Pazar, Mart 24, 2019
Airdrop

LikeCoin ile Beğeni Tuşu Çağ Atlıyor!

Bugün mevcut icolar arasında gezinirken gözüme daha önceden görmediğim farklı bir proje çarptı. Projenin güzelliği hem dediğim gibi farklı bir projeydi hem mantıklıydı hem de iyi miktarda yatırım almıştı. Bu üç özellik bir araya gelince hakkında bir değerlendirme yazısı yazmam da şart olmuştu. Nitekim, bahsettiğim özellikler ile dikkatimi çekmeyi başaran LikeCoin bugünkü yazımın konusunu oluşturuyor.

Bazılarımız benim gibi içerik yazmaktan keyif alıyor, bazılarımız video hazırlamayı seviyor. Yine twitterda, facebookta mikroblog sayılabilecek içerikler paylaşanlarımız da var. Çağımızda içeriği değerlendiren iki ölçek var. İlki tam 20 yıllık bir sistem olan pagerank (sayfa derecesi) ikincisi ise 2007’de hayatımıza girmiş olan (gerçekten bu kadar uzun süre olduğunu görünce şaşırdım) like (beğeni) tuşu. Like tuşu o kadar yaygınlaşmış durumda ki, yazının sonuna inerseniz göreceğiniz de üzere, konulmadığı yer yok. Ancak burada bir adaletsizlik söz konusu, eğer bir kişi sağladığı içerik karşılığında bir ödeme almıyorsa bunu hiç bir şekilde pagerank veya like sayısıyla alamıyor. Yani şöyle düşünün bir kripto pazar analizi yazdım, binlerce kelimelik. Yazı yürüdü gitti, milyon defa okundu ve yüz bin defa likelandı. Karşılığında eğer girenlerin bir kısmı sitede çıkan reklamlara tıklamadılarsa benim bu işten kazancım kocaman bir sıfır. Sadece kişisel tatmin (ki aslında bence büyük bir değeri var) yönünde bir artısı var o kadar.

Steemit platformu bunu biraz çözecek gibiydi ancak malesef onların da gittiği yol itibariyle bunu tam olarak gerçekleştirebildiklerini söyleyebilmem mümkün değil, hatta çözmek gibi bir gayeleri olduğunu da düşünmüyorum. Steemit gerçekten güzel bir platform ancak oy gücü olmayan binlerce kişi tarafından upvote edilip, steemit kaydı olmayan milyon kişi tarafından okunmanın, bir tane bot tarafından oylanmak kadar değeri yok. Dolayısıyla sitede para kazanmanın yolu iyi içeriklerden değil botları düzgün kullanmaktan veya balinalarla arayı iyi tutmaktan geçiyor.

Likecoin ise bu genel ödüllendirilmeme sorununu görmüş ve projesini bunun etrafında oluşturmuş. Oluşturdukları merkezsiz like tuşu ve gelişmiş pagerank sistemiyle birlikte, her aldığınız like ile blockchain’lerinde mining yapmış olacaksınız. Dolayısıyla her like, size değerli likecoin’ler  olarak geri dönmüş olacak. Ayrıca bu gerçekleşirken diğer blockchain’ler gibi bunun için enerji kaynaklarını harcayarak dünyayı biraz daha yormak yerine, bunu yaratıcılığınızla gerçekleştireceksiniz.

Icosunun bitmesine sadece 5 gün kalmış olan likecoin, şu ana kadar oldukça iyi bir ico süreci geçirmiş durumda. 4200 eth olan soft-cap’lerini tamamlama yüzdeleri %171, buradan hesapla 7180 civarı ethereum topladıklarını varsayıyoruz. Hard cap’leri olan 12600 ethereum rakamına ulaşırlar mı bilinmemekle birlikte, şu ana kadar çok rahat bir şekilde başarılı olduklarını söylebiliriz.

Sonuç olarak basit gözüken ama detaylı ve mantıklı bir proje LikeCoin. Umarım steem’in yaptığı hataları yapmazlar ve gerçekten yaratıcılığa ve beğeniye kazandıran bir sistem oluştururlar. Belki bir gün yazılarımda LikeCoin ile gelir elde edebilirim.

Website: https://like.co

Whitepaper: https://like.co/in/whitepaper

About The Author

3 Comments

 1. BtcCan 15 Mayıs 2018 at 22:40

  Steemitten kaç zaman önce elimi ayağımı çektim botların savaşı oldu. Millet de çok baydı zaten. Şu yürürse kimse steemit vs. ile uğraşmak durumunda kalmaz.

 2. Dr 15 Mayıs 2018 at 23:06

  İçinde dislike olmayan her projeye karşıyım. Adam saçmasapan bir şey yazıyor 100 like alıyor ama bıraksalar 10000 de unlike alacak.

  • gurhan 16 Mayıs 2018 at 08:23

   Unlike genelde insanlar sırf unlike alırım korkusuyla yazmamazlık etmesinler diye yok tahminim. Bir de zorbalığa dönüşebilir bir noktadan sonra korkusu da var.

Leave A Response