Cumartesi, Temmuz 20, 2019
Airdrop

Blockport Exchange – İlk Sosyal Borsa!

Twitter’ı düzenli takip edenler az önce attığım tweeti görmüşlerdir. Normalde son paragraflara saklardım ancak saat biraz geç olduğundan ve yazıyı yazmamın ne kadar süreceğini bilemediğimden dolayı hemen tweet olarak paylaştım. Yazının sonlarında airdropvari ödül programı yazısını okumayı beklemeden direkt olarak twitterdaki link ile bpt tokenları kazanmaya başlayabilirsiniz. Yok eğer okuyacağım öyle katılacağım veya twitter’a bakmaya üşeniyorum diyorsanız, gereken kısım sondan bir önceki paragrafta da sizi bekliyor.

Daha önce çokça söylediğim gibi, crypto dünyasında en garanti iş bir exchange sahibi olmak. Sürekli artan hacimler ve sağlanan bir platform karşılığında hacime bağlı komisyon almak en temiz iş. Bunun farkında olan tek kişi ben olmasam gerek çünkü şu anda hali hazırda en az beş tane exchange projesi mevcut. Hepsi kağıt üzerinde çok iyi duruyor olsalar da bazıları fiyasko olacak bazıları da alıp yürüyecek. Bir önceki yazımın öznesini oluşturan Cebelitarık projesini alıp yürüyeceğine inandığımdan paylaşmıştım, bunu ise cömertçe token dağıtıyor olduğundan tercih ettim. Açıkçası bir projenin cömertçe token dağıtması benim için yeterliyken, bunun ayrıca bir exchange projesi olması ayrıca mutlu etti.

Projeden biraz bahsetmemiz gerekirse, blockport ilk sosyal borsayı oluşturmayı hedefliyor. Peki nedir sosyal borsa. Sosyal borsa, kişilerin isterlerse trade geçmişlerini (oransal olarak) diğer üyelere açıp, kendilerini kopyalamalarına izin vermesi olarak anlatılıyor. Acemi bir yatırımcısınız, hesabı açık olan üyelerin son bir aydaki kazanç oranlarına bakıyor ve beğendiğinizi kopyalamaya başlıyorsunuz. Böylece kopyaladığınız kişi eğer başarılıysa, siz de kazanıyorsunuz. Neden portföyümün durumunu başkaları görsün veya beni kopyalasınlar diyorsanız, bunun sebebi de bunun bir ücrete tabi olması ve bu ücretin bpt tokenı olarak ödenmesi. Yapılan ödemenin %10’unu borsa alırken kalan %90’ı kopyalanan kişiye veriliyor. Ancak exchangedeki doğal denge bozulmaması için, her yatırımcıya bir kopyalanma limiti vereceklermiş. Çok başarılı bir traderı borsadaki insanların çok büyük çoğunluğunun takip etmesi durumunda ekosistem çökecek ve hiç bir şekilde sağlıklı bir hacim oluşamayacaktır. Bunu engellemek amacıyla bir limit koymaları mantıklı olmuş.

Token’dan biraz bahsetmemiz gerekirse, malesef bir kazanç paylaşımı sistemine sahip değil. Daha önceden defalarca kez bahsettiğim gibi borsalar çok iyi paralar kazanıyor ve bir kısmını da bize vermelerinden daha güzel hiç bir şey yok. Ancak bu stratejiyi benimsemişler. Zaten benimsemiş olsalardı muhtemelen hard cap’leri sadece15.8 milyon dolar değil en az 10 katı olurdu. Token’ın iki özelliği göze çarpıyor. Bunlardan ilki sosyal borsa için ödeme ve tahsilat yöntemi olması, ikincisi ise feelerde bir indirim sağlayacak olması, bu zaten neredeyse her borsa tokenında fix konulan bir özellik.

Gelelim hepimizin en çok sevdiği kısma, tokenlarını rahatça elde etme kısmına. Bu adresten ödül programlarına katılabilir. Sadece facebooktan beğenme, twitterdan takip, instagramdan takip, youtube’dan takip ederek ve ayrıca çok kısa bir video izleyerek 18$ değerinde tokena kavuşabilirsiniz. Daha fazlasını yapabilirim diyorsanız, daha fazlasını elde edebilirsiniz. Ancak en bazı bu ve oldukça kolay bir şekilde 51 tokena ulaşmak mümkün. Bu sosyal medyalardan kullanmadıklarınız varsa sadece olanları yapmanız da token kazanmanıza yeterli olacaktır, ancak ne kadar ekmek o kadar köfte.

Sonuç olarak bir başka exchange projesi, hard cap’leri çok yüksek olmadığından ve sosyal borsa fikri çok mantıksız olmadığından yatırımcılarına para kazandırması olası. Ancak kazandıracağı kesin olanlar ödül programlarına katılıp hiç bir para yatırmayacak olanlar. Risksiz bir şekilde tokenlarınızı toplamanızı öneririm. 5 gün sonra icoları başlayacağından çok uzun sürmeyebilir, elinizi çabuk tutun.

Web Siteleri: https://blockport.io
Telegram: https://t.me/blockport

About The Author

3 Comments

  1. ridertiger 21 Ocak 2018 at 10:16

    Blockport da ETH adresimizi girecek bir yer var mi?

  2. cahil adam 18 Şubat 2018 at 01:34

    Blockport borsada işlem görmeye başladı ama bizim airdrop tokenleri gelmedi

  3. levyashin 18 Şubat 2018 at 09:13

    Bana ve bir sürü kişiye geldi. Umarım size de gelir.

Leave A Response