Cuma, Nisan 19, 2019
Airdrop

Tavitt İle Her Yere Gidin!

Bütün sene çalışıyoruz, tek bir nefes aldığımız dönem var, o da tatilimiz. Neredeyse tüm süremiz senede eğer çok ama çok şanslıysak bir ay süre ile sınırlı (yıllık izin bayramlar vs.). Çoğu kişinin ise tatili sadece bir haftadan oluşuyor veya ona bütçesi dahi yok. Belki hayatımızın tamamını tatil olarak geçirseydik veya çalıştığımız iş bize tatile milyon dolarlar harcayabileceğimiz kadar para kazandırsaydı tatile gideceğimiz yeri seçmek çok önemli olmayabilirdi. Ancak sanmıyorum ki bu yazıyı okuyan kimse bu bahsettiğim alanda yer alıyor olsun. Peki sınırlı zamanımız ve sınırlı bütçemiz ile nereye gidebiliriz. Buna dair arkadaş tavsiyesi veya internette rastgele bulunabilecek rastgele yorumlar haricinde olay şansımıza bakıyor diyorsanız şu ana kadar haklıydınız. Ancak bundan sonrası için Tavitt’i kullanabileceğiz.

Tavitt bir istikamet belirleme hizmeti. Tatile gideceksiniz, aklınızda bazı yerler var ve Tavitt’i açtınız. Örnek olarak ilk tercihiniz Amsterdam oldu diyelim, Tavitt size Amsterdam için en az 4 gün ayırmanızı ve bütçe olarak 1000 euro belirlemenizi söyleyecek. Bu da bütçe ve zaman dahilinde karar vermeyi kolaylaştıracak. Tabi tek özelliği fiyat, bütçe, zaman belirlemek değil. Örnek olarak Fransız Polinezyasını duydunuz ve merak ediyorsunuz. Sisteme baktığınızda sistem size oraya gidebilmek için en az 10.000 tl uçak biletine harcamanızı ve gidiş geliş toplam 60 saati yolda geçireceğinizi bildiriyor. Sırf uçak bileti parasıyla gezebileceğiniz 3 ülkeyi de öneriyor. Tabi sitenin özelliği sadece öneri anlamında çalışıyor. Ben illa oraya gideceğim derseniz gidiyorsunuz. Ancak benzeri bir tercihi 3 te 1’i fiyatına ve uçakta 3 te 1 zaman harcayarak yapabilecek bir sürü insan, verdiği öneriler dahilinde kararını tekrar gözden geçirecektir. Bir başka özelliği de yerel halktan size ipuçları vermesi. “Turist mahallesi pahalıdır, oradan tramvayla yerel halkın yaşadığı şu mahalleye gidin ve yemeğinizi orada yiyin, hem çok daha ucuz hem de çok daha lezzetlidir” gibi.

Tavitt’in ilginç bir özelliği de 2 blockchain üzerinde token yaratıyor olması. İnsanların rahat erişimi için çiftli bir token olma yolunu seçmişler ve buna göre de kendilerine ethereum ve waves ağını uygun görmüşler. 100 milyon tvt tokenı ethereum üzerinde ve 100 milyon tvt tokenı da waves üzerinde yer alacak. Bu sayılar hiç bir zaman artmayacak. Tavitt sistemine de bu tokenları yollayıp aynı değer üzerinden harcama yapabileceksiniz. Satın alırken istediğiniz blockchain üzerindeki tokenları satın alabildiğinizi ve istediğiniz zaman tavitt üzerinden tokenlarınızı waves-ethereum dönüşümü yapabilmeniz mümkün.

Tavitt bir tayland projesi ve şu an için sitesi Japonca hazırlanmış (istikamet belirleme sitesi, ico sitesi birden çok dilde mevcut). Japonya’nın dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu ve seyehat için dünyaları harcadığını düşünürsek, oldukça doğru bir başlangıç. Zamanla yeni diller ekleyecekler ve daha global bir yapı sağlayacaklarmış.

Tavitt’in en önemli özelliği token’ının bir security olması. Tavitt senelik bazda yaptığı kârın %30’unu token sahipleri ile paylaşacak. Thailand’da almış oldukları teşvik dahilinde vergi de ödemeyeceklermiş.

Sonuç olarak bir Asya projesi, ne kadar tutacağını o yüzden tahmin etmesi güç. Ancak mantıklı bir servis sunduklarını söylemek olası. Benzeri bir sistem olan tripadvisor’un ne kadar benzer özelliklerden uzak ve açıkçası ne kadar alakasız sonuçlar verdiğini düşününce böyle bir sistemin elimin altıda olmasını isterdim. Çift blockchain olayı da enteresan bir deneme olarak karşımıza çıkmış. Waves tokenlarından çok hoşlanmasam da hem waves hem ethereum olduğunda yaşayacağım hiç şu anda belirsiz. Genel hatlarıyla hoşuma giden bir proje oldu, takip edeceğim.

Website: http://tavitt.co.jp/en/
Telegram: https://t.me/tavitt_official

About The Author

Leave A Response