Cuma, Nisan 26, 2019
Airdrop

Dether – Ethereum’un Kitleler Tarafından Kullanılması Önündeki Engelleri Yıkıyor!

Günün ikinci ve büyük olasılıkla son yazısına geçmeden önce, bitcointalk kullanıcıları olarak yeni gelen merit sisteminden haberdarsınızdır. Seviye atlamama bir hafta önce gelen bu lanet sistem yüzünden seviye atlamak için oldukça merit’e ihtiyacım var. Bu konuda attığım tweet üzerine veren arkadaşlar oldu ki kendilerine tekrardan teşekkür ederim ayrıca atlayanlar olur da buradan okuyup da verirlerse çok sevinirim. Zaten nickimi biliyorsunuzdur sitede.

https://dether.io/ ilk önce isminden dolayı tethervari bir şey sandığım bir ico projesi. Piyasalardaki en büyük risklerden biri olan arkasında ne olduğu belli olmayan tether’in benzeri ismi niye seçtiklerini gerçekten bilmiyorum. Yine bir başka iki milyar kişinin hala bankası yok üzerinden giden bir ödeme yöntemi projesi. Biraz kabak tadı verdiklerini düşünmekle beraber, aralarından bir tanesinin sıyrılıp çıkacağını ve sahiplerini ihya edeceğini düşünmem sürüyor. Bu da aşağı yukarı 50. iki milyar banka kullanmayan insan var, bunları sisteme nasıl dahil edebiliriz projesi. Gerçekten dahil edebilecek mi, yoksa edemeyen 49 diğer projeden mi olacak bilmiyorum. Ancak bence bu projenin asıl önemli olayı, elden ethereum transferini mümkün kılması.

Dether sayesinde artık ethereum almak için bir hesap aç resmini yolla, oradan tl ile token al, cüzdanına transfer et çilesinden kurtuluyorsunuz. Onun yerine sisteme ethereum satan kişiler ilanlarını koyuyor ve almak isteyen kişiler bunlara ulaşıp bir buluşma yeri ayarlayarak nakit karşılığı ethereum transferi gerçekleştiriyorlar. Aslında sistem süper gözükse de burada bir gasp riski de göz önüne alınması gereken bir faktör. Yani örnek olarak kadıköy civarında ethereum satan adam buldunuz diyelim 1000 tl ile gittiniz yanına, adam 5 arkadaşıyla birlikte sizi dövüp paranızı elinizden alabilir. O nedenle sistemi kullanmak biraz riskli, ancak bir rating sistemi veya güven geçmişi oluştururlarsa belki olabilir. Bunu dether sistemine koymadığın ethereum’u satışa koyamazsın olarak aşmaya çalışmışlar başlangıçta ancak bir zor kullanma durumunda ne olacağı belirsiz. Bu risklerin olmadığı dünyada acayip mantıklı bir fikir. Ayrıca ethereum ödeme alan mağazaları da programla görüp, oralarda ethereumlarımızı harcayabileceğimiz bir özellik de mevcut.
Sonuç olarak aslında çok mantıklı ve kullanmak isteyebileceğim bir sistem olmasına rağmen, güvenlik kaygılarını nasıl ortadan kaldırırlar bilemediğim bir proje. Nasıl olur bilmiyorum ancak bu sıkıntıyı aşabilirlerse, ethereum alışverişi sokağa inecektir ve kriptoya erişim hiç olmadığı kadar kolaylaşacaktır. Gelişimini merakla, çok yakından takip edeceğim.
Websitesi: https://dether.io/

About The Author

1 Comment

  1. Fabel Kastel 2 Şubat 2018 at 17:01

    admin ücretsiz bişiler veriyormu peki

Leave A Response