Perşembe, Ağustos 22, 2019
Airdrop

Viva – Ev Alıcılarını Yatırımcılarla Buluşturan Network!

Günümüzde neredeyse herkes ev alırken ipotekli ihtiyaç kredisine başvurur. Peki bu ipotek nasıl çalışır?

Paraya ihtiyacı olan taraf bankadan kredi çeker, kredi borcunun ödenilmesinin garanti altına alınması içinse herhangi bir gayrimenkul teminat olarak gösterilir. Halihazırda ipotek sistemi dünyada geniş bir şekilde yaygındır ve 31 trilyon dolarlık piyasa değerine sahiptir. Bu piyasaya girmeye çalışan yeni bir blockchain projesiyse Viva Network.

Viva blockchain teknolojisinden yararlanarak Mortgage Endüstrisi’ni yeniden şekillendirmeyi ( elbette merkezsizleştirmeyi) hedefliyor ve bunu kredi alma işlemlerindeki aracıları, genellikle bankaları ortadan kaldırmakla başarmayı planlamaktadır. Ev almak isteyen kişiler ihtiyaçları olan parayı Viva Network’ü kullanarak fiat para birimlerinde elde edebileceklerdir. Bankaların aksine para tek bir kişiden alınmayacak ve akıllı kontratlar kullanılarak kitlesel fonlamayla toplanacaktır. Dünyanın herhangi bir yerinden olan yatırımcılar bu fonlamaya katılabileceklerdir. Bununla birlikte kredi faiz oranları serbest piyasayla belirlenecektir. Arabulucu kurumlar ortadan kalktığı ve oranlar serbest piyasayla belirlendiği için hem paraya ihtiyacı olanlar daha düşük faizli kredi çekebilecek, hem de yatırımcılar paralarını daha iyi değerlendirebileceklerdir.

Elbette proje bununla bitmiyor. Dünyanın farklı şehirlerindeki evlere yapay zeka kullanarak değer biçen “Real Value 2.0” isimli uygulama geliştirmeyi planlamaktadır. Viva Network kullanıcıları viva tokenla ödeme yaparak bu uygulamadan yararlanacaklardır. Ayrıca Viva Network üzerinde kredi not sistemi geliştirilerek yatırımcılar için risk yönetimi kolaylaştırılacaktır.

Ethereum bazlı erc20 token olan Viva herhangi bir kar payı getirmeyecek bir utility tokendir. Viva ekosistemindeki farklı uygulamalardan yararlanmak için bu token kullanılacaktır. Kısacası, Viva Network ne kadar geniş kullanılırsa, token’ı da o kadar çok değerlenecektir.

Projenin karşılaşacağı en büyük problemse kendilerinin de belirttikleri gibi hukuki zorluklardır. Her ülkenin kendine özel kredi kanunları olduğunu düşündüğümüzde, ulusal çapta bu işi başarmak için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. ICO’ları şu anda presale aşamasında, 75 bin ETH’lik hardcap belirlemişler. Piyasanın durumuna baktığımızda bu miktarın toplanması zor gibi görünüyor.

Sonuç olarak yeteri kadar büyük bir piyasaya hitap etse de pek farklı bir fikir ileri sürmeyen proje. Ayrıca token’larının değerlenmesi için geniş bir kitle tarafından network’lerinin kullanılması gerekli.

 

Website:  https://www.vivanetwork.org/

About The Author

1 Comment

  1. tahir 21 Mayıs 2018 at 16:26

    Rentberry’e benzettim biraz. Onlar da acayip para toplamıştı ama fiyat yerlerde. Tabi private salede %300 bonus ile satmışlar tokenları, biraz da sebebi o.

Leave A Response