Cumartesi, Nisan 20, 2019
Airdrop

StealthCrypto – Gizlilğinizi Geri Alın

1876 yılında aslında sağırlar üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda telefonu keşfeden Alexander Graham Bell, acaba seneler sonra bu telefon görüşmelerinin dinlenebileceğini düşünmüşmüdür bilmiyorum, ancak şu anda bu bir gerçek. Telefondan yaptığımız tüm görüşmeler, tüm mesajlaşamlaralar dinlenebilir veya okunabilir dolayısıyla bir gün karşımıza çıkabilir. Açıkçası yarın bir gün, telefonda yaptığım bir geyik dolayısıyla başıma iş açılmayacağından emin olamadığım bir sistemden çok memnun değilim. Şu anda durum bu şekilde gözüküyor ancak stealthcrypto bu konu ile ilgili bir çözüm bulmuş ve bize gizliliğimizi geri veriyor daha doğrusu vericek olabilir.

Yukarıda anlattığım gizliliğin kişisel boyutuydu. Bunun bir de şirketler düzeyinde boyutu var. Müşterilerinin bilgilerini, kendi bilgilerini, çeşitli şekillerde saklayan şirketler günümüzün dünyasında artık güvenli olmaktan çok uzaklar. Ülkemizde en basidinden gerçekleşen tüm nüfusun t.c kimlik numaralarının sızması olayının haricinde, yurt dışında neredeyse her gün okuduğumuz büyük bir şirketin müşterilerinin bilgilerini çaldırması veya kendi bilgilerini çaldırması artık neredeyse haber değeri bile taşımıyor. En basidinden kendi kredi kartlarımı iptal ettirmek durumunda kaldığım playstation hacki bunlara bir önrek olarak sayılabilir. Hackerlar her geçen gün yeni yöntemlerle veya eski klasik yöntemlerle şirketleri dize getirmeyi başarabiliyor ve sonuçta hem yine olan bize oluyor hem de şirketler bir daha o prestiji kolay kolay kazanamıyorlar. İşte bu noktada bu sıkıntılara da stealthcrypto çözüm olmaya çalışıyor.

Yukarıda detaylıca anlattığımız, insan ve şirket bakımından sıkıntıları çözebilecek bir sistem kurmak amacıyla yola çıkıyor StealthCrypto. Stealthcrytpo oluşturacağı kuantum ağ örgüsü ile bu problemlerden arındırabileceğini söylüyor. Uçtan uça dinamik parçalı şifreleme, dinamik bölünmüş coğrafi dağıtım, kuantum şifreleme ve kuantum anahtarları oluşturma ile birlikte kimlik doğrulama yöntemlerinin hepsini bir arada kullanarak oluşturacaklarını söylüyorlar. Açıkçası ya yaptıkları inanılmaz karışık bir şifreleme metodunu anlatmaya çalışırken o kadar çok tekniğe girmişler ki doğru düzgün anlatılması çok zorluyor ya da aslında çok öyle aman aman bir şey yapmıyorlar ve olayı mümkün olduğunca karmaşık anlatarak bunu satmaya çalışıyorlar. Açıkçası tahminim olumlu ihtimal dahilinde ancak yine de dikkat etmekte fayda var.

Bu anlattığım kısım genel olarak anlayacağınız üzere dataları korumaya yönelik. Ancak fark ettiyseniz telefon dinlemeye ait bir kısımı nasıl engelleyeceklerine dair bir konudan bahsetmedim. Sonuçta hala aynı telefonlar ile ve aynı operatörler ile konuşmaya devam ettiğimiz sürece buna StealhCrypto nasıl bir gizlilik oluşturabilir. Onlar da bunun imkansızlığını görmüş olacaklar ki kendi cep telefonlarını çıkartıyorlar. Şimdiden siparişini verebildiğiniz cep telefonu bir mobil operatör ile değil StealthCrypto’nun data bulutu üzerinden işlemini yapacak. Konuşmalar ve datalar hep aynı ağ üzerinden gerçekleşecek ve yukarıda anlattığım kısım ne kadar hacklenemezse bu konuşmalar ve mesajlaşmalar da o kadar dinlenemeyecek ve okunamayacak. Bu sayede gizliliğimiz tekrar sağlanacak ve telefonda başıma bir şey gelir mi derdi olmadan istediğimiz gibi rahat rahat konuşabileceğiz.

Sonuç olarak, günümüzde gizliliğin ihlali ve şirketlerin datalarına sahip çıkamaması büyük bir sorun. Telefonlar kişilerin kendi alanları ve iki kişinin arasındaki muhabbet ne kadar özelse, telefonda da aynı şekilde özel kalmalı diye düşününlerdenim. Bunun haricinde, datalarımı emanet ettiğim veya emanet etmek zorunda kaldığım şirketlerin bunları çaldırmalarından dolayı da yine gizliliğimin ihlal edilmesi ve kişisel bilgilerimin yeri geldiğinde kredi kartı bilgilerimin ortalığa dökülmesi haliyle nefret ettiğim şeyler. Açıkçası StealthCrypto bunları çözebilir mi bilmiyorum ancak çok ciddi bir proje ile çözebileceklerini söylüyorlar. Umarım haklıdırlar ve artık bu tarz şeyler için endişelenmemiz gerekmez.

Website: https://www.stealthcrypto.io
Bounty:  https://bountyhive.io/join/StealthCrypto

About The Author

2 Comments

  1. Serdar Kart 24 Mart 2018 at 14:58

    https://gymrewards.io
    Hocam bu ico hakkindada bir yazı bekliyorum sizden

  2. levyashin 24 Mart 2018 at 15:02

    Şu ana kadar toplam 7.5 ether topladıklarından dolayı pek yazma niyetim yok. Toparlarlarsa düşünebilirim.

Leave A Response