Cuma, Nisan 19, 2019
Airdrop

Bitcoinus – Bitcoin Ödemeleri 2 Saniye İçerisinde

Her ne kadar son zamanlarda, orjinal konulu projeler paylaşmaya çalışıyor olsam da, zaman zaman da benzeri projelerini daha önce anlattığım projelerden bahsetmeyi seviyorum. Orjinal projelerin avantajı rakipsiz ve benzersiz olması olduğu kadar, dezavantajı beklentiye bir sınır koyuyor olması. Yani bir online okul projesi benzersiz olabilir ancak tutsa bile ne kadar değerlenebilir ki? Diğer tarafta ise bitcoin ve kripto ödemeleri konulu projelerin sayısı çok fazla ancak bir tanesinin yaygınlaştığını düşünün, ulaşabileceği değeri tahmin edebiliyor musunuz? Ben açıkçası edemiyorum ve bu sebeple bir başka bitcoin ödeme yöntemi olan Bitcoinus yazıma başlıyorum.

Bitcoinus’un direkt odaklandığı alan diğer kripto para ödeme amaçları gibi her türlü transferler değil. Daha doğrusu asıl odaklandıkları yer elektronik ticaret siteleri. Her ne kadar mağaza içi ödemeler için de planları olmasına rağmen asıl ağırlığı bu noktaya vermişler. Elektronik ticaret sitelerinin sistemlerini kullanmasını sağlamayı ve çok hızlı bir şekilde ödemeyi gerçekleştirmeyi hedefliyorlar. En büyük olumlu yanları, visa ve mastercard’ın %2.5 civarı masrafı aldığı noktada diğer kripto ödeme yöntemlerinin %1 civarı masraf aldığı yerde sadece %0,5 masraf alacak olmaları. Açıkçası bu masrafı tüketici veriyor olsa 100 lirada ha 0,5 vermişim ha 1 vermişim düşüncesinde olabilirdi ancak bu masraf satıcılardan düştüğünden dolayı ve çok kullanılması durumunda büyük rakamlara denk gelebileceğinden dolayı büyük önem taşıyor. Yani ayda 1 milyon dolar kart ile satış yapan bir adam için %0,50 fark demek 5000$ demek anlamına geliyor. Adam 1 milyon dolar ciro yapıyorsa 5000 dolar o kadar fark etmez ki de demeyin çünkü 1 milyon dolar satış demek genelde 30-40 bin dolar kar demektir. 30-40’a eklenecek bir 5000 dolar öyle umursanmayacak bir rakam değildir.

Gördüğünüz gibi visa’nın 2.3, mastercad’ın 2.4, diğer bitcoin ödeme yöntemlerinin 1 aldığı yerde 0,5 masraf koyarak en düşük masraflı ödeme yöntemi oluyorlar. Ayrıca ödeme bitcoinus tokenlarla yapılırsa, %0,5 olan masraf tamamen ortadan kalkıyor. Bu da tokenların kullanım amacının en önemli alanını oluşturuyor.
Sistemi kullanacak elektronik ticaret sitelerinin her birine kyc benzeri bir uygulama ile onay sürecine tabi tutacaklarından dolayı kredi kartlarıyla yaşanan dolandırıcıkların yaşanmayacağını söylüyorlar. Sonuçta kredi kartını istediğiniz siteye istediğiniz şekilde giriyorsunuz bunun bir sınırı yok ancak dikkatli olmamanız durumunda verdiğiniz kredi kartını limiti dolmuş bir şekilde bulabilirsiniz. Bitcoinus bunu satıcıları onaylayarak çözeceğini söylüyor. Yani elini kolunu sallayarak bu ödeme yöntemini kullanamayacak satıcılar. Öncesinde bir süreçten geçirilip onay almaları gerekiyor. Bu alıcılar için bir güven uyandırsa bile satıcılar için biraz sistemi kullanmaya başlamaları için çekingenlik yaratabilir. Sonuçta zaten çok yeni bir şey, bir sürü bilinmez var ve kullanım alabilmek için bir onay sürecine tabi tutulmanız da gerekiyor.
Sistemin diğer avantajları, elektronik ticaret siteleri için bir puanlama sistemi oluşturuyor olması. Kendilerine ayırdıkları tokenların 12 ay boyunca kilitli olacak olması şeklinde belirtilmiş. Açıkçası bir kullanıldıkça azalma veya her sene belli bir miktar token yakma gibi bir sistem oluşturmalarını umardım ancak oluşturmamışlar. 
Sonuç olarak artıları olan ancak eksileri de olan bir proje Bitcoinus. Eğer yaygınlaşabilen ödeme yöntemi olurlarsa ne kadar değerlenebileceğini tahmin etmek çok zor. Ancak yaygınlaşabilir mi sorusu burada önemli bir şekilde karşımıza çıkıyor. Şu anda icosunun ilk kısmı sürmekte, %47 bonus ile birlikte satışa sundukları 8 milyon token’ın %90’ı satılmış durumda ve bu sırada soft cap’lerini de gerçekleştirmişler. Yani anlayacağınız her şekilde proje devam edecek. Kripto ödeme yarışına giren yeni bir proje, başarılı olup olamayacağını göreceğiz.

Website: https://www.bitcoinus.io/
Bountyhive: bountyhive.io/join/Bitcoinus?from=levyashin

About The Author

Leave A Response