Cuma, Nisan 26, 2019
Airdrop

Quarkchain – Devrimsel Blockchain Teknolojisi

Bugünkü yazımda son zamanların en değerli projesinden ve hatta amaçlarını gerçekleştirmeyi başarabilirlerse tüm zamanların en değerli projelerinden birinden bile bahsediyor olabilirim. Seneler önce ethereum hakkında yazılmış bir yazı nasıl arşivlik bir değere sahipse, seneler sonra da bu yazı aynı değere sahip olabilir. Projeleri bir bankasızlara banka, lojistikte devrim, kendi datana sahip çık veya kumarda yeni döneme ait değil. Projeleri bir blockchain projesi ve gerçekten çok iyi gözüküyor.

Şu anda mevcut blockchainlerden en çok kullanılanlarından bitcoin saniyede sadece 4 işlem gerçekleştirebiliyor. Bunu da özellikle bitcoin cash ekibi zaman zaman mikro transferlerle boğarak kendi coinlerinin fiyatını şişirmek için manipüle ediyorlar. Benim ve bir çoğumuzun da en sık kullandığı ethereum ağı ise saniyede sadece 10 işlem gerçekleştirebiliyor, dolayısıyla bir kedi oyunu biraz yaygın hale gelince ağ çöküyor. Milyonlarca kişinin her gün düzenli olarak kullandığı visa altyapısı ise saniyede 45.000 işleme kadar kapasiteyi kaldırabiliyor. Dolayısıyla bir kriptopara ödeme yönteminin şu anki ağlarla çok fazla oluşmasını mümkün görmüyordum. Peki bunları neden yazdık, çünkü yeni devrimsel Quarkchain’in saniyede gerçekleştirebileceği işlem kapasitesi 1 milyon sayısının üzerinde!

Görselden de görebileceğiniz üzere, bitcoini blockchain versiyon 1.0, Ethereum’u 2.0 olarak tanımlarlarken kendilerini 3.0 olarak tanımlamışlar. 2 katmanlı, güvenlikli, blockchain içi ve dışı transfere müsait, çok yüksek kapasiteli ve rahatlıkla ölçeklenilebilir bir ağ. Bunların haricinde küçük çaplı madenciler için de daha rahat çözümler gibi bazı farklı yapılanmaları var. Tabi bunların hepsi yine çok yeterli olmayabilirdi, eğer üzerinde akıllı kontratlar çalışmayacak olsaydı ancak sistemleri akıllı kontratlara da müsait. Kısa süre içerisinde ethereum üzerindeki icolar, küçük bir değiş tokuş (swap) işlemiyle bu ağa da geçebilirler veya yeni icolar kendilerine ağ olarak QuarkChain’i alabilirler. Özellikle ödeme yöntemleri için kullanılmayı planlayan projeler için bahsettiğim yeni bir, daha fazla işlem işleyebilen bir ağ ihtiyacı Quarkchain ile karşılanmış olabilir.

Quarkchain öyle bir proje ki icosuna giren, muhtemelen borsaya girdiğinde parasını kısa bir sürede 10 katına katlamış olacaktır. Belki daha bile fazla olabilir. Normalde böyle oranlar vermekten, size satın almayı önermekten kaçınırım ancak bunda öyle bir şey demiyorum çünkü zaten alamazsınız. Toplam 20 milyon dolarlık coin satışa sunacaklar ve bunun 16 milyon adedini çoktan özel yatırımcılara sattılar. Geriye kalan 4 milyon dolarlık coin için çok fazla talep var. Onlar da en adil olduğunu düşündükleri sistemi oluşturmuşlar. Buna göre 100 puanlık bir puanlama oluşturmuşlar. Bu 100 puanın 30 puanı telegrama kayıt tarihiyle alakalı. 5 mayıstan önce telegrama katılanlar 0 ile 30 arasında bir puan alıyorlar katılım tarihlerine göre ki ben bundan 21 civarı puan aldım, projeyi çok önceden görmüş ve gözüme kestirmiştim. İkinci olarak sizi bir sınava sokuyorlar, evet yanlış duymadınız icoya para yatırabilmek için sınava girmeniz gerekiyor. Bu sınav size 0 ile 50 arasında bir puan kazandırıyor. Son olarak 20 puanlık kısım, Quarkchain için yapacağınız bountyler karşılığında elde edeceğiniz puana denk geliyor, örnek olarak bu yazı da o şekilde değerleniyor. Bu üç kategoride aldığınız toplam puan eğer olur da 60 puan üzerindeyse Quarkchain icosuna katılabiliyorsunuz. Dolayısıyla benim bountyden 20 üzerinden 10 aldığım noktada, sınavda 29-30 puan toplamam bana icoya katılmak için yetiyordu, dolayısıyla kyc işlemimi de gerçekleştirdim.

Siz de şunu düşünüyor olabilirsiniz, telegrama şimdi katılırım, sınava çok çalışıp 50 puanı toplarım, bountyden de bir şekilde 10 puan alırım ve ben bu icoya katılırım. Güzel düşünüyorsunuz ancak, kyc’ye katılımı yasaklı ülkeler listesi tam o noktada yüzünüze sert bir tokat gibi çarpıyor. Bunların bazıları icolar konusunda büyük sıkıntılar çıkartan devletler diğer kısmını ise sıkıntılı prestiji olan ülkeler oluşturuyor. Katılamayacak ülkeler listesi şu şekilde: USA, China, New Zealand, Canada, Cuba, North Korea, Serbia, Tunisia, Somalia, Zimbabwe, Congo, South Sudan, Sudan (north), Sudan (Darfur), Turkey, Iran, Iraq, Libya, Syria, Ethiopia, Yemen, Sri Lanka, ve Venezuela. Açıkçası dışarıdan bize hangi ülkeler ayarında baktıklarına mı üzülsem yoksa Kyc’yi yaptıktan sonra bu listeyi fark ettiğime mi yansam bilemedim ancak bu yazıyı bu kadar rahat yazabilmemin sebebi bu liste. Malesef bizi kabul etmiyorlar ico süreçlerine ve telegramda ne kadar laf ettiysem de herhangi bir şekilde fikirlerini değiştiremedim, hukuki tavsiye deyip geçtiler zaten bize de çok ihtiyaçları yok. Ico ifyatı 0.00003 etherum olarak belirlenmiş, buraya not olarak yazıyorum ki, vakti geldiğinde borsada listelendiğinde fiyatını görüp beraber ağlaşabilelim diye.

Sonuç olarak blockchain yapısıyla mevcut her şeyi yeni seviyeye taşıyabilecek bir projeye benziyor. Bitcoin nasıl yepyeni bir sayfa açtıysa, etheruem nasıl onun açtığı yoldan bambaşka bir yol açtıysa, Quarkchain de gerçekten onların açtığı bu yollardan yepyeni bir kapı açabilir. Üzücü olan kısım, yatırımcıları paralarına para katarken bizim uzaktan izlemekle kalacak olmamız, iyi olan kısım ise blockchainin seviye atlamasıyla birlikte gerçek dünya ile entegresyonun kolaylaşacak olması ve uzun vadede piyasayı değerlendirici bir etki yapabilecek olması.

Website: https://quarkchain.io

 

About The Author

13 Comments

 1. tygar 13 Mayıs 2018 at 14:34

  Yazı bayağı uzun olmuş okuyacağım sonra ama katıldım ben de bunun kycsine

  • gurhan 13 Mayıs 2018 at 15:10

   Yazıyı bence hemen okumalısın.

 2. negredo 13 Mayıs 2018 at 14:41

  Nasıl türkler katılamıyor ben kyc yaptım ama

  • gurhan 13 Mayıs 2018 at 15:10

   Ben de yaptım ama katılamıyormuşuz. Sonradan gördüm.

 3. zbyir 13 Mayıs 2018 at 14:50

  Ben belki borsada alırım ama kaça katlar o da bilinmez o zamana…

  • gurhan 13 Mayıs 2018 at 15:10

   Yani bu da bir yöntem ama icodan almak en karlısı olacaktı.

 4. hakan 13 Mayıs 2018 at 14:55

  https://icodrops.com/quarkchain/

  Hocam emin misin bizim katılamadığımıza bu listede sağda restricted countires kısmında biz yokuz

  • gurhan 13 Mayıs 2018 at 15:11

   Malesef eminim, telegramda tam liste var orada varız. Zaten ayrıca sordum ve hep aynı cevabı aldım.

 5. zafer 13 Mayıs 2018 at 15:26

  teşekkürler yazı için.

 6. Mustafa 13 Mayıs 2018 at 16:24

  Denemekte fayda var

 7. amansızdropcu 13 Mayıs 2018 at 18:22

  ben de bu müthiş projeyi gördüm, potansiyelini vs. kyc yaptım hatta foto bile çektim ancak sonradan farkettim ki Türkiye liste dışı.
  Belki sonradan otc’den alınabilir. Çünkü potansiyeli çok yüksek.

 8. Orkhan 13 Mayıs 2018 at 18:48

  coinler exchange-de listelenince ilk başlarda bi dump yer hep, artık ordan gireriz

  • gurhan 13 Mayıs 2018 at 21:36

   Malesef, bountysi olan icolar veya bonusu yüksek olan icolar dump yer. Bu tarz icolar 5x’ten açarlar. En iyi ihtimalle 3x.

Leave A Response