Pazar, Mayıs 26, 2019
Airdrop

Sleekplay – İçerik Üreticiler İçin Reklam Dışı Gelir!

Şu anda yazıyı okumaya başlamadan sağ üst köşeye bakmanızı istiyorum. Bir tane kırmızı el görüyorsunuz değil mi, dur işareti yapan. Açıkçası ben de görüyorum çünkü internet onsuz yani Adblock’suz gerçekten çok kötü bir hal alıyor. En premium olması gereken siteler bile reklamlara boğulmuş durumda ve en olmadık yerden bile yeni bir reklam çıkıyor. Adblock bunu bir nebze engelleyebiliyor. Ancak bir de madalyonun öteki yüzü var, içerik üreticilerin neredeyse tüm gelir kaynağı reklamlar. Dolayısıyla onlar da reklam dışı herhangi bir gelirleri olmadığından dolayı bu kötü görüntüyü size sunuyorlar. Farklı bir alternatifleri olsaydı muhtemelen onu tercih ederlerdi. İşte sleekplay de tam olarak bunu gerçekleştiriyor. İçerik yaratıcılar için reklam dışında bir alternatif para kazanma yöntemi sunuyor.

Sleekplay bir cryptonote blockchain oluşturuyor. Klasik pow madenciliği yapılacak bu algoritmayı kullanan en bilindik kripto Monero. Sleekplay’in sistemi ise madencilik üzerine.  Sleekplay kullanan bir siteye girdiniz, bundan haberiniz olacak ve onayınız istenecek. Sitede olduğunuz süre boyunca kullandığınız, bilgisayar, cep telefonu veya oyun konsolu madencilik yaparak sleekplay coinleri çıkartacak. Bu coinlerin %70’i içerik sağlayacıya, %25’i okuyucuya, %5’i ise sleekplay’e aktarılacak. Bu sayede site reklam kullanmadan gelir elde ederken, kişi de hem kaliteli içerik almaya devam edecek (sonuçta içerik sağlayıcı para kazandığından işini yapmaya devam edecek) hem de bu işten para kazanacak.

Bildiğiniz üzere mevcutta, coinhive diye benzer bir uygulama var. Yine cryptonote olan Monero coinini benzer şartlarda kazan. Sleekplay ile farklarına bakmamız gerekirse. Coinhive sadece içerik sağlayıcıya para kazandırıyor ve haliyle okuyucunun herhangi bir gelir olmuyor. Bir başka önemli konu, Coinhive herhangi bir izne ihtiyaç duymuyor. Dolayısıyla dünyadan habersiz kullanıcı, bilgisayarının gücünü kullandırabiliyor. Bunlardan dolayı adblocker gibi miner blocker gibi eklentiler de mevcut. Özellikle çoğu kripto sitesi bu yazılımı kullanmayı tercih ediyor (ben etmiyorum) dolayısıyla bir siteye girdiğinizde bilgisayarınız normalden gürültülü çalışıyorsa ve bu tarz bir bloklama eklentisi çalıştırmıyorsanız bilin ki o sitede Coinhive vardır. Son olarak coinhive monero kazarken, sleekplay’in uygulaması kendi bağımsız bir proje olan skp coinleri kazacak.

Proje evet Coinhive’a göre bariz daha iyi ancak bana göre zayıf yanları var. Örnek olarak ben bilgisayarımın kesinlikle herhangi bir mining işlemi yapmasını tercih etmem. Hele zaten çabuk şarjı biten cep telefonumda bunu hiç istemem. Peki site benden onay istediğinde ben bunu vermediğimde ne olacak. Sitenin alternatif reklamlı bir versiyonuna mı yönlendirileceğim, yoksa siteye girişime hiç izin verilmeyecek mi? Ya da bu gönüllük esasıyla mı çalışacak. Yani site sleekplay madenciliği yapan sayısından memnun veya memnun olmamaya göre mi hareket edecek.

Proje şu anda pre-ico sürecinde. İlk evrenin coinlerini tamamen satmışlar ve şu an ikinci evredeler. Pre-ico için satışa sunulacak coin sayısı 800 milyon ancak evre evre satışa sunulacak rakamları bilmiyorum dolayısıyla ne kadar para topladılar veya ne kadar coin sattılar buradan anlaşılmıyor. İkinci evrenin bitmesine de bir günden birazcık daha fazla zaman kalmış durumda.

Sonuç olarak, reklamlardan nefret ediyoruz ama neredeyse her keyif aldığımız siteye paralı üyelik dışında şu anda alternatif bir yöntem yok. Sleekplay’in düşüncesi güzel ancak yukarıda bahsettiğim gibi zayıf yönleri mevcut. Yine de mevcut reklam tekeline farklı bir alternatif getirdiklerini düşünürsek projeleri doğru noktada. Gönüllülük esasına göre olursa, ileride siteme entegre etmeyi düşünürüm. Ancak istemeyeni sitemden uzak tutacaksa, tercih etmem. İzlemekte yarar var.

 

Website: https://sleekplay.com

bountyhive.io/r/levyashin

About The Author

4 Comments

 1. Mehmet 26 Mayıs 2018 at 18:02

  Ben projeyi çok tutmadım, kim bilgisayarını madencilik yaptırtır ki?

 2. metin 26 Mayıs 2018 at 18:44

  ya benim bilgisayar madencilik yapabilse ben yaparım zaten. Bir gün tam çalışsa 0.10$ para kazanıyor. bi de cpuyu mu yakacağız yaz sıcakalarında

  • gurhan 26 Mayıs 2018 at 20:08

   🙂 Yani zayıf yönleri var projenin kabul ediyorum. Ama doğru bir alternatif arayışındalar.

 3. zafer 26 Mayıs 2018 at 21:05

  yani aslında reklamlar için alternatif düşüncesi iyi ama madencilik yerine daha farklı bir model bulabilirlermiş.

Leave A Response