Cumartesi, Nisan 20, 2019
Airdrop

Pdata – Kişisel Datalar 21. Yüzyılın Petrolü!

2018 kişisel dataların yılı tespitini daha önce yapmıştım. Pdata da benzer bir şekilde kişisel dataların 21. yüzyılın petrolü olduğunu söylemiş. Açıkçası kişisel dataların ne kadar büyük önem arz ettiğini ve pazarının ne kadar büyük olduğunu çıkan projelerden tahmin ediyordum ancak yine de senelik 250 milyar dolar hacim gerçekleştiğini tahmin edememiştim. Dolayısıyla kişisel dataları petrole benzetmek çok mantıksız değil. Ayrıca data platformlarının ardı arkasının kesilmemesi de çok normal.

Kişisel dataların kullanımını en basit yaşadığınız şeylerden anlatmam gerekirse, internetten saat bakıyorsunuz, bir iki tane saat linkine modeline baktınız ve bıraktınız. Ertesi gün google reklamlar karşınıza saat çıkartmaya başlıyor. İşte bu hepsi sizin datanızla alakalı. Şu andaki sistemde şirketler datalarınızı haksız yere izinsiz satıyorlar — en yakın örneği facebook skandalı — dolayısıyla artık kişiler sahte datalar oluşturmaya başlıyor ve şirketlerin de elde ettiği dataların kalitesi her geçen gün düşüyor. Siz datanız karşılığında para kazanmıyorsunuz, şirketler verdikleri paranın karşılığını tam olarak alamıyorlar peki alışverişin iki tarafında olması gereken alıcı ve satıcı kaybederken kazanan kim; datayı haksız yere satan aracılar. Pdata burada çözümü bu aracıları ortadan kaldırmakla bulmuş. Artık şirketler sizden datanızı talep edecekler, siz de browser geçmişinizi, alışveriş geçmişinizi vb. diğer bilgileri blockchain güvenliği ile onlara aktaracaksınız ve karşılığında pdata tokenları elde edeceksiniz. Böylece hem daha önceden sizden izinsiz bedavaya alınan ve karşılığında para kazanılan bir şey için para kazanacaksınız hem de şirketler doğruluğundan emin olduğu datalara kavuşup, daha kaliteli materyali aynı fiyata hatta belki de daha ucuza elde edecekler.

Sonuç olarak datalar şirketler için her şey. Muazzam büyüklükte pazar ve birden çok oyuncuya yer var. Ayrıca belki bir noktada yeni bir gelir kapısı elde edebiliriz bu işten. Normalde çok satma taraftarı olmayabilirdim ancak muhtemelen senelerdir datalarımın satılmadığı yer kalmadığından, bir kez de para benim cebime girsin düşüncesi ile hareket edebilirim.

Website: https://opiria.io
Telegram: https://t.me/PDATAtoken
Ann: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3076122
Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3081090.0

About The Author

Leave A Response