Cuma, Nisan 26, 2019
Airdrop

Dropil – Ponzi Mi Yoksa Muhteşem Bir Yatırım Mı?

Bu yazım sona ermiş bir ico üzerine olacak ve proje ile ilgili tecrübemi ve düşündüklerimi paylaşacağım. İnceleyen, deneyen veya bu konuda bir düşüncesi de olan varsa yorum yaparsa çok sevinirim.

Dropil icosu yaklaşık 1.5-2 ay önce sona erdikten sonra aktif hale gelmiş bir merkezsiz botlar ile yatırım sistemi. Icodan 70 milyon dolar para topladıklarını söylüyorlar (ancak bunun doğru olduğuna dair kanıtı bulamadım. (paraların yattığı adres vs. ancak yalan olduğu anlamına da gelmiyor bu.)

Sistemlerinin ismi Dex. Sistemleri şu şekilde çalışıyor. Bot’un 3 tane yatırım stratejisi var. Bunlar agresif, dengeli ve güvenli seçenekler. Söylediklerine göre şu anda bot icoda topladıkları para üzerinden işlem yapıyor ve dex’lerine droppil token yatırdığınız sürece % olarak aynı payı alıyorsunuz. Yani diyelim ki 20 milyon dolar agresif 20 milyon dolar dengeli ve 20 milyon güvenli seçenekte botları ile işlem yapıyorlar. Agresif seçenek 1 günde %0.30 değerlenirse sizin de dropil değeriniz %0.30 artıyor. Dex’i başlattığınızda droppil değeriniz kaydediliyor güncel exchange değeriyle (örnek olarak 100$) ve 15 günlük süre dolunca (böyle bir alt limitleri var) %4 kazandıysanız, 4$ değerinde droppil güncel kurdan hesabınıza ekleniyor.

Problem şu ki sistem sürekli kâr ediyor, ne ayı marketi ne boğa marketi umrunda değil, 1.5 ay gibi bir süredir her gün en az %0.20 en fazla 0.40 civarı kar yapmayı başardıklarını iddia ediyorlar (agresif seçenek). Aşağıya bazı kendi grafiklerimi ekliyorum.

 

Saatlik Grafik: 1-2 saat çok düşük oranlarda zarar ediyor olsa da genelde artıları çok daha yüksek oranlarda oluyor.

 

Günlük Grafik: Gördüğünüz gibi günlük %0.20 ile %0.32 arası her gün getirmiş. Ayda da ortalama %7.5 gibi bir rakam getirmiş.

 

Şu anda dağıtılmayan tokenların bir kısmını koydukları bir “banka adresleri” mevcut. Bu adreste mevcut olan bankalarını ve her gün yapmakta oldukları kar ödemelerini görebilirsiniz. Buna rağmen 24 milyon dolar değerinde ve bu hızla giderse 3-4 aydan önce bitmeyecek bir token rezervleri var. Bu rezerv bitmeden de exchangelerden satın almayacaklarmış.

Şimdi elimizdeki bilgiler ile benim düşündüğüm senaryolar şu şekilde:

  1. En zayıf senaryo olan; Sistem gerçek. Adamlar müthiş bir sistem kurmuşlar 1 sene sonra dropil market cap’i milyarlarca dolar olacak.
  2. En güçlü senaryo; Ponzi. Sistemleri kar payı vermeye devam ettikçe duyulacaklar, token fiyatı artacak ve daha iyi exchangede milletin üstüne boşaltıp tokenları kaçacaklar. Ya da benzer bir şekilde davranacaklar.
  3. Mantıklı bir senaryo; Reklam: Sistemleri aslında bu oranları kazandırmıyor olsa da, kazandırıyormuş gibi davranıyorlar ve isimlerini yaymaya çalışıyorlar. Zaten mevcut dağıttıkları dropil’lere para vermediler, o nedenle belli bir sayıya kadar azalana kadar mucize kazançlar sürecek. Sonra artık çok bot var, bu paraları kazanamıyoruz gibi bir yalan dolan açıklamayla birlikte gerçek kar/zarar oranlarını yansıtmaya başlayacaklar.

Benim aklıma gelen seçenekler bunlar. Dex çalıştırabilmek için en az 50$ değerinde token yatırmanız gerekiyor. Ben yatırdım çünkü haydan gelen huya gider kafasında bounty’den gelenleri yatırdım. Hiç bir bounty’i bozmadığımdan dolayı, bu da en azından patlayacaksa ha elimde patlamış ha sistemde kazanç yaparaken patlamış şeklinde düşündüm. Eğer benzer düşüncede kenarda 50$ üzeri tokenı olan varsa benim linkimden üye olması halinde ilk 15 günlük süre sona erdiğinde kazancına 5$’lık dropil daha eklenecek. Ancak uyarıyorum, tokenları bounty ile aldıysanız veya gerçekten ama gerçekten bu tutarları umursamayacak kadar zenginseniz bu işe girin. Çünkü bence %99.9999999 oranında bir noktada bu paralar çöp olacak. Kaybın ne boyutta olacağını anlamanız için çok benzeri bir ponzi sistemi olan bitconnect grafiğine bakmanızı öneririm.

 

Bu konuyla ilgili ne düşündüğünüzü ya da sizin de bir senaryonuz varsa yorumlar kısmında görmeyi de çok isterim.

About The Author

1 Comment

  1. metin 13 Mayıs 2018 at 13:53

    Reklam senaryosu bana en mantıklı gelen oldu ponzi değildir diye düşünüyorum

Leave A Response