Cuma, Nisan 19, 2019
Airdrop

Familypoints – Akıllı Aileler İçin Akıllı Kontratlar

Öncelikle Nem hakkında ufacık bir bilgi vermem gerekirse (zaten konuya çok vakıf olamadığımdan dolayı öyle büyük bir bilgi verebilmem mümkün değil) Nem 2014 yılında ortaya çıkan ve sadece bir merhaba postu karşılığında bile airdrop ile verilen bir coin, aslında Nxt fork’u olarak planlanmış olsa da sonrasında bambaşka bir yapıya büründü. Airdropların bir numarasıdır çünkü o zamanlar merhaba yazıp alanlar hala satmadılarsa ellerindeki coinin değeri milyonlarca dolar etmekte. Ayrıca şu anda sağda solda haberlerini duyduğumuz Venezuella kripto parası Petro da Nem altyapısını kullanacak. Ancak projeyi Erc-20 tokenı olmasına rağmen Nem ile birlikte geliştiriyorlar ve Nem ile alınması durumunda %10’da ekstra bonus veriyorlar.

Öncelikle Nem hakkında ufacık bir bilgi vermem gerekirse (zaten konuya çok vakıf olamadığımdan dolayı öyle büyük bir bilgi verebilmem mümkün değil) Nem 2014 yılında ortaya çıkan ve sadece bir merhaba postu karşılığında bile airdrop ile verilen bir coin, aslında Nxt fork’u olarak planlanmış olsa da sonrasında bambaşka bir yapıya büründü. Airdropların bir numarasıdır çünkü o zamanlar merhaba yazıp alanlar hala satmadılarsa ellerindeki coinin değeri milyonlarca dolar etmekte. Ayrıca şu anda sağda solda haberlerini duyduğumuz Venezuella kripto parası Petro da Nem altyapısını kullanacak.

Nem ile ilgili bildiğim sınırlı bilginin tamamını verdikten sonra projenin kendisine geçebiliriz. Çocuk ürünlerinin fiyatının %40’a yakın kadar kısmı sadece pazarlama giderlerini karşılamak için ödeniyor.10 liralık ürün için 14 lira para ödüyorsunuz çünkü ürünü 10 lira olan adam 4 liralık reklam yapmadan bu ürünü çocuğunuz için güvenli bulamıyorsunuz veya haberiniz olmuyor. Haliyle çocuğunuz için en iyisini istiyorsunuz ancak aldığınız en iyisi mi yoksa en çok reklam yapanı mı gerçekte bilmiyorsunuz. Yine aynı şekilde kendi araştırmanızı yapmak istediğinizde mevcut pazar reklam ve paralı yorumlarla ya da sayısız gerçek olmayan yorumla dolu ve objektif bir sonuç elde etmeniz hemen hemen olanaksız. Familypoints’in yarattığı platform ile, direkt markalar ile çalışıldığından dolayı reklam giderlerini size puan olarak geri verecek ve platformdaki eğitim içerikleri veya ebeveynlik ürünleri karşılığında bu puanları kullanabileceksiniz. Tabi ürünlere %40 daha az para ödemek daha iyi olurdu ancak burada kapitalizm dengeye giriyor.

Plaftormları sadece bebek ürünleri ve doğum öncesi ürünlerinin satıldığı bir platform değil, bundan çok daha fazlası. Ebeveynlik uzman çağrıları, ebeveynlik uzman video yayınları, ebeveynlik video dersleri, 14 bin adetten daha fazla doğum öncesi ve bebek ürünü, 2100 adet eğitim, çocuk ve ebeveyn hizmet sağlayıcısı ve son olarak Şenzen, Singapur, Tianjin ve Los Angeles’ta depolar. İlk olarak Çin’de başlayacaklar ve sene sonuna doğru önce Amerika’da aktif hale gelip 2019’da tüm dünyaya yayılmayı hedefliyorlar.

Hali hazırda sektörde aktif Babystep’in kurduğu bir proje Familypoints. Tokenları herhangi bir kar payı vermeyen utility tokenları. Ancak sistemde alım satım için kullanılması zorunlu değil. Sadece daha ucuz. Yani sistemde diğer ödeme türlerini de kullanabiliyorsunuz ancak FPT tokenları ile daha ucuza alabileceksiniz. Bir diğer özellik olarak da ödeme aldıkları FPT’lerin bir kısmını yakarak token fiyatını yüksek tutmaya çalışacaklarmış.
Icoları bugün başladı ve %10 bonus ile satın almak mümkün. Tokenların fiyatı 0.10$ ve 3 milyon dolar soft cap 25 milyon dolar da hard cap olarak belirlenmiş. Toplam 500 milyon token’ın %65’i de satışa sunuluyor ico sürecinde. Tokenların %25’ini ayırdıkları yönetim kadrosunun tokenları ise 1 yıl süre ile satılamayacakmış.
Sonuç olarak açıkçası ebeveyn olmadığımdan dolayı değerini çok fazla öngöremedeğim bir proje. Gerçekten bu tarz bir platforma ihtiyaç var mı emin değilim. Ancak kurucu ekibin hem bu sektörde tecrübeli olması hem de geçmiş tecrübeleri projeye ciddi bakmama yol açıyor. Belki çok başarılı olurlar ve bundan seneler sonra ülkemizdeki ebeveynler de büyük bir mutlulukla bu platformu kullanıyor olurlar, kim bilir.

About The Author

Leave A Response