Pazar, Mayıs 26, 2019
Airdrop

World Wi-fi – Merkezsiz Bedava İnternet

Dün size bugün sizi mutlu edecek bir projeyi paylaşacağımı söylemiştim, sözümü unutmadım ancak bahsettiğim projeyi biraz ertelemek durumunda kaldım. Fakat bugün için size sevineceğiniz bir proje sözü vermiştim. Sözümü yutmak istemedim, aradım taradım ve World Wi-Fi’ı buldum. Yazımda hem projeyi detaylıca inceleyeceğim hem de sizi mutlu edebilmesinin yolunu anlatacağım.

Öncelikle biraz projeden bahsederek başlayalım. http://worldwifi.io/ biraz iungo’ya benzeyen bir proje. Ancak nasıl hard cap yaptığını bilemediğim çok vasat bulduğum iungo’dan daha mantıklı. Çünkü wifi karşılığında kullananlardan para alınmıyor bu sistemde. Sadece bir reklam izlemeleri isteniyor. Evinde wifi’ı olan kişi bu sistem ile routerının ayarını yapıyor, giren kişi girmek için bir reklam izliyor ve reklamcı da internetini paylaşan kişiye ödeme yapıyor. İlla ev olmak zorunda değil tabi ki, aklınıza gelebilecek herkes bu sistemi kullanabilir.

Zaman zaman komşuların internetine çöktük veya çökmeyi denedik. O durumda kalınca 1 değil 1000 reklam izleyip düzgün bir bağlantıyı kabul edebilecek bir durumda oluyor insan, nitekim hayatımın üç ayında bunun ızdırabını ben de çok çektim. O nedenle ücretsiz wi-fi kullanacak için hiç bir mantıksızlığı olmayan bir proje. Tek risk, wifi sahiplerine ait. Hem reklamcıların wifi paylaşımı için verecekleri para bu işe girmeye değecek mi hem de interneti paylaştığı insanların yasa dışı bir şey yapıyor olmaları durumunda kabak başlarına patlayacak mı. Açıkçası ikinci madde için burada güvenli internet gibi bir şey konularak paylaşım yapılabileceğini düşünüyorum. Geriye kalan tek şey, verilen hizmete elde edilen gelirin değip değmeyeceği.

Ico’nun arkasında daha önceden üzerinde çalıştıkları Adrenta ve Radius Wi-Fi projeleri ile halka açık yerlerde wi-fi reklamcılığını deneyimlemiş bir şirket olması , oldukça güven veriyor. Bugün 14.000 den fazla ağa ve 100’den fazla franchise ortağa sahipler. 80 şehirde aktifler ve 2017’de wi-fi noktalarını 7’den fazla kat arttırabilmişler. Yani evde oturup şöyle bir wi-fi projem var diye ortaya çıkmış amatör bir ekip değil de karşımızda alanlarında başarılı olmuş ve en azından bildiği işi yapacak gözüken bir ekip var.

Neyse projenin konusundan yeteri kadar bahsettiysek projenin bir başka güzel kısmını anlatmaya başlayabiliriz. Projenin ödül programının içerisinde sadece mediumu takip ederek ve postları alkışlayarak ve buna ait ufacık bir form doldurarak para kazanabileceğiniz bir alan var. Katılımcı sayısı da çok değil, o nedenle katılın sonradan üzülmeyin.

Sonuç olarak, iungo’nun benzeri ama daha mantıklısı diyebileceğim bir proje. Şu anda pre-ico sürecinde ve ne kadar topladılar bilgim yok. Wi-fi projeleri konusunda kararım biraz ortada ancak bir tanesini seçeceksem bunu paralı sunmaya niyetlenenden çok bedavaya sunmanın yolunu arayanı seçerim. Yine de bu başarıya ulaşacakları anlamına veya diğer herkesin de benzer seçim yapacağı anlamına gelmiyor. İzleyelim sonucu beraber görelim.

Website: http://worldwifi.io/
Telegram: https://t.me/world_wifi
Medium: https://medium.com/@WorldWifi_ICO

About The Author

1 Comment

  1. Bedirhan Karaca 19 Şubat 2018 at 10:47

    medium'da form gözükmüyor ico sonlandı mı acaba?

Leave A Response