Cumartesi, Nisan 20, 2019
Airdrop

Essentia İle Merkezsiz Hayatını Yarat!

2018’in sloganı belki datana sahip çık değil ancak olsaymış kimse yadırgamazmış. Çok sayıda artık datalarının senden izinsiz kullanımına izin verme satacaksan kendin sat gibi icolardan sonra essentia icosu da benzer konuya değiniyor. Datanı satmaktan ziyade sahip çıkmandan dem vuruyor. İnternet üzerinde her yere dağıttığın data aslında senin bir parçan ve sen bu dataya sahipsin. Bu datayı da kendi ihtiyacına göre doğru bir şekilde neden kullanmayasın.

Essentia’nın vizyonunun getirdikleri iki farklı başlıkta incelenmiş. Bunlar bireylere ve şirketlere olarak ayrılmış. En beğendiğim özellik olan, merkezsiz şifresiz girişler özelliğine değinmek istiyorum. Aslında merkezsiz şifresiz girişler deyince çok bir anlam çıkaramıyor olabilirsiniz o nedenle biraz açayım. 10 larca siteye 10’larca farklı şifre ile üyesiniz, ancak bazen aynı şifreyi birden fazla yere verebiliyor veya yine aynı şekilde unutmayayım diye her siteye aynı şifreyi kullanabiliyorsunuz. Bu olay şifrelerinizin güvenliğini tamamen ortadan kaldırıyor. Sonuçta her üye olduğunuz site google değil ve karşı taraf kötü niyetliyse bu mail/şifre kombinasyonları ile çeşitli ortamlarda adınıza giriş yapmaya çalışabilir. Ancak essentia’nın sunmuş olduğu Jarvis ile dijital hayatınızın tüm anatarlarını saklıyor ve jarvis üzerinden güvenli bir şekilde giriş yapabiliyorsun. Böylece ne şifre unuttum derdi ne de her yere aynı şifreyi veriyorum ama ya yanlış bir yere veriyorum derdi ortadan kalkıyor. Çünkü sizin yerinize farklı farklı şifreleri hatırlayan bir robotunuz sizin için hazır bekliyor.

Şirketlere faydası olarak gördüğüm en önemli özellik ise reputation(güvenilirlik) modülleri. Buna göre bankalar, sigorta şirketleri ve finansal şirketler, kişilerin güvenilirliğini hiç bir aracıya ihtiyaç duymadan sorgulayabilecekler ve ona göre karar alabilecekler.

Açıkçası dataya sahip çıkmalarını ve bunu mantıklı bir şekilde işliyor olmalarını kendi datanı sat platformlarından çok daha mantıklı buldum. Özellikle Jarvis’i kullanmayı oldukça ciddi bir şekilde düşündüğümü söylemem mümkün.

Website: https://essentia.one/
Telegram: https://t.me/essentia_one
Ann: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2704531.0
Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2997600.0

About The Author

Leave A Response