Cumartesi, Nisan 20, 2019
Airdrop

Spectiv – Başkalarının Yaşadıklarını Hisset

Bugün daha önce twitter’dan yazdığım gibi, dükkanı kapatıp gitmiş değiliz ancak ne adam gibi bir airdrop var ne de güzel bir airdropvari bounty. Varsa yoksa saçmasapan dolandırıcılık denemeleri, onları da paylaşmıyorum zaten. Ancak biz buradayız, dükkan sinek avlasa bile köşemizde bekliyoruz. Ancak haliyle ne sitemiz ne de twitter’ımız eskisi kadar yoğun olamıyor. Yine de takip etmeye devam edin, ara sıra güzel şeyler çıkacaktır. Biz de bu boşluklarda zaman buldukça yeni icolardan bahsedelim.

Gelelim bugünün konusu spectiv’e. Daha önceden sevdiğimi söylediğim ve icosundan beri yönünü hiç bozmayan vibehub sonrası, vr projelerine daha sıcak baktığımı söylemiştim. Yine bunun üzerine bir başka vr projesi olan mark.space hakkında da yazmıştım. Açıkçası vr bence geleceğin teknolojisi ve ilerde her evde olacağına kesin gözüyle baktığım bu teknolojiye çıkan içeriklere ve bu teknoloji ile alakalı icolara ayrı bir gözle ve ilgiyle bakıyorum.

Spectiv’de bir başka vr bazlı proje. Şu ana kadarkiler gibi o da kendi dalında bir ilk. Bir platform kurarak yayıncıları ve izleyecileri bir araya getirmeye çalışıyorlar. Bir tarafta kişiler yaşadıklarını izlediklerini stream ederlerken diğer tarafta da o sırada yayın yapanlardan veya yapmış olanlardan seçip yaşadıklarını vr gözlükleriyle aynen izleyenler olacak. Twich gibi niş bir yayın platformu kurarak başarıya ulaşmaya çalışıyorlar.

Ancak tokenları tam olarak bu platform için değil. Aslında platform token’ı ilk kullanıcak olduğu servis sağlayıcı olacak ancak tokenın tek amacı bu platformda kullanılması değil. Her türlü hizmet sağlayıcı ve reklam verenler arasında merkezsiz bir reklam borsasının tokenları olacak. Bayağı enteresan geldi ve açıkçası tam olarak açıklaması belli ki zor olmuş çünkü 19 haziranda başlamış ve aralarla bugüne kadar gelmiş bir bounty kampanyası yaşamışlar. Ancak sonuç başarılı. 2-3 gün içerisinde bitecek olan projelerine 7.3 milyon $ yatırım almış durumdalar.

Platformda her türlü para işlemi, signal tokenlarla gerçekleştirelecek ve izleyicilerin bazı reklam kampanyalarına katılması sonucunda signal token kazanacakları çeşitli durumlar da olabilecek. Açıkçası genelde alıştığımız bir proje ve ona ait token olayını signal tokenlarla değiştirmeleri ilginç olmuş. Hem merkezsiz reklam platformu yapmışlar hem de bunu uygulayacakları ilk alanı yaratmışlar ki kimseye de ihtiyaç duymasınlar ilk başta. Ancak tabi başka medyalara da yayılıp tokenlarını iyice kullandırmak büyük bir platform oluşturmak nihai amaçları.

Açıkçası beni yapmakta oldukları merkezsiz reklamcılık platformundan çok spectiv çekti. Belki de çoğu kişiyi çekecek olanın bu olacağını tahmin ettiklerinden dolayı Spectiv ön plandayken signal token arka planda kalmış. Vr yeni ve heyecan verici bir teknoloji ve dolayısıyla dikkat çekme konusunda çok ön planda.

Sonuç olarak sağ gösterip sol vuran enteresan bir ikili Spectiv ve signal tokenlar. Şurada iconun bitmesin çok bir süre kalmamış durumda. Bir yandan da vr alma isteğim de her proje ile daha da güçleniyor. Nihayetinde izleyelim görelim.

Ico için: https://ico.spectivvr.com
Bitcointalk Başlıkları: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2296908.0

About The Author

Leave A Response