Cuma, Nisan 26, 2019
Airdrop

Toorcoin – Farklı Bir Turizm Projesi!

Uzun zamandır bu piyasada olanlar veya bitcoin’in çıkışını nem’in çıkışını veya en yakın örnekleri deeponion ve semux’un çıkışlarını bilenler, aslında her şeyin ico olmadığından haberdarlardır. Bu yazıda bahsedeceğim token bir erc20 tokenı. Gelişimini ico şeklinde başlatmaktansa, ico regülasyonu ile ilgili mevcut yasal sıkıntılardan kaynaklı olarak pre-mining yaparak piyasaya çıkmaya karar vermiş.

Aslında bu tarz projelerin kendi blockchain’i olur, çünkü önden bir pre-mine yapılır ekip alır, ardından da kullanıcılar kendileri mining yaparak coin elde ederler. Toorcoin ise tokenları satın alıp tutanlara düzenli ödül verme yolunu seçmiş. Toplam 100 milyon adet token’a ulaşması planlanan projede,  13.5 milyon pre-mine adedi belirlemişler. Alacakları 13.5 milyon tokendan %40’ı bounty olarak dağıtılacak, %22.5’u pazarlama için, %30’u sistemin gelişimi amaçı ve geriye kalan %7.5 ise operasyon giderleri için ayrılmış durumda. 4.5 milyon adedi 12 ay sonra oluşturulacak ve toorcoin ekibine ve danışmanlara ayrılacakmış. Geri kalan 82 milyon adet token ise 20 sene içerisinde pos madenciliği ile elde edilecekmiş. Bu pos madenciliği oranı en yüksekten başlayarak her sene azalarak ilerleyecekmiş ki aşağıdaki resimden oranları görebilirsiniz.

Toorcoin ethereum blockchain’inin poscoin ile ilk ortaya çıkan pos tokenı da yaratabilme özelliğinden yararlanmayı seçmemiş. Bunun yerine haftalık bazda ethereum blockchain’inin resmini çekerek, token sahiplerine tokenları sayısı oranında token yatırmayı seçmişler. Açıkçası bu kendileri için zahmetli ve maliyetli bir iş olurken, token tutacak kişiler için oldukça güzel olmuş. Sonuçta pos mining yapabilmek için ethereum blockchaini üzerinde her defasında bir akıllı kontrat işlemini aktif etmek ve yine her defasında bir gas parası vermek durumunda kalıyoruz. Bu gas maliyetini ve uğraşını kendi üzerlerine almışlar.

Token’ın nasıl olacağını, nasıl dağıtılacağını, ne şekilde ilerleyeceğini anlattık. Biraz da tokenın amacını oluşturan projeye biraz değinelim. Bilmediğiniz bir yere gideceğiniz zaman karşınıza üç soru çıkar. Bütçe ne olmalı, ne kadar süre kalmalıyım ve nerede kalmalıyım. Bu üçlüyü doğru yaptığınızda hayatınızın tatilini geçirebileceğiniz gibi, yanlış yaptığınızda yaşayacağınız rezaletin ucu bucağı olmayabilir. Toorcoin söylediğine göre devasa bir takım ile, bu soruları her zaman doğru cevaplayacak bir bilgi sistemi oluşturmuş. Toorcoin kullanarak döviz alım satımı, banka masrafları gibi sıkıntılara girmeye gerek kalmadan seyehat ile ilgili tüm harcamaların gerçekleştirilebilir olması uzun vadeli amaçları. Ayrıca oluşturacakları Toorister websitesinin ödeme yöntemi de Toorcoin olacakmış.

Toorister çok gelişmiş bir rezervasyon sitesi olacakmış. Dünyanın en güzel yerlerinde rezervasyon yapılabilecek ancak asıl farklılaştığı kısım burası değil. Toorister, mevcut bilgi havuzu sayesinde, kullanıcılarına, bir yere giderken şu bilgileri verecek. Hangi yerleri ziyaret etmesi gerektiğini, hangi sırayla yapmasını ve her ziyaret için ayrı ayrı ne kadar zaman ayırması gerektiğini. Ayrıca yolculuk süresini minimize edecek şekilde de yol gösterecek ve sizi güvenilir yolcu rehberleriyle bir araya getirerek yolculuğunuzdan aldığınız keyfi maksimize edecek.

Özellike bu resmi koymak istedim ki tam olarak nasıl bir sistem yaptıklarını göstermek amacıyla. Yukarıdaki resim iki günlük bir Barcelona seyahatında sitenin önerdiği bir rota. Camp Nou’ya 2 saat veya Casa Mila’ya 45 dakika zaman harcandığını artık biliyoruz. Barri Gotic – Sagrada Familia – La Rambla Street ve Casa Mila’nın olmazsa olmaz olduğundan da haberimiz var. Gördüğünüz gibi 18 saatlik aktiviteli eğer bir şeylerden feragat edilirse hangilerinden edilmesi gerektiğini bildiğimiz iki günlük bir Barcelona seyahati için çok kısa bir sürede bilgi sahibi olduk.

Sonuç olarak son görseli görene kadar proje biraz havadaydı ancak bunu görünce özellikle yurt dışına giderken tripadvisor’da booking.com’da çeşitli forumlarda kaybettiğim zamanı hatırladım. Gerçekten çok mantıklıca düşünülmüş, ince bir iş gerçekleştirmişler. Ico yapmayıp pre-mine yapmaları da ayrıca saygı duyulacak bir iş. Çünkü ico yaptığın zaman parayı peşin alıyorsun ve yatırımcılar senin verdiğin sözü tutacaklarını umut ediyorlar. Ancak pre-mine olduğunda eğer iyi bir iş gerçekleştirebilirsen o zaman para kazanabiliyorsun. Dolayısıyla ikinci çok daha riskli ve onurlu bir duruş gerektiriyor. Projeyi oldukça sevdim, uzun vadede başarılı olacaklarına inancım tam.

 

Author:

Telegram: @levyashin99

Twitter: @airdrop_takibi

About The Author

7 Comments

 1. lafalaf 12 Mayıs 2018 at 20:34

  güzelmiş proje telegram ve twitterlarına katıldım. daha yeni kampanya açar bunlar kesin

  • gurhan 12 Mayıs 2018 at 20:35

   Ben de daha farklı kampanyalar açacaklarını düşünüyorum.

 2. mzto 12 Mayıs 2018 at 20:35

  çok iyiymiş. teşekkürler

  • gurhan 12 Mayıs 2018 at 20:35

   Rica ederim.

 3. Resul Biltekin 12 Mayıs 2018 at 20:56

  Bu siteyi çözemedim nasil katilabilir kampayaya

  • gurhan 13 Mayıs 2018 at 00:24

   Siteye kayıt oluyorsunuz. Sonra çok karışık bir kısmı yok. İlgilendiğiniz kampanyaya katılıp submission’dan linkinizi yolluyorsunuz.

 4. tahir 21 Mayıs 2018 at 16:34

  Proje güzel duruyor ve ico yapmamaları gerçekten takdire şayan.

Leave A Response