Pazar, Mayıs 26, 2019
Airdrop

Dacsee – Dünyanın İlk Merkezsiz Yolculuk Paylaşma Topluluğu!

Şu anda ülkemizde çokça yaşanan taksici, über kavgası sadece ülkemizde değil, dünyanın genelinde de yaşanıyor. Açıkçası bu kavgada New York eyaletinin verdiği, serbest piyasa kararını mantıklı bulanlardanım. Servisi kimin iyiyse müşteriyi o kapar. Özellikle, ülkemizde bir taksi plakasının 1 milyon liradan fazla ettiği yerde, plakanın takılı olduğu kırık dökük arabalar (ötv ödememelerine rağme), taksicinin mesafeyi ya kısa, ya uzun ya da trafikli bulması, şehrin en bilindik yerini bile yeri gelince bilemediğini iddia etmesi ve sık sık şehir turu attırmaya yeltenmesi gibi sebeplerle insanların çoğu parasıyla rezil olmaktan bıkmış durumda. Bu insanlardan biri de benim ve uzun süredir taksi kullanmamak için azami çaba harcıyorum. Dolayısıyla ben ve benim gibi insanlar bu yazının da konusunu oluşturan Dacsee gibi alternatif projelere şans vermeyi tercih edeceklerdir.

Dacsee’nin oluşturacağı sistem ile herkes, kendi müşteri tabanını ve sürücü filosunu kurabilir ve bunu yaparken kazancını topluluk ile paylaşabilir. Örnek olarak bir dacsee sürücüsüsünüz ve bir arkadaşınızı da bu işin kazançlı olduğuna ikna ettiniz ve sisteme davet ettiniz. Arkadaşınız hem sizden hem de topluluktan rastgele seçilen iki kişiden onayı aldıktan sonra artık bir ortak sürücü oldu ve yolculuk tekliflerini alabilmeye başladı. Arkadaşınız bu sayede para kazanırken, siz de onu sisteme dahil ettiğinizden dolayı ufak bir komisyon alıyorsunuz. Arkadaşınız da başka birini sisteme dahil ettiğinde hem siz hem de arkadaşınız o kişinin yolculuklarından komisyon elde edebiliyorsunuz.

Sistem yazının başında bahsettiğim uber’den biraz farklı çalışıyor. Bir müşteri veritabanınız oluşuyor ve oradaki insanlar sizi kullanabiliyorlar. Aynı zamanda sisteme yeni katılan ve onaylanmayan bir sürücü de arkadaşları tarafından adres listesine eklenerek, çağırılabiliyor ve bu yol ile para kazanabiliyor. Yani klasik, ya beni havaalanına bırakabilir misin muhabbeti yerine, arkadaşına dacsee sistemi ile, bir ödeme gerçekleştirilebiliyor. Ödeme nakit, kredi kartı veya dacsee tokenlarla gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca dacsee uber gibi bir merkeze bağlı olmadığından ve kişisel bazda olduğundan dolayı, hükümetlerle başınız derde girmeyecek bir sistem oluşturuyor. Projenin güzel yanlarından biri, uygulamada bulunan acil durum tuşu. Yolcu acil duruma bastığı anda çevredeki Dacsee sürücülerine haber gidiyor ve onlar da olayın yaşandığı yere gitmek veya polise haber vermeyi tercih edebiliyorlar.

En bilindik mevcut taksi alternatifleri Uber ve Careem’in aslında rolleri aracılık. Bu aracılık karşılığında aldıkları oran %25-30 civarında. Dascee’nin ekonomik olarak en büyük avantajı bu rakamı ortadan kaldırıyor olması ve aldığı çok daha düşük oranda komisyonun da büyük kısmını, sisteme katılım bonusu olarak dağıtıyor olması.

Projenin icosunun bitmesine sadece 4 gün kalmış durumda ve şu ana kadar harika bir sonuç elde edilmiş. Sistem içinde kullanılacak Dacsee tokenları karşılığında 25 milyon dolara yakın yatırım toplamışlar ki şu anda mevcut piyasada bu rakamı toplayabilmek gerçekten çok zor. Ancak Dacsee projesiyle insanları kendilerine inandırmayı başarmış gibi gözüküyor.

Sonuç olarak sistemi çok kısa bir şekilde anlatırsak, dacsee ile tanıdık bir çevre oluşturuyorsunuz, ve bu çevre yolculuklarını tanıdık insanlar vasıtasıyla gerçekleştiriyor. Dacsee bu sistemin altyapısını oluşturuyor ama sahipleri şahıslar oluyor. Dolayısıyla huzurlu bir yolculuk elde ediyorsunuz ve bunu yaparken arada bir aracı olmadığından hem karşınızdaki kişinin daha fazla kazandığı hem de sizin daha az ödediğiniz bir platform ortaya çıkıyor. Diğer yandan da kendi filonuzu kurabililiyor ve güzel bir şekilde para kazanmanıza da fırsat tanıyor. Projeyi sevdim, ülkemize gelmesinin de çok süreceğini düşünmüyorum.

Website: https://dacsee.io

Whitepaper: https://dacsee.io/app/images/documents/dacsee-whitepaper.pdf

 

 

About The Author

10 Comments

 1. s.n.m 27 Mayıs 2018 at 10:27

  Araçlar überde olduğu gibi vito olmayacağından dolayı taksicilerin ruhu da duymaz aslında.

  • gurhan 27 Mayıs 2018 at 23:31

   En kötü olasılıkta panik butonuna basar yolcu. Çevredeki diğer sürücüler gelir. Taksiciler de gelir, meydan savaşı çıkar 🙂

 2. metin 27 Mayıs 2018 at 10:45

  benim kaç tane uber sürücüsü arkadaşım var, bu gelsin direkt buna geçerler valla.

  • gurhan 27 Mayıs 2018 at 23:32

   Yani uberden çok daha mantıklı. Doğru yaparlar.

 3. BtcCan 27 Mayıs 2018 at 12:28

  ben çok tuttum projeyi icosuna katılacağım.

 4. turgut 27 Mayıs 2018 at 12:49

  25 milyon dolar çok acayip rakammış. Helal valla şu piyasada.

 5. Sercü 27 Mayıs 2018 at 14:41

  herkes bir noktada birbirini tanıdığından dolayı polis ne çevirebilir ne de devlet yasaklayabilir. adamlar resmen olayın bugını bulmuşlar.

  • gurhan 27 Mayıs 2018 at 23:32

   Aynen öyle

 6. satoshi 27 Mayıs 2018 at 16:14

  bu projeyi daha önce görmemiştim ki 25m $ toplamışlar. bulup bize bu detaylı yazdığın için teşekkürler.

  • gurhan 27 Mayıs 2018 at 23:32

   Ne demek, rica ederim 🙂

Leave A Response