Çarşamba, Ocak 23, 2019
Airdrop

Diw ile “Sanal Hayatınız” Güvenli ve Merkezsiz!

Kripto dünyası için zorlu bir haftayı geride bıraktık. Açıkçası kriptoya girdiğimden beri en uzun süreli ve en derin düşüşleri yaşadığımız hafta sadece benim için değil herkes için zor geçmiştir. Büyük ihtimalle son zamanlarda piyasaya adımını atan bir çok kişi de lanet edip en düşük rakamlardan satıp piyasayı terk etmiştir. Kripto çok zorlu bir piyasa ve kimi zaman çelik gibi sinirlere ihtiyacınız oluyor. Ancak çok büyük yüzdelerle kazanmak hedefi yanında aynı yüzdelerle para kaybı ihtimalini de birlikte getiriyor. Neyse ki piyasalar son bir iki gündür toparlanmaya bize yeşil yeşil gülümsemeye de başladı. Ben de bunun üzerine haftanın son iş gününü bir ico yazısına ayırma kararı aldım. Bunun için de çok kapsamlı bir proje olan Diw Token’ı tercih ettim.

Diw token şu anda Whitelisting sürecinde olan bir ico. Whitelisting nedir derseniz, önceden tokenınızı ayırtmak demek oluyor. Giriyorsunuz ben pre-ico döneminde 10 ethereumluk alım yapacağım diyorsunuz ve bu tokenlar sizin için ayırılıyor. Bazen bir kapora alabiliyorlar bunun için, Alacağınız tutarın belli bir yüzdesini (%5 – %10 gibi) önden alıyorlar ve satışa katılmazsanız bu para yanıyor, bazense sadece sözünüz yeterli oluyor. Hem satın alacak kişi sonradan yetişimedim alamadan bitti sıkıntısına girmiyor hem de icolar çok önceden nasıl bir ilgi var, ne beklentimiz olmalı, icoyu başlatmalı mıyız gibi sorularına cevap buluyorlar.

Projeden bahsetmek gerekirse, projenin beş ana maddesi var. İlki güvenli digital bir kasa olması. Diw önemli bilgilerin güvenlice depolanmasını sağlıyor. Bunların içerisinde banka hesapları, kimlik bilgileri, şifreler, kyc bilgileri ve diğer her türlü değerli digital veriyi sayabiliriz. Diw bunları güçlü bir şekilde şifrelenmiş, güvenli merkezsiz sistemlerinde saklayabilir ve istediğiniz kişilerle paylaşabilmenize yardımcı olabilir.

İkinci özelliği, kripto ve dövizlerin transferi için güvenli bir ödeme sistemi oluşturması. Diw’in ödeme sistemini kullanarak her türlü kişi veya özellikle e-ticaret siteleri ister dövizle ister de kriptoyla ödeme alabilirler.

Üçüncü bir özelliği, kurmayı planladıkları global rehber. Kişiler ve kurumlar kendilerini listeleterek hizmetlerinin ulaştığı yerleri daha da genişletebilecekler. Bu da akıllı kontratlar ile puanlaması ile birlikte geleceğinden, güven ve şeffaflık da yanında gelecek. Bir hizmeti daha önce kaç kişinin kullandığını, bunun karşılığında ne ödediklerini ve alanın memnuniyet derecesini görebileceğiniz bir sistem.

Dördüncü özellikleri, ücretli emanetçi sistemleri. Örnek olarak hiç denediniz mi bilmiyorum ancak bitcointalk otc başlıklarını verebilirim. Ortada bir emanetçi ararsınız ki trade gerçekleşsin diye. Kişiler ödemeyi emanetçiye gönderirler emanetçi de kişilere gönderir. Böylece kimse kimseyi kazıklayamaz. Tabi bulduğunuz emanetçi güvenilirse. Aksi halde tüm parayı alıp kaçacak kişi o olacaktır. Diw de kendi emanetçi sistemini oluşturmuş ve karşılıklı tarafın tutarları ona yollayıp, onun da gönderilecek kişiye aktarması şeklinde çalışıyor. Platformları emanetçi olarak herkese tercih ederim. Sonuçta büyük tutarlarda emanetçi de şeytana uyabilir. Ama platform uymaz.

Beşinci ve son özellikleri sağlık ağı. Tüm hastane, sağlık, labaratuar sonuçlarının tek bir yerde güvenli merkezsiz platformlarında toplayarak, hasta sağlık geçmişine ulaşmayı kolay hale getirmeyi ve yine bu şekilde bilgilerin sadece istenilen kişilerle paylaşılmasını sağlamaya çalışıyorlar.

Dediğim gibi son derece kapsamlı bir proje yapmışlar. Bu konuların hepsinin ayrı ayrı icolarını gördüm, hatta bir çoğunun da yazısını yazdım, ancak bu kadar fazla özelliği bir arada toplayan ico ilk kez görüyorum. Farklı dallara dağılmaları daha başarılı olmalarını mı sağlayacak yoksa her şeyi biraz yapıp hiç bir şeyi tam yapamadıklarından başarısız mı olacaklar zaman gösterecek. Henüz zaten pre-ico veya ico tarihleri bile olmayan çok yeni bir proje. Şu anda sadece whitelisting mümkün ancak bunun için 2000$’ı gözden çıkartmak zorunda olduğunuzu da belirtiyim. Nihayetinde en iyisi bekleyip görmek.

Websiteleri: https://diwtoken.com/
Bitcointalk Başlıkları: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2567416

 

About The Author

3 Comments

  1. cahil adam 20 Ocak 2018 at 12:56

    Merhaba hocam bitcore airdrop'u hakkında bilginiz var mı, varsa coinleri alabilmeniz için cüzdanınızda bakiye olması zorunlumudur

  2. levyashin 20 Ocak 2018 at 13:01

    Onun için bir bitcoin hesabı ve içinde btc olması lazım diye biliyorum. Btc walletı indirmesi falan çile olduğundan hiç girmedim o işe.

  3. cahil adam 20 Ocak 2018 at 16:14

    Koinomi cüzdan indirtiyor, ben kendi adresini girdim,dediklerini yaptım mesaj onaylandı falan dedi ama şuana kadar coin gelişi olmadı

Leave A Response