Çarşamba, Ocak 23, 2019
Airdrop

Seal ile Çakma Ürüne Son!

Marka ürüne para veriyor olmamızın çeşitli sebepleri var. Bunlardan en büyüğü güven duygusu. Bir markanın malları uzun süre dayanıyorsa, deforme olmuyorsa o markanın mallarını tercih ediyoruz. Tabi statü gibi çeşitli kaliteden bağımsız konular da sebepler arasında olabilir,  bizim burada asıl bahsedeceğimiz güven duygusu.

Bu bahsettiğim güven duygusu zaman zaman taklitçiler yüzünden sıkıntı yaşıyor. Dediğim gibi bunu sadece statü olarak gören kişilerin yeterli maddi durumları yoksa taklit ürün kullanması kadar normal bir şey yok. Ancak ürüne markasına güvendiğinden dolayı alan ve buna markasının ederi kadar ücret ödeyenler için, aldığı ürünün taklit çıkması kadar üzücü bir şey yok. Bu tarz olaylar büyük mağazalarda yaşanmasa da, özellikle gittigidiyor ve n11 gibi yerlerde neredeyse gerçeği fiyatına bir çok taklit ürün ve taklit ürün satıcısı var dolayısıyla bir çok kişinin ben de dahil buralardan bu tarz ürün almamasına yol açıyor.

Seal ise blockchain teknolojisini kullanarak bu sıkıntıya son veriyor. Hiç bir şekilde taklit edilemez veya hacklenemez sistemleri sayesinde, her ürüne kendilerine ait emsalsiz bir çip koyuyorlar ve alan kişi bu çipi tarayarak orjinal olduğunu anlayabiliyor. Bunu yaparken sistemlerinde ürünün sahibi konumuna geçiyorsunuz ve eğer sonra başka birine vermeniz durumunda bu sefer ürünün sahipliği sistem üzerinden değişmiş oluyor. Bunu yaparken de ufak bir seal token miktarı markaya aktarılıyor. Bu sayede tarihte ilk kez markalar ürünün ikinci el satışından da para kazanmış oluyorlar.

Ico süreçlerinin sonuna 3 gün gibi bir süre kalmış. Şu ana kadar satışa sundukları 492 milyon tokendan 95 milyon tanesini satmışlar ancak token sayıları sabit olarak tutulmuş. Şöyle ki 492 milyon token alanlar arasından paylaştırılacak. Yani 100 milyon token satılırsa herkes aldığı 1 token için 4.92 token almış olacak dolayısıyla takımın, ödül avcılarının, danışmanların token miktarı yüzdesi hep sabit kalacak. Diğer türlü satılmayan tokenları yakıp, kendi tokenlarını sabit tutuyorlar ve icoya katılanlar azınlıkta kalmış oluyorlar veya daha beteri, satılmamış tokenları kendilerine tutuyorlar. Bu şekilde davranarak doğru bir ico stratejisi tercih etmişler ve yatırımcılarını korumuşlar.

Sonuç olarak kendine statü kazandırdığını düşündüğünden dolayı 5 te 1’i fiyata ürün alanlar bu projenin konusu değil. Bu projenin konusu, güvendiği ve fiyatını ödediği ürünün taklit olduğunu gören müşteri. Bu müşteriden kazanabileceği parayı kazanamayan marka ve bulunduğu yerde başkaları taklit ürün satıyor diye sattığı ürünlere şüpheyle yaklaşılan dürüst satıcı. Blockchain teknolojisinin kullanımı için güzel bir alan, ayrıca oldukça da mantıklı bir proje. Umarım kısa süre içerisinde yaygınlaşırlar ve dilediğimiz yerden, böyle bir korku yaşamadan alışveriş yapabiliriz.

Website: https://seal.network/

Bitcointalk: http://bitcointalk.org/index.php?topic=2929809.0

Profile: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1023029

About The Author

Leave A Response