Cuma, Nisan 19, 2019
Airdrop

Bir müzik aleti olarak değil, finansal çözüm olarak Kora!

 

Birçok hükümetin, devletin ve kişinin kripto para dünyasına karşı olduğunu ve aksiyonlar aldığını biliyoruz, görüyoruz ve okuyoruz. Buradaki en temel sebep, normal şartlarda belli bir miktar parayı kazanabilmek için sabah akşam ve hatta günde 60-70 saat durmaksızın çalışmak gerekirken, yeni dünya düzeniyle bunun değişme ihtimalinin ortaya çıkması olarak görülebilir. Bu da, paranın kontrolüne ve kimde olmasına karar veren güçlerin rahatsız olmasına sebep oluyor. Dünyadaki paranın, zenginliğin eşit dağılmaması sistemin bir gerçeği gibi dursa da, böyle olmasının hiçbir sebebi yok maalesef. Zenginlik, fakirlik bir yana, açlık, susuzluk, sağlık hizmetlerinden yoksunluk, adaletsizliğin en derinden yaşandığı Afrika’nın çektiği en temel sorunlardan bazıları olarak listeye yazılabilir. Bunlar hepimizi üzen ana başlıklar olmakla birlikte, daha da enteresan bir başka data finansal hizmet konusunda karşımıza çıkıyor. Artık hayatımızın her alanında bankalara ulaşabildiğimiz bugünlerde, hala 2 Milyar’a yakın insanın banka hesabının olmadığını bilmek kulağa inanılmaz geliyor.
Peki parası olup da finansal destek alamayan bu ciddi orandaki insanın karşılaştığı temel sorunlar neler diye sorarsanız 4 adet ana başlık karşımıza çıkıyor. İlki servis hizmetinin masraflı oluşu. Medeniyetten uzak yerlerde banka şubesi açmak karlı bir operasyon değil. Hem altyapı, hem eleman, hem de şubenin devamlılığı için çok ciddi yatırımlar gerekiyor. Bunun için de bankalar, bu risklerin altına girmek istemiyor. İkinci bir faktör de, dışarıda duran 2 Milyar insanın elindeki paranın çok da bir miktar etmediğinin düşünülmesi. Buradaki en büyük yanılgıyı da dünyanın en büyük şirketlerinden biri PWC açıklıyor. Tahminlerine göre, bankaların dışında duran bu rakam yaklaşık olarak 360 Milyar dolar değerinde. Yani hiç de azımsanacak bir rakam değil. Üçüncü başlık ise maalesef başvuranların dökümanlarındaki eksiklikleri kapsıyor. Gelişmekte olan ülkelerde bu tarz kimlik kartları ya da vatandaşlık bilgilerini içerek belgeler ibraz edilemiyor. Yine yapılan açıklamaya göre neredeyse 1.5 Milyar insan bu belgeleri sağlayamıyor. Öyle olunca da hesap açmak pek de mümkün olamıyor. Dördüncü faktör, güven unsuru. Maalesef büyük çoğunluğu az gelişmiş ülkelerde yaşayan bu insanlar bankalara güvenmiyor.
İşte tüm bu sıkıntı, güvensizlik dünyasında, Afrika’da umut şarkıları söylemeye yarayan müzik aleti Kora’dan ismini alan firma sağlam bir projeyle karşımıza çıkıyor. Kora, 4 temel öğeyle tüm bu engelleri aşmayı hedefliyor. Kişisel verilerin dökümantasyonu konusunda hiçbir zorlaması bulunmayan Kora, sisteme giren kişilerin yaptıkları hareketler karşılığında onlara bir güven skoru veriyor. Bu şekilde olduğunda da, devletinizin sağlayamadığı fırsatı size Kora sağlamış ve destek vermis oluyor. İkincisi güven unsuru. Paranızı güvenli bir şekilde arayüzde tutabiliyorsunuz. Bir diğer avantaj ise para transferi, bunu yaparken hem güvende olduğunuzu, hem de hiç ekstra bir para ödemediğinizi düşünün. Son olarak en kritik kısmı parayı çok hızlı bir şekilde nakite döndürebilme olanağı sağlaması. Tokenların kullanım alanına gelince, yukarıda bahsettiğim tüm bu sistem içindeki hareket KNT aracılığıyla yapılıyor. Para gönderip alma, bozdurma, hesapta tutma işlemleri için KNT kullanmak durumundasınız. KNT token’ı malesef bir kar payı dağıtımı yapmıyor, tamamen platformun başarısına endeksli bir token.
Herkese destek olmaya gönül vermis bu projenin özellikle toplum faydasına bir iş yapıyor olması mutluluk verici. Dışarıda kaldığı düşünülen bu ciddi miktarın, dünya ekonomisine kripto para aracılığıyla girmesi demek, piyasanın büyük bir hareketliliğe sahne olması demek oluyor. Bu tarz bir sürü projeden bahsettim, Kora’da onlara benziyor, bir tanesi başarılı olacak ama hangisi. Belki cevap Kora Network’tür.

About The Author

1 Comment

  1. ridertiger 28 Şubat 2018 at 14:20

    Ilgilenen olursa yaptigim video:
    https://www.youtube.com/watch?v=dDm9ypJfhpw&t=5s

Leave A Response