Cuma, Nisan 26, 2019
Airdrop

Tune – Daha İyi Bir Müzik Endüstrisi

Kripto dünyası tarafından ilgi gösterilen bir başka konu da Müzik endüstrisi. Bugünün son yazısı Tune’da müzik endüstrisine yönelik bir proje.

Tune kendisini, öncelikli olarak blockchain tabanlı teknoloji, akıllı sözleşme tasarımı ve digital uygulamalar oluşturma odaklı bir yazılım geliştirme ve yönetim şirketi olarak tanımlıyor. Öncelikle amacı, müzik endüstrisi içerisinde digital telif hakkı şeffaflık sorunlarını çözmek. Bunu da oluşturacakları merkezsiz müzik yapımcılık pazarı ile çözmeyi hedefliyorlar. Bu hedefi gerçekleştirmek amacıyla, ödüllü bir uygulama olan RecordGram ile lisans anlaşması gerçekleştirmişler. Şu andaki halinde programda kendi şarkını, içeriğini yaratıp paylaşmak mümkünken bunu döviz ile yapabiliyorsunuz. Ico sonrasında, blockchain ile entegre edilecek programda, tüm para birimi tune tokenlar olacak ve şarkı yaratmak bu tokenlar karşılığında yapılabilecek. Yine kişiler tarafından yaratılmış müzikler blockchain tarafından takip edilecek ve telif ödemeleri tune tokenlar ile gerçekleştirilecek. Bu sayede kişi aynı ortamda hem müziğini oluşturabilecek hem takip edebilecek hem de emeğinin karşılığını alabilecek.

Projenin toplam token sayısı tam olarak 1 milyar olarak belirlenmiş. Bu 1 milyar tokendan 400 milyonu 0.14$ fiyat ile satışa çıkacak. Şu anda özel yatırımcılara satış döneminde olan Tune’un satış rakamlarını dolayısıyla bilemiyoruz. Ancak aşağı yukarı 56 milyon dolara gelen ki bonusla bir miktar daha aşağıya inecek olan hard cap’leri biraz fazla iddialı gibi gözüküyor.

Sonuç olarak müzik sektöründe telif konusu sıkıntılı bir konu. Özellikle digitalleşen dünyada bu sıkıntı daha da büyüyor. Tune bu konuda sıkıntıyı aşmak için mantıklı bir yol izliyor. Çok fazla takipte olmamama rağmen, benim bile adını duymuş olduğum RecordGram ile yaptıkları anlaşma gerçekten büyük bir başarı gibi gözüküyor. Her ne kadar biraz yüksek bir satış beklentisi olduğu gözüksede proje genel hatlarıyla güzel duruyor.

Website: https://tunetoken.io

About The Author

Leave A Response