Çarşamba, Ocak 23, 2019
Airdrop

Inpactor- Vicdanınızın mağduru olmayın

Dünyada yaşanan kriz, darbe, toplumsal ve doğa olaylarına her millet farklı bir reaksiyon gösteriyor. Kimi milletlerde yıkım çok daha fazla oluyorken, bizim gibi insanlar arası ilişkisi sıkı olan milletler bu tarz olayları nispeten daha az zararla atlatıyor. Bu zamana kadar çok fazla haberde, ekonomik kriz sonrası yaşanan yağmalardan, savaş sırasında gücü eline geçenlerin zayıfların ellerindeki malları gasp etmesinden bahsedildiğini gördük. Biz ise en küçük kazada bile, mağdur yakınlarına destek olmak isteyen, elindekini paylaşmaktan çekinmeyen bir milletiz.

Elimde net bir şekilde Türkiye verisi yok ama yardım kuruluşlarına giden paranın büyüklüğünü göstermek adına Amerika Birleşik Devletleri’nde toplamda 373 Milyar Dolar’lık bir rakamdan bahsedebiliriz. Fakat işin acı noktası burada başlıyor. Harcanan para sanmayın ki direkt olarak yardıma muhtaçlara ya da bir sosyal sorumluluk işine gidiyor. Maalesef arada o kadar çok bürokrası, denge var ki, bu paranın sadece 17 Milyar Dolar’ı efektif olarak kullanılabiliyor; yani paranın %95.4’ü arada bir şekilde kullanılamıyor. Yani siz vicdanen üzerinize düşeni yaparken, paranız arada kayboluyor siz ise vicdanınız sebebiyle mağdur olmuş oluyorsunuz.

Ülkemizde birçok kongre yapılıyor ve kimi zaman faydasını çok da kestiremiyoruz fakat biraz sonra vereceğim bilgi, en azından 1 tanesinin çok işe yarar geçtiğini söylememize yetecek. World Humanitarian Summit adı altında yapılan kongrede, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, var olan sistemin artık çalışmadığını, merkezsizleştirilmeyen bir sosyal sorumluluk sisteminin eskide kaldığını ve herkesin bu konu üzerinde düşünmesinin zamanının geldiğini söyledi. Bakıldığında bu, o seviyedeki bir isimden gelebilecek en büyük çağrı diye düşünülebilir.

Türkiye’de de birçok markanın Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerine denk geliyoruz. Hatta Coca-Cola gibi çok büyük markaların yaptıkları bu iletişimleri televizyonlara taşıması sonrası, yardıma destekte bulunmak isteyen halkımızın köy okullarına oyuncak, kıyafet ve kitap desteği yaptığını da okumuştum. Yalnız burada en kritik faktör, her zaman yapılan bu işlerin efektifliğini ölçmek mümkün olamıyor. Yani markaların da yaptıkları bu yatırımların bir yere ulaşıp ulaşmadığını, hatta en temelde hangi organizasyonla iş birliği yapacaklarını ya da önceliklerin ne olacağını anlamak ciddi bir iş gerektiriyor. Sektörün bu zamana kadar dijital dünyadan uzak olması ise, transparanlık, güvenilirlik, raporlama ve yönetim anlamında da çok ciddi boşluklara yol açmış durumda.

Inpactor, Incitement adlı ajansın çıkaracağı, blockchain teknolojisi ile çalışacak, daha önce farklı projelerde örneğini gördüğümüz bir “one stop shop” (ne ararsan var) platformu. Buraya gönüllüler, markalar, sivil toplum kuruluşları, yardımseverler hiçbir koşul olmaksızın girerek, sosyal sorumluluk anlamında tüm ihtiyaçları tek bir dükkanda çözebilecekler. Incitement 2011’den beri bu işi yapan bir ajans olduğu için konusuna çok hakim. Markalarla büyük çaplı işler yaparak çok sayıda ödülün de sahibi olmuş.

Tokenların kullanım alanına gelelim. Çok fazla detaya girmek istemiyorum ama ana hatlarıyla 2 adet tokenları mevcut; enteresan olan bunlardan birisini CSRi sadece proje bitene kadar kullanabiliyorsunuz ki bu da paranın içeride takip edilebilir olmasına yardımcı oluyor. Yani proje başlarken neydi, ne kadar kullanıldı, proje değeri ne oldu gibi metrikleri ölçebiliyorsunuz. Diğer token asıl ihtiyaç duyulacak olan ana para, onun da adı CSRm – bizim takip etmemiz gereken para birimi de bu zaten. Diğeri biraz daha markaların alanına giriyor.

Projenin çok ciddi partnerleri ve destekçileri var. Websitesinden kontrol ettiğinizde, üniversiteler, büyük markalar, sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği halinde olmaları projenin sağlığı ve fonlanması anlamında, Inpactor’u bir adım öteye taşıyabilir. Yine de hizmet verilecek ana konunun yeterince transparan olmaması ve birçok sıkıntıya müsait olması proje için de bir engel teşkil ediyor notunu düşmekte fayda var.

Website: https://csr.inpactor.com/
Ann: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3283594.0
Whitepaper: https://csr.inpactor.com/assets/docs/inpactor_paper_latest.pdf
0x68b4683475747e28a83596e94b58187d452099cf

About The Author

Leave A Response