Perşembe, Eylül 19, 2019
Airdrop

Alt.Estate İle Kendinize Emlak Portföyü Oluşturun

Açıkçası daha önce bir çok kripto emlak projesi inceledim hatta haklarında da yazı yazdım ancak hiç biri şu an yazmakta olduğum Alt.Estate projesi kadar mantıklı ve potansiyelli değildi. Genelde projeler çok hareketli olan blockchain üzerinden çok daha güvenli bir liman olan emlak piyasasına bir geçiş görevi görüyorlardı. Nitekim insanların kriptonun risklerinden uzaklaşıp emlak garantisi altına girmelerini ve ona göre düşük kazançları umut etmelerini hedefliyorlardı ancak kriptonun özü bu değildi. Sonuçta insanlar %3-5 emlak portföyünden kâr etmek istiyor olsalardı kriptoya bulaşmazlardı. Bu projelerin tek katkısı belki portföyü biraz dengelemek amaçlı olabilirdi. Alt.Estate ise yarattığı müthiş ekosistem ile bu düşüncenin oldukça dışında konumlanıyor.

Alt.Estate bir emlak borsası oluşturuyor. Bu borsa çeşitli tokenlaştırılmış emlakları içeriyor. Dolayısıyla her emlağa ayrı arz ve ayrı talep, dolayısıyla ayrı alış ayrı satış emirleri giriliyor. Bir gayrımenkul satın almak çok kolay değil, o parayı toparlamak da dolayısıyla çok kolay değil. Ancak metrakere cinsinden satın aldığınız noktada kocaman bir emlak portföyü oluşturabilmeniz çok kolay. Sistem şu şekilde çalışıyor, ben evimi tokenlaştırmaya karar veriyorum, ve %10’unu satışa sunuyorum token olarak. Buna göre ilgilenen alıcılar bunu satın alıyorlar. Sonrasında evimin 2. el bir piyasası oluyor, insanlar aldıkları payları satıyor başkalarını alıyorlar. Bu sırada evin getireceği tüm gelirlere de metrekare bazında ortak oluyorlar. Zamanı geldiğinde tüm tokenlarımı da geri almama protokol müsade ediyor (tabi bu kısmı yazmamışlar ama muhtemelen sattığım paranın belli bir yüzde üstünü ödeyerek) Ben de başka bir yere borçlanmaktansa veya evimi satmaktansa bu şekilde bir finansman sağlıyorum kendime.

Emlak portföylerini ve gerektirdiği sermayeyi düşünün. Ufak bir portföy bile milyonlarca dolar maliyete sahip. Ancak onun yerine daha küçük orta boy portföylerin de kurulabilmesi bu sayede mümkün olabilecek. Dolayısıyla kurdukları sistemi kullanmak isteyecek çok sayıda yatırımcı olacaktır. Bu da tokenlara talebi arttırıcak ve haliyle token fiyatını arttıracaktır. Yani olay benim açımdan Amerika’da 3-5 metrekare satın almaktan ziyade, bunu isteyeceklerin çok olacağını tahmin etmem kaynaklı tokenın ekstra kıymete bineceği şeklinde oluşuyor. Nitekim aşağıdaki grafik de kendilerinin oluşturduğu 3 yıllık gelecekte token sayısı (sabit) ve tokena olan talep beklentisini gösteriyor. Böyle bir grafiğin gerçekleşmesi halinde tokenın fiyatındaki artış oldukça yüksek olacaktır.

 

Oluşturdukları borsada tüm alış satış ve masrafların para birimi Alt tokenlar olarak belirlenmiş. Alt tokenlar herhangi bir kar payı vermiyor olmalarına rağmen, projenin çok kullanılması halinde (benim beklentim de bu yönde) değerleneceklerdir. Şu anda Avrupa Birliği, Amerika ve Japonya’da tokenlaştırdıkları yerler olduğu ve ico ile birlikte satışa sunduklarını da ekleyeyim. Japonya’da 27 metrekarelik bir apartman dairesinin metrekaresi 1 milyon alt’tan satışta örnek olarak ki 10 ethereum’a denk geliyor. Böylece basit bir matematik hesabıyla evin toplam değeri 180.000$ civarı çıkıyor. Aslında burada 27 metrekarelik evde köpek bağlasan durmaz ancak genelde asyada yaşam hem pahalı hem de çok daha minimalistler. O nedenle bu rakamları çok anormal bulamıyorum.

Sonuç olarak, genel emlak projelerinde olduğu gibi, icoyu yapan şirketin yaptığı yatırımlar neticesinde küçük yüzdelerle değerlenecek veya değeri düşecek bir token değil, çok daha fazlası bir proje Alt.Estate. Oldukça heyecan verici ve gayrımenkulde geleceği bile değiştirebilecek nitelikte bir borsa projesi. Tutacağını tahmin etmekle birlikte bunun ne kadar zaman alacağını tahmin etmek güç ancak projeyi görüp de heyecan duymamak çok da mümkün değil.

Website: https://alt.estate
Bounty: https://bountyhive.io/join/Alt.Estate?from=levyashin

About The Author

8 Comments

 1. s.n.m 4 Mayıs 2018 at 10:19

  Ben satın aldım bu yazıdan sonra çok beğendim projeyi. İmzasına girmek istedim yer yoktu ben de icosuna katıldım 😀

  • gurhan 4 Mayıs 2018 at 11:48

   Valla iyi yapmışsınız katılmak için iyi bir proje gibi duruyor.

 2. Mustafa 4 Mayıs 2018 at 11:11

  yok artık, bununla dünyanın her yerinden emlak portföyü oluşturabilecek miyim yani

  • gurhan 4 Mayıs 2018 at 11:48

   Aynen öyle. Gerçi şu an sadece sınırlı ülkeler var ama ileride amaç o.

 3. baggio 4 Mayıs 2018 at 11:31

  Asyalılar gibi de yaşanmazmış gerçekten ama proje çok iyi. Yine de kripto ile emlak kısmından çok emin değilim.

  • gurhan 4 Mayıs 2018 at 11:50

   Valla bir belgeselde görmüştüm hong kongda galiba böyle küçücük dolap gibi kabinlerde yaşıyorlar. Mezar gibi. Klostrofobim yok görünce benim içim bir tuhaf olmuştu. Ayrıca emlağa yatırım yaparsanız kazanç sınırlı olur ama platforma bayağı ilgi yüksek olacak gibi duruyor, token olarak tutarsanız değeri bayağı yükselebilir.

 4. BtcCan 5 Mayıs 2018 at 13:44

  Bountysinde hiç yer kalmamış bu ne biçim proje ya

  • gurhan 5 Mayıs 2018 at 14:50

   Normal, iyi projelere herkes hemen katılıyor. Keşke daha erken hareket etseymişsiniz. Icoya katılabilirsiniz ama.

Leave A Response