Pazar, Mayıs 26, 2019
Airdrop

Gimmer – Programatik Al Sat!

Bu aralar haftasonları sakin geçiyor, bu da bana daha fazla projeyi bulup, değerlendirme ve paylaşma şansı veriyor. Geçenlerde bir yazımda, pazar genişledikçe yepyeni projeler ortaya çıkıyor ve her biri birbirinden farklılaşıyor diye bahsetmiştim. Mümkün olduğunca da yenilerini keşfetmek ilgimi çekiyor fakat bugün yazacağım yazı, yakın zamanda yazdığım bir konu hakkında : “programatik satınalma”. Açıkçası proje konusu biraz daha az teknolojik olsa yazılacak değerde bulmazdım ama bunu yazıp, diğer işlerden nasıl farklılaştığını göstermek istedim. Ayrıca bu tarz teknolojik yaklaşımdaki projeleri paylaşmayı da seviyorum, bu kadar dijitalize bir iş kolunda temel ihtiyaç, eldeki portföyü nasıl yönlendireceği konusunda yatırımcılara destek vermek olmalı.

Dünya genelinde, yaklaşık olarak 26 Milyon kişinin kripto para satınalma işlemi yaptığı tahmin ediliyor. Neredeyse 1200’den fazla paraya ek olarak, her gün yeni bir tanesi (ve hatta daha fazlası) ortaya çıkıyor bu da işlem yapan herkesin sistemi anlamasını biraz daha zorlaştırıyor. Bunun üstesinden gelmek için de çok ciddi bir zaman harcanıyor. Kripto para piyasasında günde ortalama 11 Milyar, toplamda da 400 Milyar dolarlık bir işlem hacmi var ve bu hacmin teknolojik bir zeka olmaksızın yönetilmesi, kar veya zararı sürprizlere çok açık bir hale getiriyor. Bu teknolojik zekanın adı da şuanda birçok sektör tarafından kullanılan “programatik” model.

Programatik modelle satınalma nedir? Belirlediğiniz taktik ve stratejilerde, sistemin otomatize şekilde sizin yerinize alım satım işlemlerinizi gerçekleştirmesidir. Normalde birçok borsada, satınalma platformunda yapabildiğimiz “şu fiyata gelince al/sat” emirlerini, tek bir yazılım üzerinden daha büyük bir stratejiye oturtarak yapabilme avantajı sağlar. Burada en büyük fırsat (sürekli olarak bilgisayar başında duramayacağınızı ve sistemin 7/24 uyanık olduğunu düşünürseniz) taktikleriniz başarılı olduğunda ve işler iyi gittiğinde, büyük kazanç sağlayabileceğinizdir.

Gimmer (https://gimmer.net/) piyasaya en iyi otomatize platformu sağlamayı planlıyor, bu konuda teknolojilerine çok güveniyorlar. Uzun süredir bu işlerle uğraşmanıza ya da bir yazılımcı olmanıza gerek yok. Basit bir arayüz sayesinde hesabınıza bağlabilirsiniz ve gelişmiş algoritmik botlarla, arkanıza yaslanıp, o sizin yerinize al sat yaparken, siz de stratejinizi takip edebilirsiniz. Daha önce yazdığım bir başka projede olduğu gibi, stratejinizi belirlerken, pazar dinamiklerine göre taktikler belirleyip, tam olarak sahaya çıkarmadan ön testlerle çalışıp çalışmadığını deneyimleyebilirsiniz. Projenin bu aşamasında (tanıtımlarında) rakibine göre çok daha az analitik ve teknolojik olduğunu da belirtmek gerek. Değişkenlerin ne olduğunu tam olarak anlatmamışlar, girip deneyimlemeniz gerekebilir. Bu hem iyi (deneyim yaratıyorlar) hem de maalesef daha az detay verdikleri için, daha az profesyonel duruyor.

Yalnız konuyu anlatırken de herkesin ilgisini çekebilecek başka bir yerden yaklaşmışlar. Yaptığınız stratejiler başarılı olursa, herkes tarafından bilinecek ve bu işten de para kazanma şansına sahip olacaksınız. “Bot store” (stratejilerin olduğu mağazalar) larda, yaptığınız stratejileri amatörlere kiralayabileceksiniz. Bot store’lar canlı olarak kim ne kadar başarılı oldu sıralama yapacak ve bir anda herkesin dikkatini çeken başarılı bir stratejist olarak üst sırada kendinizi bulabileceksiniz. Buna ek olarak yazılım üzerinden görüş, tahmin, içgörüleri paylaşabilecek/okuyabilecek ve hatta soru sorup, işin uzmanlarından yorumlar alabileceksiniz. Yani aslında sadece bir satınalma platformu değil, sosyal platform olma yolunda da ilerleyecek.

Gelelim tokenların nasıl kullanılacağına. GMR tokenları olmadan yazılım içinde hiçbir işlem yapamayacaksınız. Hazırladığınız stratejileri, işleme sokabilmeniz için mutlaka GMR larınızın olması gerekiyor. Bununla birlikte yazılım içindeki ekstralardan faydalanabilmek, iyi çalışan stratejileri kiralayabilmek için de yine bu tokenlara ihtiyacınız olacak. Son olarak , sistem içindeki her türlü ödüllendirme de yine GMR tokenları üzerinden olacak. Yani sadece harcama değil, kazanma şansınız da olacak tabii ki. Örneğin yaptığınız stratejiyle “en iyiler” listesinde olursanız GMR kazanacaksınız. Ya da sosyal platformunda içerik üretirseniz ve arkadaşlarınızı Gimmer’a davet ederseniz de tokenlardan kazanma şansına sahip olacaksınız.

Özetle, muadili diğer yazılımlardan çok ciddi bir farkı yok gibi ama Gimmer’ın size sunacağı en temel fırsat, şuan bir demosunu deneme şansınızın olması. Geçmiş datalar üzerinden bir strateji oluşturup deneyimleyebiliyorsunuz. Arka arkaya çok benzer projeler çıktığından birini önceliklendirmek ve önermek çok zor ama görünen o ki bu tarzda yazılımları daha fazla göreceğiz ve birbirlerinin önüne geçmek için de bizim işimize yarayacak teknolojik geliştirme yapmaya devam edecekler. Son olarak küçük bir ekleme, telegram kampanyaları ile sadece form doldurarak gimmer kazanabilirsiniz.

About The Author

Leave A Response