Perşembe, Eylül 19, 2019
Airdrop

Blockshipping İle Global Konteyner Taşıma Endüstrisi Çağ Atlıyor!

Son zamanlarda yorumladığım icolardan sonra blockchain’in kullanımının en mantıklı olduğu alanlardan birisinin lojistik olduğunun farkına vardım. Şeffaf, değiştirilemez kayıt defterinin kullanımı lojistik projeleri için bulunmaz bir nimet. Bugünkü yazım da bence mevcut lojistik projelerinden en iyisi olan ve kullanım alanı en net olan Blockshipping’e ait.

Dünyada deniz taşımacılığının çok büyük bir kısmı konteynerler ile yapılmakta ancak mevcut şartlarda bu taşımacılık efektiflikten çok ama çok uzak. Herhangi bir merkezi kayıt sistemi olmadığından dolayı, çoğu zaman boş konteynerler de getirilip götürülüyor çünkü içinde ne olduğu daha doğrusu içinde hiç bir şey olmadığı bilinmiyor. Bu da hem zaman, hem para hem de işgücü kaybına yol açıyor. Blockshipping bu noktada bir global paylaşımlı konteyner platformu oluşturarak bu soruna çözüm bulmayı amaçlıyor. Oluşturacakları platform ile, yılda sektöre 5.7 milyar dolarlık bir tasarruf sağlayabileceklerini ve 4.6 milyon ton karbondioksit salınımını engelleyebilecekleri söylüyorlar.

Projenin iki tane tokenı var. Bunlardan ilki ekosistemdeki her türlü fiil için kullanılacak olan bir utility tokenı olan cpt tokenı. Diğeri ise sistemin aldığı masrafları sahiplerine paylaştırdığı bir token olan CCC tokenı. Yani proje hem, çok kullanılması muhtemel bir utility tokenı üretirken hem de bir yandan karını paylaşmak için bir başka token oluşturuyor. Aşağıdaki grafikte 2022 yılına kadar tahmini beklentileri üzerinden yapacakları kar payları için bir görsel yapmışlar. Tokenın satışa sunulma fiyatı olan 0.62$ ı karşılama oranı ile karşılaştırmışlar. 2022 yılına geldiğimizde token için ödenmiş tutarın %10.28 ‘lık kısmını bir senede karşılamasını öngörüyorlar.

Sonuç olarak, açıkçası blokchcain ve lojistik gerçekten çok uyumlu bir ikili ve blockshipping’in oluşturmaya çalıştığı sistem gerçekten müthiş mantıklı. Icolarının başlamasına bir haftadan daha kısa bir süre var ancak başarılı olacaklarına inancım tam.

Website: https://www.blockshipping.io/
Telegram: https://t.me/joinchat/HWi2Gw9VvUw1U5lZObNS2w
Ann: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3502572.new#new
Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3502799.0

About The Author

2 Comments

  1. Ahmet 10 Mayıs 2018 at 19:15

    Süper olmuş.

    • Mehmet 10 Mayıs 2018 at 19:15

      Aynen

Leave A Response