Pazar, Mayıs 26, 2019
Airdrop

DatabrokerDao – İlk Sensor Datası Alım Satım Platformu

Bugünün ilk ama son yazısı son zamanlarda çok revaçta olan bir konu üzerine. Her ne kadar hala bazı teknik detaylarına çok fazla hakim olamasam da elimden geldiğince sizi bilgilendirmeye çalışacağım. Konumuz IOT yani Internet Of Things. Türkçe anlamıyla nesnelerin interneti. Aslında direkt olarak proje nesnelerin interneti üzerine değil de nesnelerin internetiyle direkt alakalı sensor datalarının alım satımı üzerinde duruyor.

IoT ile birçok endüstride ve hayatın her yerinde cihazların birbirlerine bağlanması sağlanıyor. Bu iletişim ağı yine aynı şekilde sensör pazarıyla doğru orantılı olarak gelişiyor. Sensör ağı bir nevi nesnelerin internetinin olmazsa olmazı konumunda yer alıyor. Önümüzdeki 10 sene içerisinde her sene yaklaşık 1 trilyon sensörün yerleştirileceği ve 20 yıl içerisinde yaklaşık 45 trilyon sensörün ağa bağlı olacağı tahmini yapılıyor.

İşte databroker dao’da tam olarak bu pazara giriş yapıyor. Şu yazı yazarken beni bayağı zorladığından dolayı dedikleri gibi ilk sensör datası alım satım platformu olup olmayacaklarını kontrol edebileceğim bir yetkinliğim yok. Ancak hem zaten çok büyük bir pazar hem de hızlı büyüyeceğine kesin olarak bakılan bir pazar. İlk olsalar bile son olmayacaklardır.

Projenin para birimi Dtx tokenı sistemde sensor datası alımı satımı için kullanılacak ve erc20 tokenı olacak. Hedefleri, toplam 225 milyon adet olacak token’ın her birinin 2024 yılında platformlarındaki bir sensöre eşit olması. Bunun yanı sıra, aşağıda linkini koyacağım ödül kampanyalarına girerek, crypocompare, youtube ve newsletter kampanyalarına da göz atmanızı öneririm.

Sonuç olarak databroker dao oldukça beğendiğim bir ico konusu itibariyle. Nesnelerin interneti çok hızlı büyüyen ve geleceğin sektörü olarak kabul edilen bir dal. Bu alandaki icolara ve projelere dikkat etmeyi önemli buluyorum. Icolarına bir aydan biraz daha fazla bir süre var. İzleyip takip etmekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Website: https://databrokerdao.com/
Bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2113309.0
Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2909180.0
Telegram: https://t.me/databrokerdao

About The Author

2 Comments

  1. gokhangokhannn 21 Şubat 2018 at 20:08

    maalesef debitium telegram kampanyasına giripte isminizin yanına debitium network supporter yazdıysanız data broker telegram kanalından banlıyor salaklar 🙁

  2. levyashin 21 Şubat 2018 at 20:24

    Allah allah ben o şekilde telegramlarındayım bir sıkıntı yaşamadım.

Leave A Response