Cumartesi, Nisan 20, 2019
Airdrop

Steemit – Oy Havuzu İle Para Toplama Denemesi

Evet arkadaşlar daha önceden duyurmuş olduğum ve bugüne yazısını yazacağımı söylediğim steemit yazısı ile karşınızdayım.

Steemit medium’un kripto hali. Upvote’lar ile para kazanıyorsunuz. Açıkçası adil olmadığını düşündüğüm bir sistemi var, bot’a para veriyorsun seni upluyor ve para kazanıyorsun. İçeriğinin ne kadar iyi olduğundansa ne kadar para harcadığın önemli. 10.000 kişi okudu ama çok az kısmı steemit üyesiydi ve çok daha azı upvote verdiyse bir bota 1-2 steem vermek karşılığında alacağınızdan çok daha azını kazanıyorsunuz.

Bu noktada aklıma bir oy havuzu kurma fikri geldi. Buna istinaden şu anda elimizdekilerle bir başlangıç yapıp getirisi ne olacak, büyütmeli miyiz gibi sorulara cevap arayacağım.

Bota para vermektense herkes biraz zamanından vererek oy toplayacak. Steemit konusunda bayağı yeni ve bilgisiz olduğumdan dolayı bu şekilde yapmamızın işe yarayıp yaramayacağı konusunda steemit konusunda bilgili arkadaşların ayrıca yorum yapmasını rica ediyorum. Mesela kullanıcının sayfasına girip linkleri açmadan upvote yapmak ile linkleri açarak upovote yapmak bir mi? Bildiğim kadarıyla daha ağırlığı olan üyelerin oyları daha çok para ediyor ama zamanla bu şekilde ilerlememiz ağırlık getirir mi bilmiyorum.

Neyse şimdi denememize başlıyoruz, açacağım google form a herkes steem linkini ekleyebilir. Şu an için başka bir bilgiye ihtiyacımız yok. Herkesin en azından 5 yazısı olması öneririm çünkü üyelere 5er yazı upvotelamısını söyleyeceğim. Kafanıza göre bir şeyler yazın işte. Ama resim mutlaka olsun içinde.

Cuma günü listeyi kapatacağım ve herkes listekileri takip ederek 5’er tane yazısına (o kadar yoksa olduğu kadarına) upvote verecek. Pazar günü belli bir saate kadar gerçekleşecek upvote kısmı. Ondan sonra herkes kendi upvotelarını kontrol edecek ve oy vermeyeni bildirecek. 3 bildiri alana upvotelar geri çekilecek ve bir daha sisteme kabul edilmeyecek.

Google formu : Başvurun!

Spreadsheet

Dediğim gibi steem konusunda tecrübeli kişilerin önerilerine ve ger bildirimlerine açığım. Daha iyi her türlü fikre sıcağım. Eğer olur da sonuçtan memnun kalırsam sistemi globale açıp 1000 kişi civarına ulaşmayı da planlıyorum.

About The Author

6 Comments

 1. Dyt.Oğuzhan Sadıklar 19 Aralık 2017 at 21:26

  Merhaba steemnow.com da gücümüz var ve her oy vermemiz ile yüzde 2 düşüyor bu. Düştükçe karşı tarafa giden para da düşüyor. Bu sebeple okadar kişiye oy vermek zor olabilir . Oradaki güç bitince bir daha 96 saate doluyor .

 2. Gürhan 19 Aralık 2017 at 22:02

  Bunu öğrendiğimiz iyi oldu. O zaman vote havuzu belli bir rakamı aşınca esprisi yok. Dün birisi 10 yazımı upvotelamış ama hep %100 kalmış gücü o nedenle çok da çabuk inmiyor galiba. Neyse bakalım nasıl olacak.

 3. Dyt.Oğuzhan Sadıklar 19 Aralık 2017 at 22:15

  Sp ( steem power)si 500 uzeriyse yuzde 100 vermeyebiliyor ozaman daha az düşüyor o dediğim yüzde . Bizim okadar sp olmadidigindan yüzde 2 civarı düşüş oluyor

 4. Gürhan 19 Aralık 2017 at 22:26

  Peki bu şekilde artar mı o sp?

 5. Dyt.Oğuzhan Sadıklar 19 Aralık 2017 at 22:41

  Sp artisi dediğimiz şey postlardan kazandığımız paranın yarısı SP olarak geliyor yarısı sbd olarak geliyor. Zaten o postu oluştururken sağ alt kısımda %50 %50 mı yoksa hepsimi SP olsun diye soruyor. Yani postlarda biriken parayla alakalı biraz 7 günde bir geliyor.

 6. Komiser Back 21 Aralık 2017 at 00:36

  Gürha dostum, steemit kullanıcısıyım ve sana tecrübelerimden yola çıkarak bu proje hakkında yorumlarımı söyleyeyim.

  1000 kişi de olsa o kişilerin hesabı hiç gelişmediği için karşı tarafa gidecek olan para 0'dır. Oy havuzu bu sistemde bir işe yaramayacaktır. Şuan 2 yol var:

  1-Kaliteli işler çıkarıp balinaların ( hesabı güçlü olanların ) ilgisini çekip oy almak

  2-Sisteme para yatırıp her içeriğinizi ''minnowbooster'' botuna oylatmak olacaktır.

  1.si çok zor bir olay ve sistemden kısa sürede bıkmanıza neden olacaktır.
  2.si her paylaşımınızdan size bir miktar para kazandıracaktır.

  Steemit'te gelişmek istiyorsanız önce sistemin nasıl işlediğini araştırmalısınız. Vaktinize ve çabanıza yazık olmasın. Bu projeyi uygulayarak hiç emek sarfetmeyin derim. Çünkü elde var 0 olacaktır.

Leave A Response