Cumartesi, Temmuz 20, 2019
Airdrop

Enkronos – Uygulama Ekosistemi!

Şu anda içinde bulunduğumuz çağ, bana göre uygulama ve yazılım çağı. Geçenlerde izlediğim bir siyasi programda, siyasetçi şunu söylüyordu; arabayı yapmak mı, arabayı yapan robotu yapmak mı yoksa bunun yazılımını yapmak mı? Açıkçası düşüncesi doğruydu, en doğru düşünce yazılımını yapmaktı. Borsa ile ilgilenenler var mı aramızda bilmiyorum ancak ben ilgileniyorum. Bir distribitörlük firması milyarlarca tl ciro yapıp 50-60 milyon tl net kâr yapabildiği noktada, bir yazılım firması aynı kâr tutarını 100 milyonluk satış ile sağlayabiliyor. Dolayısıyla çağ uygulama ve yazılım devri. Bu yazımızın konusu olan Enkronos da bir uygulama platformu oluşturmak amacına sahip.

Enkronos, kişilerin verilerinin ve mahremiyetinin tam olarak korunmasını sağlayan Blockchain tabanlı bir sisteme sahip. Mevcut durumda çözülemeyen şu sorunlara Enkronos çözüm getirmeyi hedefliyor.

 • Veriye dayalı projelerde, etik dışı davranış.
 • Kişisel verilerin ve gizliliğin korunmaması.
 • Platform ve uygulama geliştirmede yüksek maliyet ve düşük finansal verimlilik.

Ekronos Apps, reklam çözümleri, pazarlama ve promosyonlar, yapay zeka, arttırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti, büyük data ve e-demokrasinin içinde bulunduğu onlarca alan için bir multi uygulama ekosistemi oluşturuyor. Yukarıda madde madde yazdığım sorunları çözdüğü gibi, karmaşık data gerekli projeler için gereken zaman ve beceri ihtiyacını oldukça düşürüyor. 15 mayıs itibariyle, apps.enkronos.com adresinden ulaşılabilen ekosisteminde şu anda bile çeşitli uygulamalara ulaşmak mümkün. Dolayısıyla, geleceğe yönelik sözler satmak yerine gösterebilecekleri bir ürün sattıklarını söyleyebilmek oldukça mümkün.

Enk tokenlar, herhangi bir kar payı dağıtmayan utility tokenları olarak dizayn edilmiş. Ekosistemde herhangi bir şey satın almanın tek yolu enk tokenlara sahip olmaktan geçiyor. 500 milyon tane üretilmiş olan Enk tokenlar’ın 255 milyon tanesi satışa sunulmuş durumda ve şu anda whitelisting sürecindeler.

14 – 25 haziran arasında gerçekleşecek ilk süreç olacak olan özel satış sürecinde, 10 eth üzeri yatırım yapabilen herkese tokenlar %80 bonusla satılacak. Açıkçası normalde bu tarz yüksek bonuslara karşıyım ancak, iconun bitiş tarihinin 20 kasım olduğunu düşünürsek, yaklaşık 6 ay sonra piyasaya çıkacak bir tokenın riskine şimdiden girecek olan bir kişinin ve bunu en az 6.000$ ile yapacak  kişinin, yüksek bir bonus almadan yapması çok olası değil. 2. süreç ise 27 haziranda başlayıp, 16 temmuza kadar sürecek olan pre-sale süreci. Burada yine 10 eth minimum yatırım şartı devam etmesine rağmen, bonus oranı %80’den %40’a gerileyecek. Asıl iconun başlangıç tarihi ise 18 eylül olarak belirlenmiş. 18 eylülden sonra başlayan icoda ilk 12 saatte ufak tefek bonuslar olsa da, genelinde çok bir bonus olmayacak ve ico bundan neredeyse 6 ay sonra 20 kasımda sona erecek. Enkronos icosunun arkasındaki şirket Enkronos D.o.o Slovenya merkezli bir digital strategy şirketi.

Açıkçası projenin bir iki tane beğenmediğim kısmı da mevcut. Öncelikle whitepaper’ı çok dağınık hazırlanmış. Ne nerede anlamakta güçlük çekiyorsunuz, yine projeyi tanıtan videoları oldukça başarısız hazırlanmış. İkinci problem iconun 6 ay sonra sona erecek olması. Yani normal hayatta 6 ay çok dramatik bir süre olmayabilir ancak, bir haftada her şeyin değiştiği kripto dünyası için 6 ay gerçekten çok uzun bir süreç. Ancak projenin şu anda çalışan bir sistemi olması ise en büyük artıları.

Sonuç olarak, son zamanlarda bir kaç tane uygulama projesi inceledim. Genelde icolarında soft cap’lerine bir şekilde ulaşmış olsalar da, sonrasında iyi bir görüntü çizmeyi başaramadılar. Enkronos’un enteresan satış modeli, uzun icosu ve açıkçası pazarlamada biraz zayıf görünmesinden dolayı (neredeyse hiç bir bilindik ico listeleme sitesinde yoklar) ne yapacaklarını kestiremiyorum. Kısa sürecek bir icosu olsalardı, şu anki başlangıçları itibariyle başarısız olacakları tahminini yapabilirdim, ancak süreç uzun. Önümüzdeki dönemde karşımıza farklı pazarlama stratejisi ve haberlerle çıkmalarını beklemek çok da yalnış olmaz.

Website: https://ico.enkronos.com

bountyhive.io/r/levyashin

About The Author

3 Comments

 1. Sercü 27 Mayıs 2018 at 20:57

  şimdiden platformlarını hazır etmeleri gerçekten büyük artı.

 2. BtcCan 27 Mayıs 2018 at 22:57

  6 ay nedir ya. Bence skandal karar 6 ay sürecek bir ico yapmaları. kriptoda kim öle kim kala 6 aya

  • gurhan 28 Mayıs 2018 at 09:05

   Projenin zayıf karnı bence burası. 6 ay gerçekten çok uzun.

Leave A Response