Pazar, Mayıs 26, 2019
Airdrop

Kripton İle Afrika’nın Gelişimine Yardım Et!

Bugünün konusu Afrika merkezli bir projeye sahip olan Kripton ve L-pesa. Açıkçası haftalar önce ilk duyduğumda Afrika’yı baz alan bir kripto projesi bana çok ciddi gelmemişti, bugün tekrar karşıma çıkınca, önyargılarımın yersiz olduğunu ve oldukça potansiyelli bir iconun karşımda olduğunu fark ettim.

Kripton özünde sayısız defa gördüğümüz bankasızlara finansal sistemler projelerinden bir diğeri ve yoğunlaştığı yer ise Afrika. Ancak diğerlerinin çok önüne çıkmasını sağlayan bir özellikleri var bu da en büyük problemi çözmüş olmaları. Bankasız insanlar bankasız çünkü paraları yok, dolayısıyla kredi vermeye uygun değiller ve eğer verirseniz geri almanız çok olası değil. L-pesa hali hazırda 2016 da blockchain dışında bu amaçla kurulmuş bir yapı. 2016 yılında Tanzanya ve 2017 yılında Kenya’da hayata geçen sistemleri dahilinde, 35.000’den daha fazla kredi alması mümkün olmayan kişilere kredi vermişler ve şaşırtıcı kısım %90’dan daha fazla geri ödeme oranı elde etmişler. Örnek olarak verdikleri bir müşterileri bu kredi ile 400 tavuk almış ve artık elinde teminatı olduğundan bankalarla rahatlıkla çalışabilir duruma gelmiş. Dolayısıyla rakamlara ve oranlara bakınca net bir şekilde görüyoruz ki L-pesa en büyük sorunu bir şekilde çözmeyi başarmış.

L-pesa hali hazırda çalışan ve çok da başarılı gözüken bir şirket, icosu sistemlerini blockchaine taşıyabilmek, daha verimli ve daha transparan olabilmek amaçlı gerçekleşiyor. Tabi bu sayede tüm Afrika geneline yayılabilecek ve gerçekten bankasız insanlar için bir finans çözümü olabilecekler. Bu da elinde hiç bir şey yokken 400 tavuğu olanların sayısının artması, dolayısıyla Afrika’nın yaşam koşullarının ve finansal varlıklarının gelişmesi demek. Bu tabi ki bir günde gerçekleşecek bir şey değil ancak blockchain ile yaşadığımız devrimin bir parçası neden Afrika’nın yükselmesinin yolunu açmasın.

Sonuç olarak bankasızlara banka, bankasızlara finansal çözümler gibi icolara normalde karnım tok ancak bu tokluk bunun başarılabileceğine inanmadığımdan kaynaklı. Bunu iki ülkede 35.000 kişi üzerinde %90 oranda başarmış bir ico haliyle bu inancımı yıkmayı başardı. Umarım hedeflerini gerçekleştirirler ve Afrika’nın yükselişinin bir parçası olurlar.

Website: https://kriptonofafrica.com/
Whitepaper: https://kriptonofafrica.com/static/pdfs/L-Pesa%20ICO%20white%20paper%202018.pdf

 

About The Author

Leave A Response