Cuma, Nisan 26, 2019
Airdrop

LaneAxis İle Global Taşımacılık Transformasyona Uğruyor!

Zaman zaman bazı konulara ait projeler sıklaşıyor. Bir ara bankasızlara bankaydı sonra datana sahip çıktı şimdi ise bu yoğunlaşma lojistik ile alakalı projelerde yaşanıyor. Sanırım ilk bir tanesi fitili yakıyor ve görenler yahu biz bunun daha iyisini yapabiliriz diye atlıyorlar. Patatesin kilosu 20 tl oldu haberlerinden sonra tüm çiftçilerin patates ekmesi ve ertesi sene patatesin kilosunun 50 kuruş olmasına benzer bir durum algılamadım değil. Nihayetinde öyle ya da böyle, bu yazımızın konusu da son zamanlarda blockchain ile çok iyi bir uyum sağlayacağı kesin olan lojistik ve projenin sahibi ise LaneAxis.

LaneAxis sitesine girince gözümüze çarpan ilk şey aldıkları patent oluyor. Ardı ardına çıkan altını dolduramayan icolara karşı açıkçası net ve doğru bir hamle yapmışlar platform ile ilgili patent başvurusunda bulunmaları ve bunu almış olmaları ile. İkinci göze çarpan şey ise özel yatırımcılara satış sürecinde oldukları ve satışın %23’ünü tamamladıkları. Projeyi kısaca özetlemek gerekirse, LaneAxis sanal nakliye yönetimi, kargoları direkt olarak nakliyecilere bağlıyor. Bu sayede efektif olmayan nakliye komisyoncularını, üçüncü taraf lojistik şirketlerini ve efektif olmayan taşıma aracılarını ortadan kaldırmış ve %30 gibi bir oranda tasarruf sağlamış oluyor. Ayrıca tüm taşımalar ve sonrası blockchainde kayıt altına alınarak, şeffaf ve transparan bir yapı kuruluyor.

Sonuç olarak bir başka aracıların devasa paralar aldığı bir sektör lojistik. Adı geçen, üçüncü taraf lojistik şirketleri, taşıma aracıları, nakliye komisyoncuları gibi işlerle uğraşanlar yaptıkları ufak ve açıkçası çok da düzgün olmayan iş için aldıkları paraları alamadığında işler daha düzgün ve daha ucuza hallolucaktır. Blockchain’den korkması gereken bir numaralı kişiler bankalarsa iki numarada da aracılar geliyor. Bu proje de aracılardan kurtulmak için güzel bir yola benziyor. Şu anda mevcutta olan çok sayıda lojistik projesinden dolayı nasıl bir hareket alanı bulabilecekler emin değilim ancak aldıkları patent kendilerini ciddi bir konuma taşımakta.

Website: https://laneaxis.io/

About The Author

3 Comments

 1. dr 13 Mayıs 2018 at 08:35

  patent almaları iddialı. genelde icolar borsada patent aldık diye açıklama yaptığında pumplıyorlar

 2. gokhan 13 Mayıs 2018 at 10:34

  hocam elinize sağlık.başlık konusunda bi tavsiyem olacaktı..

  transformasyon kelimesi yerine Türkçe karşılığı olan dönüşüm kelimesini kullanırsanız dilimizin ingilizce sömürüsü altında yok olmasına engel olabilirsiniz diye düşünüyorum

  teşekkürler.

  • gurhan 13 Mayıs 2018 at 12:25

   Dönüşüm tam olarak istediğim anlamı veremiyor başlıkta. Özellikle bazı kelimelere türkçe karşılık bulmaya çalışırken perişan oluyorum o yüzden en azından ne olduğu bilinen tdk’da da olan kelimelere hiç takılmıyorum.

Leave A Response