Pazar, Mart 24, 2019
Airdrop

Forever Has Fallen – Bambaşka Bir Oyun!

Bitcoin ve kripto piyasalarının çok yeni bir piyasa olması dolayısıyla kanunların tamamen belirsiz olmaları icoları düzenleyenler için büyük bir risk de oluşturuyor. Riskin bir numaralı kaynağı Amerika kaynaklı SEC (U.S. Securities and Exchange Commission) kurumu olarak gözüküyor. SEC başkanının konuyla ilgili benim için Utility token diye bir şey yoktur, bana göre her ico bir securitydir açıklaması, Centra’nın arkadasındaki isimlerin hapiste olmaları (gerçi bunun sebebi biraz yalan bilgi ile yatırımcıları kandırmaları kaynaklı) hatta Ripple’ın bile, izinsiz security sunması kaynaklı duruşmaya çağırılmaları, ne kadar sıkıntılı bir süreç yaşayabileceğini özetliyor ico yaratıcılarının. Sırf bu sebeplerle bazı projeler ico olarak çıkmaktansa doğal yoldan büyümeye çalışıyorlar (geçenlerde yazdığım toorcoin gibi) veya bu konumuzun öznesini oluşturan Forever Has Fallen gibi sadece akredite olmuş yatırımcılar için özel satış yoluyla piyasaya çıkmayı tercih ediyorlar.

Forever Has Fallen her ne kadar özel satış ile satışa sunuluyor olsa da, bu bizim için proje hakkında biraz bilgi almamıza engel değil. Ico sürecinde alamayacak olmamız, sonrasında borsadan almayacağımız veya hizmetlerinden yararlanmayacağımız (bu durumda oyunu oynamayacağımız) anlamanına gelmiyor. Forever Has Fallen farklı bir oyunculuk sistemi oluşturuyor. Bu bildiğimiz sistemlerden uzak, yaratıcı ve keyifli duruyor. Oyunla ilgili kargo da alacaksınız yeri gelince, duruma göre karakterlerden biri veya bir başkası size sms de atacak. Yani oyunda her şey klasik şekilde gelişmeyecek. Blockchain sayesinde tüm oyuncuların anlık ilerlemesini ve durumunu takip de etmeleri mümkün olacak. Kişiye özel oyun deneyimi gibi bir düşünceye girebilirsiniz.

Forever Has Fallen bir oyun. Binlerce oyun çıkartacak bir oyun şirketi veya onun gibi bir şey değil. Mevcut oyunun konusu ise şu şekilde, Ceo’muz en yakın arkadaşı ve CTO’su (aynı kişi) öldürülmüş, hayatının emeği yok edilmiş, polis interpol ve yatırımcılar haliyle suçlunun peşine düşmüşler. Bütün suç da Ceo’ya yıkılmış durumda. Ceo sizden yardım istiyor, beraber çalışırsanız gerçeği ortaya çıkarabilirsiniz ancak bu işe girmenizin bazı olumsuz sonuçları olacak sizin. Diğer yandan parası çalınmış olsada milyonlarca dolarlık kripto parası var, yani emeğiniz karşılıksız kalmayacak. Oyun ile ilgili şu anda çok bir görüntü yok. Ancak konusu beni oldukça cezbetti diyebilirim. Adrese teslim kargo alma kısmı bizim için sıkıntı olabilir. Oyunu oluşturan ekip Avustralyada olduğunu düşünürsek ve bizim gümrük muafiyeti durumlarını düşünürsek bu oyunu nasıl oynayabiliriz emin değilim ancak çok ilgimi çektiğini de söylemem lazım.

Oyunun kalbi forever coin’ler olacak. Nitekim oyunda görevleri tamamladıkça, bulmacaları çözdükçe forever coin kazanıyorsunuz. Bunun yanında, içerik oluşturmanız da mümkün. Bu içerikler beğenilmesi halinde yine coin kazanabiliyorsunuz. Kazandığınız coinler isterseniz oyun içi satın almalar için harcayabiliyor isterseniz de Forever Has Fallen’ın ortaklık kurduğu firmaların mağazalarında harcayabiliyorsunuz.

Sonuç olarak oyun oynamayı ve özellikle farklı tarz oyunları seven biri olarak beni heyecanlandırmayı başaran bir yapım gibi gözüküyor. Projeyle ilgili tabi bir iki tane sonucu belli olmayan durum var. İlki henüz oyunla ilgili neredeyse hiç bir görsel olmaması. İkincisi kargo ile paket yollama tarzı şeyler olduğundan, hangi ülkeler aktif olacak veya dünya genelinde ise bunun için ne kadar bir maliyeti göze almamız gerekecek, sonuçta projeyi yapan ekip Avustralyada ve farklı ülkelere depo kuracak olsalar da Türkiye’yi muhtemelen kullanmayacaklardır. Üçüncü kısım, mevcut durumdan çekinip sadece özel yatırımcılara satış yapacaklarından dolayı, projeyi gerçekleştirmeye yetecek parayı toplayıp toplayamayacaklarına yönelim endişem. Ancak şunu söylemek zorundayım, proje hayata geçerse, kesinlikle bir şekilde oynayacağımdan eminim.

Website: https://foreverhasfallen.com

Bounty: https://bountyhive.io/join/Forever%20Has%20Fallen?from=levyashin

About The Author

9 Comments

 1. alper 16 Mayıs 2018 at 19:16

  Kargoda ne olacakmış ki?

  • gurhan 16 Mayıs 2018 at 21:59

   Cevabı şu an için yok bu sorunun 🙂

 2. btcci 16 Mayıs 2018 at 19:37

  Fragman çok iyi, ancak gerçeği ortaya çıkarabileceğimiz bir oyun ne kadar sürebilir ki? mmorpg tarzı bir şey olsa anlarım. ne kadar görev ve puzzle olacak. insanlar sadece para kazacak diye mi oynayacaklar bu oyun?

  • gurhan 16 Mayıs 2018 at 21:59

   Bilmiyorum ama düşündükleri bir şey vardır herhalde.

 3. Mr.Mo 16 Mayıs 2018 at 19:57

  Bence private sale’e çevirdilerse sadece olayı, sırf piyasa korkusundan değildir. Dışarıdan iyi bir teklif almışlardır, kendilerine yeteceğini düşünmüşlerdir. Yani sırf regülasyon korkusuna vazgeçtiklerini sanmıyorum. Görürsünüz devam edecektir proje.

  • gurhan 16 Mayıs 2018 at 22:00

   Umarım haklısınızdır ve devam eder. Bu oyunu gerçekten oynamak istiyorum.

 4. gokhan 16 Mayıs 2018 at 21:39

  Videolarını izlemiştim bunların gerçekten çok etkileyici

  • gurhan 16 Mayıs 2018 at 21:59

   Katılıyorum.

 5. dlra 21 Mayıs 2018 at 16:30

  teaser acayip gaza getirdi. Oyunun çıkış tarihi belli mi?

Leave A Response