Cumartesi, Nisan 20, 2019
Airdrop

White Rabbit – Yeni Nesil Digital Yayıncılık

Bu yazımın konusu  ülkemizde yeni yeni Netflix’in girişi, blu tv’nin puhu tv’nin ortaya çıkışıyla oturmaya başlayan, yurt dışında ise uzun süredir çok ciddi bir şekilde kullanılan digital yayıncılık üzerine. Açıkçası ülkemize girdiğinden beri üyesi olduğum Netflix platformundan oldıkça memnunum ve kripto dünyasında benzeri bir projeye de şans tanıyabilirim. Ancak White Rabbit tam olarak bunların benzeri kategorisinde yer almıyor.

Aslında White Rabbit Netflix benzeri bir platform değil tam aksine Netflix’in tamamen zıttı bir proje. Şu anda mevcut sistemde problem olarak gördüklerinden bir kısmını Netflix ve türevleri oluşturuyor. Problemlerden en önemlileri, digital yayınlardan film yapımcıları çok az para kazanıyorlar ve asıl pastayı aracı platformlar yiyor (netflix ve türevleri), yapımları seven kişiler digital yayınlara verecek paraları olmadığından korsan kaynaklara yöneliyorlar.

White Rabbit bir browser eklentisi ile bu sorunları aştığını söylüyorlar. Buna göre sevdiğiniz bir diziyi veya filmi herhangi bir kaynaktan izlediğinizde bu eklenti sayesinde mevcut white rabbit tokenlaranızdan bir kısmı eksiliyor ve direkt olarak yapımcıya aktarılıyor böylece herhangi bir paralı üyelik plaftormuna para vermemiş oluyorsunuz ve izlediğiniz yayınlar yasal oluyor. Siz şu anda zaten ben açarım dizimag’i izlerim ve para vermem diye düşünüyor olabilirsiniz ancak yurt dışında korsanlık kanunları ülkemizdeki gibi gevşek değil. Korsan yapım izlemenin cezası oldukça yüksek. O nedenle onlar için para ödemeden bir korsan yapım izlemek o kadar kolay veya cezasız değil. Bunu da White Rabbit ile aşabilecekler.

Sonuç olarak ülkemizde bugünün kanunlarıyla çok bir etkisi olmayacak bir proje White Rabbit. Ancak yarın kanunların ne getireceği bilinmez. Kendi adıma ulaşabildiğim her yayını parasıyla izlemeye çalışıyorum ancak bazen ücretli bir yayın bulamadığım da olabiliyor. Bu noktada White Rabbit ile kendimi korsan hissiyatından çıkartabilir ve hak edene hak ettiğini ödeyebilirim, aracı kullanmadığımdan dolayı bu ücret normalde olduğundan oldukça ucuza da gerçekleşebilir.

Website: https://whiterabbit.one/
Telegram: https://t.me/jumpin
Ann: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2472674.0
Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2472721.0

About The Author

Leave A Response