Perşembe, Nisan 18, 2019
Airdrop

Onz Coin – Sosyal Ağlar İçin Dpos Blockchain

Evet arkadaşlar yine bir kripto mesaisi haftasonundayız anlaşılan. Haftasonu belki bir tane yazarım bırakırım diye düşünürken, dördüncü yazıya doğru yol aldık. Aslında bu projeyi sadece beş dakika önce gördüm ve henüz araştırmadım bile, yazmamın tek sebebi var o da dpos. Aslında ilk sebebi dpos, ikincisi sondan bir önceki paragrafa yerleştirdiğim airdropları.

Öncelikle projeden benim de haberim yokken (bu paragraf bittiğinde araştırıp onu da yazacağım.) haberim olduğu ve çok sevdiğim bir alandan bahsediyim. Chat bölümünde aktif olanlar dpos’u ne kadar sevdiğimi bilir. Dpos blockchaini oluşturan bir proje görünce nihayet yazıp detaylıca anlatma fırsatı bulabildim.

Dpos yani delegated proof-of-stake pow gibi pos gibi bir madencilik modeli. Powda bilgisayarınızın cpu veya gpu gücünü ayrı ayrı veya birlikte çalıştırarak coin kazanıyorsunuz, pos için ise bilgisayarınızın açık kalıp stake alması lazım. Dposta ise sistem daha farklı ve rahat. Dpos sistemi belli bir sayıda delege belirliyor ve bu sayının dışında kimse madencilik yapamıyor. Onz’da bu rakam 101. Ancak bu 101 delege aldıkları oya göre belirleniyor ve her bir coin bir oya eşit oluyor. Haliyle delegeler bütün blockchaindeki coinlerin büyük kısmına sahip olamadıklarından dolayı, madencilik ile elde ettikleri coinleri oy verenleri ile paylaşıyorlar. Bazısı gelirinin %80’ini paylaşırım diyor bazısı 95 diyor bazısı 5 diyor. Hangisi işinize gelirse oyu ona veriyorsunuz. Güzel kısmı ise, bir daha bir şey yapmanıza gerek yok. Oy verdiğiniz kişi delege olduğu sürece sizin payınızı ödemeye devam edecektir. Ne bilgisayarınızı açık bırakmanıza, ne deli gibi cpu-gpu yormanıza ne de herhangi bir şeye gerek yok. Sadece oy veriyorsunuz ve havuzdaki coininiz oranında coinleri ödeme olarak alıyorsunuz.

Uzun süredir takip ettiğim lisk (nitekim onz da bir lisk forku) ve ark bu sistemi kullanırken, icosuna katıldığım sophiatx swap ile bu sisteme geçecek 3-6 ay arasında. Yine çok şeyler beklediğim semux’da dpos benzeri bir model kullanmakta. Dpos’un en hızlı en efektif en merkezsiz en esnek model olduğunu da söylüyorlar ancak gerçekten hiç ilgilenmedim. Tam olarak ekmeğime bakarım durumu söz konusu benim için ve dpos bu konuda çok iyi. Ayrıca bunu beğenen tek kişi ben olmasam gerek ki tüm dpos tokenları borsalarda iyi performans gösteriyorlar.

Yukarıdaki videodan da görebileceğiniz üzere, diyorlar ki gittiği yerde yemeğinin kendisinin fotoğrafını koyan kişi buranın popüleritesini arttırıyor, mekan onun sayesinde daha çok para kazanıyor peki paylaşan kişi bundan neden para kazanmasın. Onz coinlerle bir algoritma dahilinde likelar gibi para kazanılabilecek bir sistem oluşturuyorlar. Benzerlerini soma ve sphere projelerinin de yapmaya çalıştığını söyleyebilirim. Ancak şu anda iki projenin de bir noktaya gelmiş olduğu yok. Bu proje bu işe dpos koyarak (bildiğim kadarıyla zor oluşturulan bir blockchain, o nedenle çok az sayıda coin kullanıyor) işe ciddi girişmiş. Diğerleri gibi şimdi ethereum olarak dağıtıp sonra değiştireceğiz de demiyorlar. Direkt şubatta hazır olacak ağımız üzerinden başlayacağız diyorlar ki buna saygım büyük. Ayrıca nihai hedefleri bu onz coinlerle ödeme de yapılabilmesi ancak bu kısa orta vadede hedefleri değil.
Nasıl bankacılıkta, ödeme sistemlerinde sayısız ico çıkıyorsa sosyal medyada da çıkıyor. Tahminim bankacılık ve ödeme sistemlerinde olduğu gibi, sosyal medyada da bir proje alıp başını gidecektir. Hangisi olacağını bulmak zor, Onz da çıkacak olan ne ilk ne de son sosyal medya projesi. Sonuçta dev bir pazar ve ipi göğüsleyenin coin sahiplerini ihya edeceği tahmini çok da imkansız değil.
Hepinizi yakından ilgilendiren airdroplarına gelirsek, bülten aboneliği karşılğında 1 milyon adet coin dağıtıyorlar. Şu anda cüzdanları hazır olmadığından bir form dolduramıyoruz ancak günü gelince dolduracağız. Şimdilik abone olup, bekliyoruz. Kampanya cüzdan indirmeli olduğundan çok da fazla başvuran olmayabilir, dolayısıyla başvuranlar için daha fazla coin anlamını taşıyor. Özellikle kaçırmamanız gerektiğini belirtirim ama yine de kendiniz bilirsiniz. Bu arada gözümden kaçırırsam ve form zamanı gelirse bana da twitterdan bir yerlerden hatırlatabilirsiniz ki duyurayım.
Sonuç olarak Onz, Dpos ağı ile ciddi bir başlangıç yapıyor. Arkasını doldurabilecek, genel nüfusa yayılabilecek mi göreceğiz. Coinlerimizi alıp oylarımızı vererek ufak ufak kazancımızı aldığımız gelecekte, yürüyüp nüfusa yayılmasını umarım.

About The Author

Leave A Response