Pazartesi, Ekim 21, 2019
Airdrop

Shivom İle Dna’na Sahip Çık!

Açıkçası ilk başta gördüğümde bir başka datana sahip çık icolarından biri sanmıştım Shivom’u. Ancak bahsettikleri data bildiğimiz internette gezerken şirketler tarafından alınan datalarımız değil, gen dizilişimiz yani dna’mızmış.

Şu anda hali hazırda dna üzerine araştırma yapan şirketler var ve bu sayede milyarlarca dolar kazanıyorlar. Ancak siz hiç bir insanın veya bir hastanın dna’sı karşılığında bu şirketlerden para kazandığını gördünüz mü? Açıkçası ben görmedim daha doğrusu duymadım. Shivom ile oluşturulacak olan sağlık merkezi ile, dna bilgileri anonim bir şekilde depolanacak ve blockchain teknolojisi kullanılarak saklanacak. Bu dna’lar ilaç şirketlerine direkt shivom üzerinden satılabilecek ve bunun karşılığında para kazanabileceksiniz. Böylece dna’ya daha rahat ulaşım sağlayan tıp da bu yol ile daha hızlı gelişebilecek.

Nasıl mı olacak, shivom’a üye olacaksın, evine bir kit gelecek, kit ile tükürüğünü alacaklar. Bu tükürükle, kökenini öğrenebilecek, sağlığın ile ilgili karşılaşabileceklerinle ilgili bilgi alacak ve son olarak gen dizilimini istersen satabileceksin istersen de tıp gelişimi için bağışlayabileceksin. Bu data blockchain’de saklanacağından dolayı, sadece kendin görmek istersen ve kimse ile paylaşmak istemezsen bunu da yapabiliyorsun. Dataya kimin ulaşım sağlayacağını belirleme hakkı tamamen sana ait.

Bu arada pre-sale’lerinin bitmesine 2 günden daha az bir süre kalmış. 35 milyon dolarlık hard cap’lerinin 32’sine ulaşmış durumdalar. Tek kelime ile harika bir pre-sale süreci geçirmişler. Kalan kısa sürede hard cap’lerine ulaşamasalar bile önlerinde bir de ico süreci var ki hard cap’lerine ulaşmalarına kesin gözüyle bakabiliriz.

Sonuç olarak oldukça benzersiz ve bir o kadar da gerekli bir proje Shivom. Dna’mızı satma kısmında değilim, dna’nın bu kadar kolay toplanılması ile birlikte tıpın gelebileceği yeni seviye konusunda heyecanlıyım. Shivom sağlıkta yeni seviyeye geçmemizi sağlayabilir. Ico sonrasında da takip edilmesi gereken, önemli bir proje olarak görüyorum.

Website: https://shivom.io/
Telegram: https://t.me/projshivom
Ann: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3204563.0
Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3183600.0

 

About The Author

1 Comment

  1. Harun 11 Mayıs 2018 at 19:53

    Dna’yı satmak mı bağışlamak mı? Enteresan bir ikilemde kaldım.

Leave A Response