Perşembe, Ağustos 22, 2019
Airdrop

Hada DBank – İslami Bankacılık

 

 

Bugün haftasonuna yakışır, ilginizi çekeceğini düşündüğüm bir yazı yazmak istedim. Hazır fırsat ve vakit bulmuşken, ilgimi çok çeken, yazmak için de boş bir zamanı beklediğim bu enteresan konuyu sizlerle paylaşacağım. Her zaman bu tarz konular denk gelmiyor diyeceğim ancak kripto her gün bir başka enteresan konuyla karşıma çıkmayı başarıyor.

Özellikle daha önce çok fazla karşılaşmadığımız konular, piyasada bu kadar çok çalkantı, iniş çıkışlar varken, umudumuzu daha da arttırıyor. Kimi projeler sürdürülebilir bir çevre, dünyayı hedefliyorken, kimisi de daha küçük kitleleri hedefleyen projelerle karşımıza çıkıyor. Fakat bu seferki konumuz, hiç de azımsanmayacak kadar büyük bir kitleyi hedefliyor ve ayrıca aşağıda da bahsedeceğim gibi, bu kitle ciddi bir fırsat olabilecek bir güce sahip. Projenin kapsamı, Türkiye’de de birçok farklı şekilde karşımıza çıkan İslami Bankacılık üzerine.

HADA DBank, Dünya nüfusunun 1.7 Milyar’ını oluşturan ve 1.2 Milyar’ının banka kullanmadığı Müslüman popülasyonunu hedefliyor. Kuracakları bankacılık sistemiyle hem geleneksel bankacılığa karşı bir alternatif olmayı hedefliyorlar, hem de İslami Bankacılık kategorisini bir adım öteye taşıyarak hizmet vermeyi planlıyorlar. Ana hedef Asya pazarı ve özellikle 440 Milyonluk henüz bankayla tanışmamış, bankası olmayan kesim. Asya bölgesinin %50 den fazlası 30 yaş altında ve toplamda 854 Milyonluk (%133) bir akıllı telefon penetrasyonu var – yani nüfustan fazla telefon sayısı var ki bu da telefon kullanmaya, teknolojiye eğilimli olduklarını fakat bankacılığa bu zamana kadar henüz bir ihtiyaç duymadıklarını gösteriyor . Asıl fırsat bu noktada başlıyor, %53 ü online ve bu da pazar büyümesi konusunda ciddi bir fırsat yaratıyor.

HADABank (https://www.hada-dbank.com/) bankacılıkta transparan ve kar amacı güderken müşteri memnuniyetini öne çıkaran bir hizmet anlayışı güdeceğini vaad ediyor. İslami bankacılıkta faiz unsurunun olmadığını düşündüğünüzde, coinler üzerinden para kazanma mantığı aslında bu dünyanın ciddi bir avantajına olacak. Yani paranız faizle değil, pazar dinamikleriyle para kazanacak. Bankanın önerdiği işlemler arasında akıllı telefon uygulamasıyla cüzdana erişme (ki alternatif olarak sms de olacak), para bozup yatırma (ekstra bir ücret ödemeden), para transferi, bozdurma, kredi çekme, bot üzerinden yapay zeka ile müşteri hizmetleri ve debit kart olacak.

Gelelim HADACoin’in faydalarına. Müşteriler HADACoin ile tüm bankacılık işlemlerini ve günlük aktivitelerini yapabilecekler. Bankanın sağlayacağı Debit kart ile HADACoin’ler her zaman cebinizde olacak ve biraz önce de bahsettiğim gibi, faiz sisteminin olmadığı İslami Bankacılık düzeninde bu coinler şüphesiz çok fazla işlem görecektir. Herhangi bir başka (dijital ya da ulusal) para biriminde tutup değer kazanmasını beklemektense, dinamikleri İslami değerlere göre yaşayan kitle tarafından belirlenmiş bir para büyük sürprizlere yol açabilir. Toplamda 500 Milyon HADACoin hazırlanmış durumda fakat 225 Milyon HADACoin’i önümüzdeki dönemde piyasaya çıkarmayı planlıyorlar.

Belli bir kitle hedefli projelerin değer göreceğini ve şans bulacağını düşünmekle birlikte, bankacılık çok hassas bir konu olduğu için nasıl sonlanır bekleyip göreceğiz. Burada temel unsur güven ve ancak bunu sağlayabilirlerse internet sitelerinde bulunan 2020 planlarına sağlıklı bir şekilde ulaşabilirler. Çok zengin bir işadamını ikna ederler ve HADACoin üzerinden ciddi bir satış yaparlarsa işin rengi değişir. Ancak projenin hedeflediği kesimin, fazla dinine göre yaşayan kişiler olduğunu düşünürsek burada bir başka riskten de söz edebiliriz. Örnek olarak ülkemizde bu projenin hedef alacağı kişiler, diyanet’in bitcoin “şimdilik caiz değil” açıklamasını kabul ederek hareket edecek kişiler olacağından, global olarak girmeyi düşünecek kişiler de benzer açıklamalara göre hareket edeceklerdir. Sonuç olarak farklı bir proje, bakalım nasıl sonuçlanacak.

Username: levyashin

About The Author

2 Comments

  1. Nusret Demirhan 28 Ocak 2018 at 15:00

    Airdrop mevcutmu yoksa ico tanıtımı mı bu ? Çok güzel paylaşım olmuş ellerinize sağlık bu arada

  2. hakan 28 Ocak 2018 at 18:30

    İslami bankacılık blockchain için çok mantıklı teşekkürler.

Leave A Response