Çarşamba, Haziran 19, 2019
Airdrop

DataBroker Dao – Data harcamasını yatırıma çeviren platform

Akşam işten eve dönerken buzdolabınızdan telefonunuza gelen eksik malzeme listesi, sabah işe gitme saatinize yakın kendiliğinden açılan perdeler, evdeki hareketliliğe göre ısıyı ayarlayan kombi sistemi, sevdiğiniz dizinin yeni bölümünü dün akşam izleyemediniz diye size kendiliğinden öneri getiren televizyon… Tüm bunlar yeni dünyada çok sık karşılaşacağımız IOT (Internet of things /nesnelerin interneti) ‘nin eseri.

IOT’nin temelini oluşturan en önemli etmen “data”. Size en iyi hizmeti vermek üzere bu dataları toplayan firmalar, cihazlardan çıkan sensor datalarını, bilgileri bünyelerinde tutuyorlar fakat yeni bir alanda bilgi edinmek istediklerinde milyonlarca dolar harcayarak, sıfırdan yeni bir altyapı surmak durumunda kalıyorlar. Kontrolsüz büyüyen ve bu datayı neden istediğini bilmeyen şirketlerde de, evrensel bir sorun haline gelen “big data sendromu” (yani datanın çokluğunun yarattığı bir kontrolsüzlük, ne yapacağını bilememe) öne çıkıyor.

İşte DataBroker DAO bu konuya bir çözüm getiriyor. Tüm bu sensor datasına ulaşabilmenize fırsat veren, data sağlayıcılar ve bu dataya ihtiyaç duyanları tek bir arayüzde topluyor. Bu şekilde sıfırdan dünyanın parasına edineceğiniz bilgileri, çok daha uygun rakamlara elde edebiliyorsunuz. Hatta bu dataları kullanıp başka bir anlamlı dataya ulaşırsanız, siz de bu işten para kazanabiliyorsunuz.

Tahmin edeceğiniz üzere, bu sensor datasına ulaşacağınız arayüzü kullanırken DTX tokenını kullanacaksınız ve tüm alışverişi bu para birimi üzerinden yapacaksınız. Toplam hedefleri, 2024 yılına gelindiğinde tokenların sensor rakamına eşit olması ve bu da yaklaşık olarak 225 Milyon adete denk geliyor.

Toparlamak gerekirse, dünyada tüm markalar tüketicilerin datasına sahip olmak istiyor ve bu doğrultuda çok ciddi miktarda para harcanıyor. DataBroker ile bu harcamalar, yatırımlar haline dönüşüyor. Yola çıktıkları içgörü, büyük bir pazarı kapsadığı için, çıktıkları yolda sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyorum.

Website: https://databrokerdao.com/
Bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2113309.0
Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2909180.0
Telegram: https://t.me/databrokerdao

About The Author

Leave A Response