Cumartesi, Temmuz 20, 2019
Airdrop

RetailGlobal İle Global Online Perakendecilik!

Teknoloji ilerledikçe, her türlü alışkanlığımız; değişiyor, gelişiyor ve şekil değiştiriyor. Alışveriş alışkanlıklarımız da bunlardan biri. Bundan seneler önce “ben alacağım kıyafeti üzerimde görmeden alamam” diyen arkadaşım şimdi mağazada gördüğü şey için; “ya neyse internetten sonra söylerim” ya da “internetten almak güvenli mi ki” diye soran akrabam teknomarkette gördüğü ürünün notunu alıp ucuzunu internette bulup sipariş veriyorsa, işte bunlar hepsi bu alışkanlıkların değişimi sayesinde oluyor. İnternetten alışveriş, pratik, ucuz, kolay, rahat ve güvenilir. Dolayısıyla insanlar yavaş yavaş buraya doğru kayıyorlar. Sadece kendi ülkesinden değil, çinden ucuz ürünler alabileceği gibi Almanya’dan Amerika’dan da çeşitli ürünleri oldukça uygun fiyatlara getirebiliyorlar. Zaten bu sebeple de gümrük vergisi muafiyeti tutarı 25 euro’ya kadar düşürüldü. 2021 yılına geldiğimizde e-ticaret hacminin 4.5 trilyon dolara ve bunun ülkeler arası kısmının 600 milyar dolara ulaşması bekleniyormuş. İşte bu yazımızın konusu RetailGlobal bu potansiyelli ve büyüyen pazar üzerine bir proje oluşturuyor.

Perakendeciler ve üreticiler, yerel ve küresel pazarda yer alabilmek için bir sürü pahalı yazılım almak zorundalar. Bunun yanı sıra, rekabetin çok yüksek olduğu bu piyasada, düşük kar marjları ile çalışırken bir yandan da çalışanlara, lojistiğe, reklama, stratejiye vb. onlarca kalem için para harcamak durumundalar. Hem kar marjları düşük hem de masraf kalemleri çok olunca, gelecek bu şirketler için oldukça karanlık gözüküyor. Nitekim her gün, yeni bir e-ticaret sitesinin iflas haberine uyanıyoruz. En sağlam dediğimiz şirketler bile bir gün kepenk kapatıp gidebiliyorlar. Küresel pazara açılmak ise ayrı bir sıkıntı, her ülkenin regülasyonları, dağıtım ağı, kanunları bir diğerinden farklı. Dolayısıyla her yeni ülkeye açılmak, bütçeye açılacak kocaman bir delik anlamına geliyor ve bu deliği açarken, ne kadar sürede kapayabileceğinizi veya bir gün gerçekten kapayabilecek misiniz bilmiyorsunuz.

RetailGlobal ise buna çözüm olarak farklı bir strateji üretmiş. Buna göre:

 • RetailGlobal online ve offline satış gelirini arttıracak.
 • Perakende stokları; depolardan, ürün dağıtımı yapılmış mağazalara efektif olarak takip edilecek,
 • Yerel işletmeler, global olacak. Bu sayede yeni pazarlara ve yeni müşterilere ulaşarak ciro büyümesi sağlayacaklar.
 • Tokenlaştırılmış müşteri sadaket programları ile, müşterilerle yeni heyecanlı ve farklı bir platform üzerinden ilişki sağlanacak.
 • Perakende sektörüne yeni teknoloji çözümleri sunulacak.

Bütün bu maddeler, RetailGlobal ile hem çok daha rahat hem de maliyet avantajı sağlanarak gerçekleştirilecek.

Projenin en büyük artılarından birisi, projeyi yapan ekibin, hali hazırda bu sektörde oldukça tecrübeli olması ve zaten başarıyla yaptıkları işi blockchaine getiriyor olması. Rusya, Almanya, İngiltere, Fransa, Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore’de hali hazırda ofisleri mevcut ve müşterileri arasında Quiksilver, VK, Soho gibi oldukça bilindik şirketler de mevcut. Dolayısıyla, yatırım yapılacak şirket, sektörün problemlerini uzaktan görüp, böyle bir proje çıkartan bir şirket değil, sektörün içinde bulunan ve bu yönde çalışan başarılı bir şirket.

RetailGlobal şu anda whitelisting sürecinde. Soft cap olarak 2 milyon dolar, Hard cap olarak da oldukça makul bir rakam olan 20 milyon doları belirlemişler. Tokenlarının fiyatı da 1$ olarak belirlenmiş. Hard cap yaparlar mı emin olamamakla birlikte, projeye bakınca soft cap’e rahatlıkla ulaşacaklarını söyleyebirim.

Sonuç olarak, şu haliyle sektörde oldukça başarılı bir şirketin blockchain projesi. Daha önce bu tarz başarılı şirketlerin icolarının da başarı ile sonuçlandığını gördük. Sürekli büyüyen, gelişen bir pazarda gerçekleştirdikleri iconun da başarısız sonuçlanması için de hiç bir sebep yok. Umarım bir gün RetailGlobal ile bizim şirketlerimiz de dünyaya açılabilirler.

 

Website: https://retail.global

bountyhive.io/r/levyashin

 

About The Author

7 Comments

 1. övgü 27 Mayıs 2018 at 21:59

  modultrade’i hatırlattı bana. icosuna girmiştim acayip kaybettirdi. dolayısıyla bu tarz projelere bir süre mesafeliyim

  • gurhan 27 Mayıs 2018 at 23:04

   Modultrade ben de çok düştü diye biraz almıştım. Sonra biraz daha düştü 🙂

 2. tzmt 27 Mayıs 2018 at 22:02

  çalıştığı şirketler çok iimiş yalnız

  • gurhan 27 Mayıs 2018 at 23:05

   Evet çok büyük güven oluşturuyorlar gerçekten de.

 3. bahisci 27 Mayıs 2018 at 23:07

  ben böle 1$ fiyat koyan tokenları daha çok seviyorum. adam yapıyor 1 milyar token bir tane tokenın fiyatı 0.0000002 eth hesapla hesaplayabilirsen. artmış mı azalmış mı anlayamıyorsun bile

  • salih 28 Mayıs 2018 at 21:12

   ya bende aynen

 4. btcci 28 Mayıs 2018 at 16:32

  ya ben de eskiden online hiç bir şey alamazdım şimdi bebek bezini bile oradan alıyoruz 😀

Leave A Response