Perşembe, Eylül 19, 2019
Airdrop

Peur – Devrimsel Yeni Pazara Katılın!

Daha önceki yazılarımdan veya genel bilgiden bildiğiniz üzere iki çeşit token var. Bunlardan birisi utilty diğeri ise security olarak adlandırılıyor. Utility’ler ekosistemde kullanılan ve herhangi bir kar paylaşımı sağlamazlarken, security’ler tutanlara temettü benzeri bir şekilde şirketin karından pay sağlıyorlar. O yüzden bir projeye katılırken security tokenı ise girdiği işte kâr yapacağına inanmak, utility tokenı ise projelerinin çok tutacağına ve dolayısıyla tokenlara olan talebin çok olacağına inanmak gerekiyor. Peur, aliexpress, ebay, hepsiburada, gittigidiyor benzeri bir platform sunuyor. Böyle bir platformun tutması durumunda tokenına da olacak talep çok olacaktır, dolayısıyla düşünüce utility için doğru bir sektördeler ancak bu madolyonun bu sadece bir kısmı. Diğer kısmı da sektörde başarılı olabilecekler mi ve olurlarsa token bundan ne kadar etkilenecek.

Peur ekosistemi çelitli alanlardan oluşuyor. İlki ethereum blockchaini üzerinde merkezsiz global bir pazar yeri. Bu zaten projenin kalbini oluşturuyor. Satıcılarla satın alacak kişilerin bir araya geldiği, güvenli ve her işlemin otomatik olarak kayıt edildiği bir alan. İkinci alan, etheruem kabul eden bir mobil ödeme platformu. Bir noktada tüm ethereum tokenları ve ethereum ile ödeme yapılabilen bir mobil ödeme arayüzü kısaca bahsetmemiz gerekirse. Şimdi ben burada şaşırdım, eğer tüm alışveriş ethereum ve diğer tokenlarla olacaksa veya onları da kullanabileceksek, Peur tokenı ne işe yarayacak. Peur’un kullanımı biraz satıcı dükkanları için konulmuş. Ödeme emirleri yollama, ödemeleri işleme, rapor oluşturma gibi çok sınırlı bir kullanım alanı sunulmuş.

 

Projenin özellikle mottosu benim için hayal kırıklığı. Kapak resminde görebileceğiniz yazının tam anlamı “tokena daha çok talep oldukça, değeri daha da büyüyecektir”. Yani icoların ne olduğunu öğrenen bir kişinin yaklaşık 2 dakika sonra öğrendiği genel bir gerçeği sloganları yapmış olmaları pek olmamış. Bunun haricinde müthiş bir geri alım programı yaptık fiyatı yukarıya taşıyacağız diye anlattıkları olay da whitepaper’den görüldüğü üzere tam bir fiyasko. Pre-sale’de satılan tokenların %5’inin fiyatının %20 üzerinden yıllar içerisinde geri alacaklarmış. Yine bir başka hataları whitepaper’ı copy-paste’e veya search’e kapalı bir şekilde koymuş olmaları. Token contract’ı yazıyor ancak copy-paste yapamıyorsunuz gibi mantıksızlıklar yaşanıyor. Bu arada haklarını yemeyelim, ikinci bir sloganları daha var ve o fena değil. “Sıradanın çok ötesinde devrimsel bir pazar”

24 Nisan’da başlamış olan icoları şu ana kadar 2.5 milyon dolarlık soft cap’e ulaşabilme konusunda sıkıntılar yaşıyora benziyor. Aslında güzel bir projeyi hatalarıyla bu noktaya sokmuş bir ekip olduğunu düşünüyorum. Ekosistemin tüm ödeme yöntemi Peur tokenlardır deseler veya Peur token ve döviz kabul ediyoruz ama Peur tokenın değeri her zaman %10 avantajlı dövize çevrilecektir deseler bambaşka bir ico olurmuş. Tabi daha iyi bir motto ve arama ile kopyala yapıştıra izin veren bir whitepaper da ufak dokunuşlar olurdu. Ancak asıl sıkıntı token’ın kullanış alanına koydukları prangalardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bir başka üzücü kısım da, satılmayan tokenların rezerve ayrılacak ve yakılmayacak olmaları.

Sonuç olarak, aslında kripto pazaryeri bir utility token için seçilebilecek en doğru alanlardan biriyken, ekibin bunu çok iyi konumlandırmayı başaramadığını düşünüyorum. Yine fazlasıyla söyledikleri geri alım programlarının yetersizliği olsun, tokenın ekosistemde çok sınırlı bir yeri olmuş olsun ve yukarıda bahsettiğim diğer yapısal bazı hatalar olsun onları geri plana düşürüyor. Yine de gördüğüm kadarıyla soft cap’lerine ulaşacaklar gibi gözüküyor. 1-2 ufak dokunuşla çok daha iyi yerlere gelebilecek olan Peur projesini hali hazırda biraz zayıf buluyorum, yine de izlemekte fayda var.

Website: https://peur.io
Bounty https://bountyhive.io/join/Peur?from=levyashin

About The Author

4 Comments

 1. negredo 4 Mayıs 2018 at 21:47

  Satılmayan tokenları yakmayan icolara benden bir kuruş çıkmaz. Aç gözlü herifler.

  • gurhan 4 Mayıs 2018 at 23:49

   Nerede token yakmayan proje var, az para topluyor zaten. Kendi ayaklarına sıkıyorlar farkında değiller.

 2. ayhan 5 Mayıs 2018 at 00:32

  Gerçekten sadece projeleri övüp durmadığınız ve kötüye kötü dediğiniz için bambaşkasınız. Kendi adıma Teşekkür ederim.

  • gurhan 5 Mayıs 2018 at 09:04

   Aslında mümkün olduğunca iyi yönlerine odaklanmaya çalışıyorum projelerin ama bu değil ki kötü bir şey varsa görmezden geleceğiz. Rica ederim 🙂

Leave A Response