Çarşamba, Ocak 23, 2019
Airdrop

Akropolis – Blockchain Emeklilik Altyapısı

Gençken insanın çalışması, para kazanması yaşlı haline oranla oldukça kolay. Ancak eğer kara günler düşünülmeden hareket edilirse, onu iyi bir gelecek beklemiyor demektir. Dünya genelinde de ülkemizde olduğu gibi buna yönelik emeklilik sistemleri var. Bazılarında bizimkisi gibi çalışana zorunlu olduğu gibi, bazılarında da isteğe bağlı gerçekleşiyor (aslında bizde bu da mevcut). Ancak bu sistem ne kadar efektif çalışıyor?

Dünya ekonomik forumunun bilgilerine göre, emeklilik yaşına gelmiş kişilerin %48’i herhangi bir emeklilik maaşı almıyor ve 2015 yılında 70 trilyon dolar olan emeklilik birikim toplamının 2050 yılında 400 triyon dolara ulaşması bekleniyor. Akropolis ise, emeklilik fonlarındaki kusurlu dünyayı, insanlığın tasarruf ve yatırım hakkında ne düşündüğünü önemli ölçüde değiştirecek yeni, değişmez ve şeffaf bir akıllı sözleşme temelli emeklilik fonu altyapısı ile düzeltmeyi hedefliyor.

Emeklilik fonu normalde şu şekilde çalışıyor. Çalıştığın süre veya uygun bulduğu bir süre para yatırıyorsun. Yatırdığın para bir fon yönetimi tarafından yönlendiriliyor ve büyütülmeye çalışılıyor. Sadece bir tek senin değil katıldığın fona göre belki yüzbinlerce kişi ile aynı fona akıyor paran. Bu fon gayrımenkul alıyor, borsa kağıdı alıyor vb. benzeri yatırımlar gerçekleştiriyor. Zamanı gelince de değerlenme oranında düzenli emekli maaşı alıyorsun. Ancak buradaki sorunlardan biri fon yönetim ekiplerinin yüksek masrafları, zaman zaman yaşanan yolsuzluklar gibi sebeplerle veya fon yönetiminin gerçekleştirdiği yanlış tercihlerle (Amerika gayrımenkul krizinde, gayrımenkul sertifikalarına para yatıran çok sayıda emeklilik fonu iflas etmiştir) yaşlandığın zaman yıllarca yaptığın ödeme karşılığında hiç bir şey alamaman veya yatırdığının aksine kuş gibi bir tutara sahip olman.

Akropolis projesi ise, dünyanın en büyük alternatif emeklilik altyapısı olmayı hedefliyor. Blockchain’de merkezi olmayan emeklilik fonları ve insanlar için inşa edilen insanlık için daha güvenli bir finansal gelecek yaratmayı hedefliyorlar. Blockchain altyapısını da kullanarak tamamen şeffaf ve yolsuzluk imkanı olmayan bir emeklilik fonu, ve aynı zamanda fon yöneticilerinin müthiş paralar alamadığı bir ortam. Proje şu an için açık kaynağa sahip değil ancak ilerleyen dönemde kodu açık hale getirmek de hedeflerinden birisi.

Sonuç olarak, daha önce benzerini kripto dünyasında görmediğim farklı bir proje oluşturmuş Akropolis. Açıkçası yatırabileceği fonu seçebilen bir kişinin, yolsuzluk imkanı olmayan, fon yöneticilerine dolarlar saçılmayan ve şeffaf olan bir fonu tercih etmesini bekleyebiliriz. Açıkçası ben tercih ederdim. Proje de benzersizliği ve mantıklı yapısıyla oldukça ilgimi çekti. Icosunun da başlamasına çok az süre kalmış durumda. Takipte kalmanızı öneririm.

Website: https://akropolis.io/

About The Author

5 Comments

 1. mateo 24 Mayıs 2018 at 20:46

  baya büyük fonlar buna geçmek durumunda kalabilirlermiş gibi geldi bana. insanlar bunu talep eder çünkü

  • gurhan 24 Mayıs 2018 at 22:49

   Benim de düşüncem benzer bu konuda.

 2. metin 24 Mayıs 2018 at 21:40

  2017’deki global emeklilik fon toplamını biliyor musunuz?

  • gurhan 24 Mayıs 2018 at 22:50

   Siz yazınca bir arattım. 41.3 trilyon dolar ile rekor rakama ulaşmış yazıyor. Dolayısıyla 2015’teki 50 trilyon dolar datası ya doğru değil ya da farklı şeyleri de içeriyor.

 3. BtcCan 25 Mayıs 2018 at 00:48

  Bu proje 1-2 seneye çok acayip yerlere gelebilir. Icosunun ucundan tutacağım.

Leave A Response