Cuma, Nisan 26, 2019
Airdrop

Caviar – Kripto Yatırımlarınızın Riskini Gayrımenkul İle Ortadan Kaldır!

Sabahtan beri İstanbul’da nihayet gelen kış, keyfimi arttırdı ve günün ikinci yazısını yazabilecek enerjiyi sağladı. Bir önceki yazımda olduğu gibi ucundan köşesinden tutacak bir alanı olmasa da kripto dünyasında farklı bir yatırım stratejisiyle riski azaltması bakımından caviar projesi bahsedilmeyi hak ediyor.

https://www.caviar.io/ adresinde kendine yer bulan Caviar projesi icodan toplanan paralarla gayrımenkule yatırım yapıp, yaptığı kar üzerinden %75 kar payı dağıtmayı taahhüt ediyor. Ayrıca karının bir kısmı ile de tokenları alıp yakacağını da söylüyor. Düşününce en çok girmeyi sevdiğim tokenlar bu şekilde karını dağıtan ve token yakarak dolaşımdaki token sayısını sürekli düşüren icolar oluyor. Ancak burada sorun şu ki, kripto insanları bir ayda 1000 e katlayacak projelerin peşinde, hiç olmazsa bir senede 10-15 katlasın düşüncesinde. Açıkçası ben de aynı alandayım. Kripto yatırımı yapıyorsanız koyduğunuz her şeyi kaybetmeyi göze almışsınızdır ve karşılığında paranızı da 1000 e katlamanın hayalini kuruyorsunuzdur. Caviar gayrımenkule yatırım yaptığından dolayı bu yatırımcının ilgi alanına giriyor mu çok emin değilim. Belki bir sepet yapacaklar için b tipi likit fon ekleyip %10 denge sağlasın düşüncesiyle hareket edenlerin portföyüne ekleyebilecekleri veya büyük yatırımcıların uzun vadeli düşünebilecekleri bir token olabilir. Ancak 3 kuruşla zenginlik hayali kuran genel kripto yatırımcılarına çok fazla heyecan verecek bir proje değil.

Yine de sisteme çok uymuyor gibi gözükmesine rağmen hali hazırda topladıkları 3 milyon dolar ile soft cap’lerine ulaşmışlar. Ya dediğim gibi büyük yatırımcılar almış ya da gayrımenkul ve kripto süper fikir deyip atlayan ve ico fiyatı 10 günde ikiye katlamayınca hayal kırıklığı içinde ellerindekini satacak araştırmayı sevmeyen yeni yatırımcılar. Kim neden yatırırsa yatırmış oldun, sonuçta belli bir para yatırılmış ve ico gerçekleşecek. Açıkçası ismini de güzel seçmişler, insanı tıklamaya iten bir ismi var.

Sonuç olarak kriptoya girme sebebim senede %10 kar değildi. Nitekim son 12 ayda 21 katına çıkan kripto piyasasına kimsenin girme sebebi %10 kar değil senelik. Ancak portföylerde denge unsuru olarak kendine yer bulabilir. Sonuç olarak bitmesine sadece bir hafta kalmış bir icosu var. Ico sonrasında göstereceği merakla beklemekteyim.

Website: https://www.caviar.io/

About The Author

Leave A Response