Pazar, Mart 24, 2019
Airdrop

Velix.ID – Kimlik Doğrulama Platformu

Bugün öyle bir denk geldi ki, ikinci bir ico yazısı ve ne kadar istekli olursanız olun, ne kadar icoya katılmak isterseniz isteyin, ikisine de katılmanızın yolu yok. Çünkü ilk yazımda satış sadece akredite olmuş özel yatırımcılaraydı, bu yazımda ise ico dün sona erdi. Yazımızın konusu olan Velix.ID dün itibariyle satış süreci sona ermiş bir proje, soft capleri olan 2.5m $’nin çok az üzerinde (80.000$ üzerinde) para topladılar ve açıkçası çok saygı duyduğum bir şey yaptılar. Şu anda piyasanın sıkıntılı olması, osu busu gibi sebepler ortaya sürerek icoyu 1 hafta ile 3 ay arasında bir süre ile uzatmadılar.Verdikleri süre bittiğinde, icoyu da sona erdirdiler. Açıkçası bu şekilde tok gözlülükle davranan ico çok fazla denk gelmiyor. En yakın örnek Cool Cousin hard cap’in %90’ına ulaşmasına rağmen süre uzatımına gitmeyi tercih etti.

Digital hayatın, hayatımızdaki yeri kuvvetlendikçe her gün kimlik bilgilerimizi yeni yerler ile paylaşmak durumunda kalıyoruz. Yemeksepetinden hamburger söylüyoruz paylaşıyoruz, bookingden yer ayarlıyoruz paylaşıyoruz, n11’den sipariş veriyoruz paylaşıyoruz, bisu’dan su söylüyoruz paylaşıyoruz. Yetmiyor bir de kripto hayatımız başlıyor. Diğerlerinde paylaştığımız bilgilerin yanına bir de pasaportumuzu ve pasaportmuzla birlikte selfie’mizi iliştiriyoruz; her exchange, ico, bounty hatta airdrop için paylaşıyoruz. Bu paylaştıklarımıza aslında ne bir güvenimiz var, ne de paylaştığımız bilgilerin gizli kaldığına olan inancımız. Dolayısıyla kendimizi aslında bir sürü yaşayanabilecek sıkıntıya karşı savunmasız bırakıyoruz. Bir yandan da bunları doldurmak için harcadığımız zaman da cabası. Yani hem sevmediğimiz, hem bize zarar verme potansiyeli olan bir şey yapıyoruz hem de zamanımızdan çalıyoruz.

Velix.ID ile birlikte, bu tüm platformlara Velix.ID ile girebileceksiniz. Öncelikle Velix.ID uygulamasında bir profil oluşturuyorsunuz. Gerekli bütün bilgileri dolduruyorsunuz ve size özel 8 haneli alfanümerik kimlik oluşmuş oluyor. Bu kimlik, kullanıcının istediği her türlü hizmet için anında ve güvenle kullanılabilecek. Velix.ID ekosistemine kayıtlı işletmelerden herhangi birisi, kullanıcının kimliğini onaylamışsa bir başka işletme tekrardan talep etmeyecek. Dolayısıyla Velix.ID kullanıcısı tekrar tekrar yaptığı işlemi sadece bir kere Velix.ID için gerçekleştirmiş olacak ve bir daha gerçekleştirmeyecek. Yeter ki işletme Velix.ID ekosistemine kayıtlı olsun.

Projenin bence en zayıf karnı içinde bulunduğu pazarda rekabetin çok olması. Benzer bir çok proje var ve bunlardan üç tanesi (Selfkey, Thekey ve Civic) çok büyük paralar topladı. Dolayısıyla kaynakları da oldukça fazla olacaktır. Onun haricinde Velix.ID gibi daha mütevazi rakamlar toplayanlar da mevcut. Sonuçta öyle ya da böyle sayısız rakibi olacak bir sektör ve çoğu kendisinden daha fazla kaynağa sahip bu rakiplere karşı ön plana çıkmak oldukça zor olacaktır. Burada avantajlı gördüğüm en önemli kısım, sadece kyc ve kripto dünyası ile sınırlı kalmayıp, digital dünyadaki her türlü kimlik gerektiren olaya girmiş olmaları. Saydığım projelerde bu yönde bir çalışma şu ana kadar yok. Ancak açıkçası bu tarafa yönelmeye karar verdikleri anda da yönelebilirler.

Sonuç olarak Velix.ID ico sürecinde zaman aralıklarını suistimal etmeyerek saygımı kazanmış bir proje. Her ne kadar ihtiyaç olan bir proje üretmiş olsalar da mevcut ihtiyacı giderme amaçlı çok sayıda ve çok daha fazla kaynağa sahip rakiplerinin olması işlerini zorlaştıracaktır. Ancak bu değil ki kaybetmeye mahkumlar. Sonuçta her işte başarılı olabilmek için paradan daha önemli olan veya en az para kadar önemli olan bir şey de başarmayı ne kadar istediğin. Dolayısıyla saygımı kazanan bu ekipten, büyük bir başarı hikayesi çıkmaması için de bir sebep yok.

Website: https://www.velix.id/

Bounty: https://bountyhive.io/join/Velix.ID?from=levyashin

About The Author

5 Comments

 1. s.n.m 16 Mayıs 2018 at 21:03

  sonuçta anladığım bu kimlikçiler ne kadar fazla yer/ico ile anlaşırlarsa o kadar iyi olacaklar.

  • gurhan 16 Mayıs 2018 at 22:08

   Tabi. Katılan olmadıktan sonra projenin hiç bir albenisi kalmıyor.

 2. ozgur 16 Mayıs 2018 at 21:44

  hangi ülkeden bunlar?

  • gurhan 16 Mayıs 2018 at 22:07

   Singapur

 3. zafer 21 Mayıs 2018 at 16:29

  Kaçıncı kyc platformu bu. Artık bence daha fazla çıkmaması gerekiyor. Bu kadar büyük bir talep yok.

Leave A Response