Perşembe, Eylül 19, 2019
Airdrop

iShook – Sosyal Kitap Platformu

Bugünün konusu olarak belirlediğim ishook özünde bir kitap, dergi, içerik okuma projesi. Ancak sadece okumayla değil bunu bir sosyal mecra haline de getirmeye ilgileniyorlar. Mevcut sistemde, okuduğunuz şey hakkında bilgiyi sosyal medyanız facebook, twitter hatta instagramda kitabın resmini koyarak muhtemelen yanında bir kahveyle arkadaşlarınız ve takipçilerinizle paylaşabiliyorsunuz. Belki goodreads’e üyesiniz ve kitaplar üzerine sosyal medyaya en yakın yerdesiniz ancak burada da kitabı okuma veya edinme gibi bir şansınız yok. Sadece hakkında yorum yapabiliyor ve yine olduğunuz şeyi hem burada hem de bir tik ile facebook’ta paylaşabiliyorsunuz.

iShook, kitabı satın alabildiğiniz, okuyabildiğiniz bir sosyal medya oluşturuyor. Yani aslında sesli konuşabildiğiniz ama istemediğiniz zaman kimsenin sesini duymadığınız bir kütüphane gibi düşünün. Kitabınızı seçiyorsunuz, satın alıyor veya ücretsiz elde ediyorsunuz (şu anda kütüphanelerinde 30.000 den fazla ücretsiz içerik de mevcut) ve anında açıp okumaya başlıyabiliyorsunuz. Ancak aynı anda arkadaşlarınıza kitabı önerebiliyor, hakkında tartışabiliyor ve buna ait çeşitli aktivitieler de gerçekleştirebiliyorsunuz. Örnek olarak 20 arkadaşınızla birlikte bir kitap kulübü oluşturabiliyor (sayı tamamen farazi, herhangi bir alt limit veya üst limit tabi ki mevcut değil) birlikte kitabı edinebiliyor, birlikte tartışabiliyor ve birlikte okuyabiliyorsunuz. Sizin kullanıcınızı tanıdığından hem telefonunuzda hem bilgisayarınızda hem de istediğiniz herhangi bir lokasyondan kütüphanenize ulaşabiliyorsunuz. Cebinizde gezdirdiğiniz kendi özel kütüphaneniz gibi.

Projeyle ilgili en enteresan konu token satış sistemleri olmuş. Toplam token sayıları 1 milyar adet ve bunun 530 milyonunu satışa sunuyorlar, ancak hemen değil. Şu anda ilk bloktayız, 140 milyon token var bu blokta, 72’si icoda satışa sunulmuş durumda ve 6.3 milyon adedi satılmış. Kalan 36 milyon sitesinden girip üstten 36 token kazanın kısmından programı indirip kuracak olan 1 milyon kişiye ayrılmış. Kalan 32 milyon adet ise satın alanlara verilecek bonusların miktarı. 2. blok aslında satışa sunulmuyor, bu blokta 142 milyon token var ve app’i kullananlara ödül olarak dağıtılıyor. Her okuduğu kitap, her bir chapter için ufak ufak token kazanacaksınız şeklinde düşünebilirsiniz. Kalan 288 milyon adet token ise 3 yıl boyunca donduruluyor ve iShook Tv uygulaması hazır olunca 2. bir arz süreci ile satışa sunuluyor. Kendilerine ayırdıkları vb. tokenlar da toplanınca 1 milyar tokenın değeri 685 milyon dolar gibi inanılmaz bir rakama ulaşıyor.

Açıkçası burada bu rakamları gördükçe biraz başım döndü. Satılmayan tokenları da yakmayacakları dünyada, 1 milyon ethereum değerinde toplam bir projeleri var mı emin değilim. Yine bu kadar devasa rakamların döndüğü yerde soft cap olarak da 2000 ethereum belirtmiş olmaları ayrıca enteresan. Projeyi biraz aç gözlü gördüğümü söylemeden edemeyeceğim. 2. ico konusu da bir kaç projenin daha gerçekleştireceğini söylediği ancak henüz kimsenin gerçekleştirmediği bir şey. Nasıl bir sonuç vereceği herkes için bir sürpriz durumunda.

Sonuç olarak aslında özünde güzel bir proje iShook. Ülkemizde kitap, gazete, dergi okuma alışkanlıklarının neredeyse olmadığı düşünülürse, bu tarz bir sosyal medyanın gençler arasında popüler olması, ibreyi daha okumuş bir millet olmamıza döndürebilir. Ancak enteresan satış yapısından dolayı yatırımcıları kâr edebilirler mi çok emin değilim. Şu anda tanesine bonusuyla birlikte 0.50$ verdiğiniz bir tokendan 3-4 sene sonra 1 milyar dolaşımda olduğunda toplam değerinin 500 milyon dolar üzerinde olup olmayacağına göre karar verilmeli uzun dönem için. Her halükarda güzel bir platform, gelişimini izlemek hepimiz için keyifli olacaktır.

Website: https://ishook.io
Bounty: https://bountyhive.io/r/levyashin

About The Author

4 Comments

 1. Sercü 4 Mayıs 2018 at 16:05

  valla bizim milletin üzerine digital kütüphane inşaa et yine okumaz yine okumaz

  • gurhan 4 Mayıs 2018 at 16:08

   Bence doğru şartlar sağlanırsa okuma oranı en azından artabilir. Yani sene başı kişiye düşen kitap sayısı 0.5 ise bu 1’e 2’ye niye çıkmasın. Ama herkes okumaya yönlenebilir diye bir şey malesef mümkün değil.

 2. muzo 4 Mayıs 2018 at 17:44

  Bu projeye girilmez ya ne demek 1 milyar token ve yakma yok?

  • gurhan 4 Mayıs 2018 at 19:11

   Bence de projenin en zayıf karnı burası.

Leave A Response