Cuma, Nisan 26, 2019
Airdrop

Globcoin – Tokenlaştırılmış Döviz Sepetiniz!


Yağan karın kısa sürmesi tadımızı kaçırsa da, projeyi inceledikten sonra bir fırsat olacağını düşünerek bu yazıyı yazmak istedim. Coinlerin sayısının artması, hem de her birinin farklı alanlara odaklanarak farklılaşmasına ve artan coinlerle doğan ihtiyaçları gidermeye çalışmasına dönüşmeye başlıyor. Derinlere indikçe, proje olabilecek ne kadar çok şey varmış diye düşünmeden de edemedim açıkçası. Bu arada sadece 5 dolar olduğundan ayrıca yazmaya gerek duymadım ancak, ödül başlıklarına bakarsanız telegrama kayıt için 5 dolar değerinde token veriyorlar, aklınızda olsun.
Bitcoin, Ether, Ripple ya da bir başka büyük paradan gelen getiriler herkesin dengesini şaşırdı. Çok kısa zamanda ciddi paralar kazanıldı ama paranın en kritik durumu, kazandıktan sonra nasıl korunacağı ve kayıpsız bir sonraki aşamaya geçeceği. Merdiven mantığında, amaç her zaman bir üst basamağa çıkmak tabi üst basamağa çıkmaya çalışırken yanlış bir hareket sizi başladığınız yerin aşağısına bile düşürebilir. Farklı paralarda tutmak riski minimize etmeye yardımcı oluyor, tıpkı yumurtaları farklı sepette tutmanın riski azaltacağı gibi. Daha sağlam ve güvenli bir dünya yaratmak için, çok dikkatlice hazırlanmış ve tasarlanmış bir “sepet” bu işi yapabilecek ve hatta fazlasını verebilecek gibi duruyor.

https://globcoin.io/ ülkemizde bir süre uygulanmış olan “kur sepeti” ya da “döviz sepeti” olarak hizmet veriyor. Metnin devamını okumadan önce internette konuyla ilgili araştırma yaparsanız çok daha net anlama şansınız olabilir. Asıl amacı ithalat ve ihracat dengelerinin sağlanması amacıyla yerel para biriminin değerini anlayabilmek. Kullanılan para birimlerinden ortalama bir rakam çıkararak yapılan işlerin karlı olup olmadığını, ne kadarlık bir marj olduğunu gösteriyor. Globcoin Crypto Platformu (GCP) kullanıcıların temel ihtiyaçlarına yönelik sepetler oluşturuyor. Yıllardır çok büyük firmalar için bu hizmeti veren kurucuları var ve bu konuda tecrübeliler. Lansmanı yapılacak ilk sepetle, GLX in fiyatı 15 adet büyük para birimini ve altını ağırlıklandırarak oluşturulacak. Dolayısıyla var olan portföyünüzü ağırlıklı olarak görüp, karda olup olmadığınızı ya da kaybınızın seviyesini gösterecek.
İlk etapta kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacak çünkü olabilecek tüm farklı dinamikteki para birimlerini kapsayacak. Diğer taraftan farklı para birimleri üzerine sepetler oluşturmak için de çalışılıyor. Özellikle Asya, Afrika, Batı Avrupa bölgesi özelinde, sık işlem gören para birimlerini kapsayacak çözümler de tüketicilerin hizmetine sunulacak. Hatta yine önümüzdeki dönemde farklı birimlerini içeren kontörlü bir kart da üreteceklerini söylüyorlar, dolayısıyla bir tıkla sepet rakamlarına sahip olmak kolaylaşacak. Küçük bir ödeme karşılığında Merkez Bankası gibi davranmak herkes için çok kolay bir işlem haline gelecek ve tüm paralar hakkında bilgi sahibi olmanıza fırsat verecek. Editör notu olarak da iletmiş olayım, her durumda, siz siz olun geçmiş dönemdeki Japon Yeni mağdurlarından biri olmayın.
İki adet token ortaya çıkartacaklar. Bunlardan ilki gcp utilty token. Döviz sepetlerinin al-satlarında, globcoin borsasına girişte ve masrafsız globecoin ön ödemeli mastercard’ını sipariş etme gibi konularda işe yarayan bir token.
Dİğer token ise global currency token. Bu token ile sepet oluşturulduktan sonra istediğiniz zaman istediğiniz dövize dönüş yapabileceksiniz sepetten. Sonra tekrar sepete dönebileceksiniz. Yani euronun sepete göre daha iyi performans göstereceğini düşündünüz hemen ona döndünüz ardından sepet daha iyi performans gösterir dediniz ve sepete döndünüz. Böylece dediğim gibi küçük bir merkez bankası oldunuz.
1.25 Milyon dolarlık bir rakama ulaşmışlar 12 günde – ki hiç fena da bir rakam değil. 13-31 Ocak gibi kısa bir süre belirleyerek, kimi zaman ICO nun trendini görmek isteyen yatırımcıların bir kısmını dışarıda bıraksa da, gidişat o ki güvenenleri de hiç azımsanacak sayıda değil. Sonuçlarını çok çabuk görmek, crypto para dünyasındaki en temel taleplerden biri, sonuçta herkesin asıl amacı (uzun vade piyasada kalacak olsa da) kısa zamanda maksimum kazancı sağlamak. Bu yine dün yazdığım caviar projesi gibi kısa zamanda maksimum kazancı sağlaması zor bir proje. Para ne kadar değerlenirse o kadar değerlenecek bir proje. Halbüki biz uçacak kaçacak kriptolar istiyoruz. Yine de porftöy dengelemek için iyi bir yatırım amacı olabilir. Ayrıca bu tarz yatırımlarla ilgilenen kişiler için de hayat kolaylaştırıcı bir proje.

About The Author

Leave A Response