Cumartesi, Temmuz 20, 2019
Airdrop

Chozun İle Hayatı Deneyimle!

Genelde bir icoyu incelerken, Asya bazlı olduğunu görünce ayrı bir ilgi gösteriyorum. Bu konuda herhangi bir istatistik görmememe rağmen, sanki Asya merkezli icolar daha başarılı oluyor ve sonrasında exchangelerde de diğerlerine oranla daha iyi bir performans gösteriyor gibi bir şahsi gözlemim var. Bu gözlemin ne kadar gerçeği yansıttığından veya ne kadar algıda seçicilikten kaynaklandığına emin değilim. İstatistiksel olarak haklıyım veya değilim, bugünün konusu olan Chozun da bir Asya Turizm projesi ve incelenmeyi hak eden bir projeye sahip.

Chozun, ilk global turizm ve sadakat kriptopara ekosistemini oluşturuyor. Güvenilir ve sizin hayat tarzınıza uygun bir seyahat planı oluşturmak gerçekten uzun ve sancılı bir süreç. Çoğu zaman karşınızda fake, güncel olmayan veya alakasız bilgiler oluyor. Doğru bilgiyi ulaşmak bir o kadar zor. Ayrıca yorumunu yapan kişinin beklentileri ile sizin beklentilerinizin, hayat tarzınızın bir olması da hemen hemen çok mümkün değil. Sonuç olarak, çoğu zaman yanlış planlamalara yol açan genel bir sıkıntı mevcut. Çalışmalar şunu gösteriyor ki insanların %56’sı daha kişiselleştirilmiş bilgi isterken, %96’sı aşırı ve alakasız bilgiden dolayı sıkıntılı hissettiğini, %74’ü ise kararsızlıkla saatlerce araştırma yaptığından yakınmış. Yine mevcut sadakat programları ise, artık ihtiyacı gidermekten çok uzaklar. Ne katılımcılara istediklerini verebiliyorlar ne de markalara doğru data sağlıyorlar, anlayacağınız iki taraf da bu anlaşmadan memnun değil. Son olarak ise, yorumların gerçekliği sıkıntısı, bu sektörde problem oluşturuyor. Çoğu zaman ya iyi puanlar satın alınabiliyor ya da kurulu sistemler suistimal edilebiliyorlar. Bunun en rahat örneğini şu anda tripadvisor’a girip, İstanbul’da mevcut olan en iyi restoran sıralamasına bakarsanız görürsünüz. Yemek yemeyi çok severim ve sayısız yere gitmişimdir ancak orada ilk 10 sıralamasının gerçekle yakından uzaktan alakası yok. Ancak çoğu turist bu bilgiyi baz alarak, o restoranları tercih ediyor.

Chozun işte bu problemlere çözüm yaratmak ve yukarıda yer alan yüksek yüzdedeki insanların derdine derman olmak amacında. Chozun, kişileri yapay zeka ve data havuzuyla, mümkün olan en iyi şekilde eşleştirecek bir sistem oluşturuyor. Akıllı uygulamaları, sizin nelerden hoşlandığınızı ve nelerden hoşlanmadığınızı algılıyor ve size uygun seyahat önerileri getiriyor. Şu anda mevcut olan satın alınabilir veya suistimal edilebilir yorum sistemi yerine, size benzer zevkleri ve yaşam tarzı olan kişilerin yorumlarını tercih ediyor. Dolayısıyla çok daha kişiselleştirilmiş bir hizmet sunuyor. Ayrıca oluşturdukları devasa sadakat ağı ile, bir gezginin isteyebileceği her şeyi sağlıyor. Yine blockchain sayesinde, yorumları sadece gerçekten deneyimi yaşamış kişilerden kabul ediyorlar.

Chozun tokenları (CZN) herhangi bir kar payı vermeyen utility tokenları olarak tasarlanmışlar. Ekosistemdeki her türlü alışveriş, hizmet ve sadakat programları chozun tokenlar ile gerçekleştirilecek. Dolayısıyla kullanıcı sayısı ne kadar artarsa, tokenlar ne kadar kullanılırsa, tokenın değeri o kadar büyüyecek. Tokenlar ethereum blockchaini üzerinde erc20 tokenları olacaklar. Pre-ico’larının başlama tarihi 1 Temmuz, icolarının başlama tarihi de 1 Ağustos olarak belirlenmiş. Tam olarak yazılmamış olsa da, bitiş tarihi Ağustos içinde bir tarih olarak bahsedilmiş whitepaper’da. Dolayısıyla en geç 31 Ağustosta sona ereceğini varsayabiliriz.

Sonuç olarak, son zamanlarda denk geldiğim sanırım üçüncü turizm projesini gerçekleştiriyor Chozun. Kişilleştirilmiş seyahat programlaması ile diğerlerinin bir adım önünde yer alıyorlar. Asyalı proje ve asyalı ekip de en azından bana ayrı bir güven sağlıyor. Sonuçta gerçek bir problemi çözen, doğru yönde gerçekleştirilen bir ico gibi duruyor. Her ne kadar bu amaçta rakipleri olacak olsalar da, pazar çok büyük ve Chozun bu pastadan pay kapabilir gibi duruyor. İzlemekte fayda var.

Website: https://chozun.com/en

bountyhive.io/r/levyashin

 

 

About The Author

4 Comments

 1. Dr 28 Mayıs 2018 at 17:54

  ben cool cousinciyim valla.

 2. emrhnn 28 Mayıs 2018 at 18:31

  Asya konusuna tamamen katılıyorum. Dolayısıyla bunlar çok başarılı olabilirler.

 3. s.n.m 28 Mayıs 2018 at 20:55

  Amsterdamda tripadvisora uyup bir puba gitmiştik. Shotlar havada uçuşuyor ortam şahane vs. Bir de baktık ki sinek avlıyor mekan. Dolayısıyla böyle çözümler çok lazım.

  • gurhan 28 Mayıs 2018 at 21:13

   Valla yurt dışında yediğimiz golleri sıralasam, buradan kapıkuleye yol olur 🙂

Leave A Response