandan uzak, öğrencilerin dersten kopmasına yol açıyor.
  • Teori ile beceri alakasız: Derslerde öğretilen teoriler çoğu zaman gerçek hayatta öğrenciye bir beceri katmıyor. Nitekim öğrencilik hayatımızda yahu ben bu çiçeğin taç yapraklarını ezberlesem hayatımda bana nasıl bir katkısı olacak benzeri isyanlarımız hepimiz olmuştur. (Biyolojiyi hiç sevmezdim, nitekim hayatımda da bana hiç bir faydası olmadı)
  • İnsanlar öğrenmeye motive değiller: Her ne kadar artık okul dışında, internette de bir sürü yeni şey öğrenmek için fırsat varsa da, insanların öğrenmek için ve kendilerini geliştirmek için bir motivasyonları yok.

Bu sorunları çözmek için bazı özellikler entegre etmişler sistemlerine. Oyunlaştırılmış, mikro öğrenme ile 10’ar dakikalık öğrenme seansları ile öğrenim mümkün kılınmış. Özellikle ortalama bir öğrencinin dikkat süresinin 20 dakika olduğundan hesapla bu süreyi belirlemişler. Eğitimciler ve öğrenciler için ödüller bir diğer özellikleri. Öğretmenle direkt iletişim ve çalışanları için değiştirilemezler kayıtlar da sistemde mevcut olacak. Ayrıca 3. partilere de açık olacaklarmış, bu alanda çeşitli sponsorlar ve reklamlar düşünebiliriz.

Neden sistemi kullanmamız gerektiği de hem öğrenciler, hem de öğretmenler için detaylıca açıklanmış. Öğrenciler için, öğrenerek para kazanmak en önemli özellik olarak dikkat çekerken, kısa sıkıcı olmayan 10’ar dakikalık dersler ikinci sırada. Özel ders gibi, sürekli bir geri bildirim, ve kişiye özel eğitim de artılarından bir başkası. Potansiyel iş fırsatlarına ulaşım ve son olarak, öğrendiklerine ait sunabileceğin bir geçmiş kaydı da sistemin öğrenci için önerdiği yeniliklerden birisi. Öğretmenler için de avantajlar öğreterek para kazan ile başlıyor, mikro öğretim ile daha kaliteli eğitim vererek kişisel tatmin sağlamak yine bir başka güzel özellik. Diğerleri kadar şanslı olmayan insanlarla grup oluşturarak onların da gelişimine katkı sağlamak, avantajlardan bir başkası. Yine öğrencilerde olan öğrettiklerine ait sunabileceğin bir geçmiş kaydı ve son olarak öğretmenlerin Rock Star’ı olabilme potansiyeli olarak sayılmış platformu kullanım sebepleri.

Yukarıdaki resimde, senelik CoT hacim beklentileri mevcut. 2020 olarak başlattıkları platformlarının kullanımı, 4.3 milyon dolar olarak başlayıp, 2024 yılına geldiklerinde 100 milyon dolar sınırına merdiven dayayacağını ön görüyorlar. Bu vizyonlarını gerçeğe çevirirlerse zaten eğitim sisteminde bambaşka bir noktaya doğru gidiyor oluruz.

Projenin tokenları Code kısaltma adıyla Cot tokenları olarak belirtilmiş. Herhangi bir kar payı sağlamayan ekosistem içi kullanılacak olan bu tokenlar, sistemin kullanıldığı kadar değerlenecek. Yukarıda koyduğum resim gerçek olursa, token sahiplerini mutlu bir gelecek bekliyor anlamına geliyor. Ancak başarısız olur ve yukarıdaki rakamlara yaklaşamazlarsa da, bu sefer token sahipleri aynu mutluluğu yaşayamayacaklardır. Dolayısıyla tamemen platformun başarısı ile birebir orantılı bir token gelecek değeri beklenmelidir.

Sonuç olarak, eğitim sistemi gerçekten gelişmeye açık ancak buna rağmen bu uğurda bir şeyler yapmaya çalışan projelerin sayıları bir elin parmaklarını geçmiyor. Code of talent’i bir şeyleri değiştirmeyi ve dünyayı daha iyi daha eğitimli bir yer haline getirmeyi çalıştığından dolayı takdir ediyorum, umarım başarılı olur ve amaçladıklarını gerçekleştirebilirler.

Website: https://codeoftalent.io

bountyhive.io/r/levyashin

About The Author

Leave A Response