Çarşamba, Ocak 23, 2019
Airdrop

Orbis – Fintech’in Geleceği!

Bugünün konusu daha önce çok benzerlerini gördüğünüz bir konu. Konumuz finans ve bankacılık. Finans ve bankacılık sektörünün çok büyük bir pazar olduğundan dolayı, bir çok iconun bu alanda başarıya ulaşmaya çalışması ve yine bir çoğunun milyonlarca dolar topladığı hepimizin malumu. Orbis’te bu alanda başarılı olmaya çalışıyor, projesinin tam olarak odaklandığı nokta ise Fintech. Peki nedir Fintech? Fintech, özellikle bankaların işlem maliyetlerini azaltan ve müşterilerine hız sağlayan, mobilitenin hayatın her alanında önem kazanması sonucu ortaya çıkan ve finansal teknolojiler kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşan kelimedir. Türkiye’de bankaların oldukça önem verdiği bu alandaki uygulamalar ağırlıklı olarak ödeme sistemleri, para gönderimleri, fatura ödemeleri tarafında kullanılmakta olup, Denizbank’ın Fastpay’i , ING Bank’ın Paramara’sı ve en bilineni olarak Bkm Express örnek olarak gösterilebilir. Hatta Starbucks’ın mobil uygulamasını bile Fintech için örnek gösterebiliriz. İşte Orbis’te tam olarak bu alanda bir proje oluşturarak Fintech’in geleceği olmaya çalışıyor.

Orbis’ten bahsedebilmek için, oluşturacakları platformdan bahsetmek gerekli. Her kriptoranın olduğu gibi Orbis’in de bir cüzdanı olacak. Burada coinlerin saklanmasının haricinde, müşterileri para biriktirebilecek, transfer yapabilecek veya yatırım yapabilecekler. Sadece orbis alınıp satılabilecek bir merkezsiz borsa da mevcut olacak. Bu sayede hiç bir borsaya ihtiyaç olmadan, isteyen kişiler döviz ile orbşs alıp satabilecekler. Normalde projelerin bir tane çok dengeli olmayan bir para birimi olur ve bu da piyasaya göre uçar veya çöker. Orbis bu noktada iki farklı coin ortaya çıkartıyor. Orbis coin, transferler için ve Orbis yatırım coini, bunun amacı ise kriptopara yatırımcılarının değer artışından para kazanmasıymış. Bu saydıklarım haricinde Orbis platformunun bir ödeme kartı, bir pos cihazı ve temazsız ödeme programı da bulunacakmış.

Proje daha önce gördüğüm benzeri finans projelerinin bir kısmının olduğu gibi Estonya merkezli. Soft cap’leri 500 bin euro hard cap’leri ise 25 milyon euro olarak belirlenmiş. Şu ana kadar 4 milyon civarı token sattıklarını ve fiyatın 0.50 euro olduğunu düşünürsek, vermeleri muhtemel bonuslara rağmen soft cap’lerine ulaşmış olduklarını düşünüyorum. Estonya ve finans kelimelerini bir arada görünce aklıma ilk katıldığım ico olan Polybius geliyor. 10 ay gibi bir sürede hala yeterli izinleri alamadıklarını söyleyen sakız gibi uzamış ve yatırımcılarını hem pişman etmiş hem de bezdirmiş bir proje. Yine crypterium’da benzeri bir Estonya finans projesi, Polybius kadar sıkıntılı olmasa da yatırımcılarını şu zamana kadar çok güldürebilmiş değil.

Sonuç olarak, projenin çok büyük eksiklikleri olduğunu düşünüyorum. İlk olarak çok ama çok yetersiz bir whitepaperları var. Ne kadar ararsam arayayım bir ethereum tokenı mı yoksa kendi blockchainlerini mi oluşturacaklar bulamadım. Telegramlarından sordum ve daha fazla güvenlik sağlamak amacıyla kendi blockchain’lerini oluşturduklarını belirttiler, aslında bu onları diğer projelerden daha ileriye taşıyacak bir özellik olmasına rağmen hiç duyurmamayı ve whitepaperlarında bahsetmemeyi seçmeleri enteresan. Pos yani faiz getiren bir blockchain olacağına dair bilgisi varmış telegram admin’inin ancak emin değilmiş. Bu konuyu ekibe ileteceğini ve daha detaylı bilgi verileceğini belirti bana. Yine aynı şekilde iki token yapacaklarını söylemişler ama özelliklerini o kadar kısa kesmişler ki inanılır gibi değil. Orbis yatırım coin’ini Kriptopara severler tutarak fiyat artışından yararlanacaklarmış. Ancak kullanımı olmayan bir coini kim neden tutsun ve neden fiyat artışı yaşasın ki. Şu anda platformlarının ve prototiplerinin hazır olmaları en büyük artıları ancak çok daha detaylı bir whitepaper’a ve kendilerini daha iyi anlatmaya ihtiyaçları var. Şu haliyle ne bekleyeceğimi bilmediğim oldukça riskli bir yatırım gibi duruyor.

Website: http://www.orbistransfer.com/
Whitepaper: https://orbistransfer.com/downloads/Orbis-White-Paper.pdf

https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1023029

About The Author

Leave A Response