Perşembe, Nisan 18, 2019
Airdrop

Hoqu – Geleceğin Pazarlama Yöntemi

Sitemizin ismi airdrop olsa da, nihai amacımız her zaman, kolay bir şekilde nasıl para kazacağımız olacaktır. Şu sıra airdroplar azalıyor veya olanlar da para etmiyor. Bu aslında çok normal son 1-2 ayda yaşanan süreç sürdürülebilir değildi ve nitekim artık sürdürülemiyor. Benim siteyi açarken airdrop olarak bahsettiğim şeyler, nem, minereum gibi zamanında başvuranlara acayip paralar kazandıran ciddi projelerdi. Şu anki süreç farklı işledi ancak hepimiz güzel paralar kazandık. Şu anda furya sona ermekte ancak ara sıra düzgün airdroplar her zaman çıkacaktır sadece günde 10 tane yerine ayda 1 tane olacaktır. Peki biz ayın 29 günü taş mı yiyeceğiz? Hayır, farklı gelir kapıları yaratmaya çalışacağız. Bunlardan en kolayı airdropvari bountyler. Bu nedenle bugünün yazısı Hoqu hakkında. Neden hoqu hakkında olduğunu ise her zaman olduğu gibi son paragrafta öğreneceksiniz.

İlk olarak hoqu platformundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle https://www.hoqu.io/ sayfasından projelerini inceleyebilir ve mevcutta olan icoları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bayağı uzun sürecek bir ico süreçleri pre-icodan sonra şu anda en yüksek bonus olan %20’nin verildiği ilk aşamasında, üç ay içerisinde yavaş yavaş düşerek en sonunda bonussuz bir şekilde 26 şubat 2018’de sona erecek, yani tokenların elinize geçmesi martı bulacaktır. Şu ana kadar sattıkları 56 milyon hoqu token’ı sayesinde yaptığım hesaba göre 4.5 milyon dolar civarında bir yatırım sağlamış durumdalar. Bu hem ciddi bir rakam, hem de projenin bu saatten sonra iptal olmayacağının bir garantisi. Bitcointalk başlıklarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Hoqu’dan biraz bahsetmem gerekirse, affiliate marketing’i blockchain üzerinde merkezsiz ve şeffaf bir şekilde oluşturmak nihai amaçları. Affiliate marketing’in üç unsuru vardır. İlki, satış yapan, ikincisi tanıtan ve komisyon alan ve son olarak satın alan kişi. Kripto dünyasında affiliate marketing daha da etkin. Çoğu zaman icolarda bir kişinin linkinden gidince belli bir % o kişiye verilebileceği gibi, genelde kullanılan her türlü referral kampanyaları da bunların birer örnekleridir.

Özellikle kripto dünyasında bir referral veya affiliate marketing olayı katıldığınızda tamamen satışı yapanın insafına bağlısınız. Çoğu zaman kaç kişiden komisyon alacağınızı ve tutarın ne olacağını bilemeyeceğiniz gibi, karşı tarafın ödemeyi dürüst bir şekilde yapıp yapmadığını da bilemezsiniz. Diğer tarafta bu affiliate marketingleriyle müşteri toplayanlar da gelenlerin gerçek mi, fake mi olacaklarını bilemediklerinden ve araya bir sürü aracı sokmak durumunda kaldıklarından, ödedikleri paraların karşılıklarını ne miktarda aldıklarından emin olamamaktadırlar. Ayrıca kripto dünyasının dışında, banka komisyonları, müşteri programları ve reklam ajansları derken, satıcı hem ödemesin gerektiğinden çok daha fazlasını öderken hem de komisyoncu alması gerekenden çok daha azını almaktadır.
Yani şu anki duruma göre satıcı mutsuz, komisyoncu mutsuz. Kripto dünyasındalarsa birbirlerine güvenmek dışında ellerinden gelen hiç bir şey yok ancak bir taraf sürekli kazıklanıyor olabilir, olmasa bile bunun huzursuzluğunu engelleyebilecek bir sistem yok. Ancak kritpo dünyasında değillerse, bu sefer de aradaki masraflardan perişan oluyorlar. Hoqu ise bu sıkıntılara çözüm olarak ortaya çıkıyor. Kripto dışında olan bu tarz kampanyalarda söylediklerine göre %3-5 olan banka komisyonunu %15-25 arası olan müşteri programı ve reklam ajanslarını ve son olarak %5-15 arası olan reklam platform ve servislerini aradan çıkatıyor ve sadece %0.5 komisyon ile satıcı ve komisyoncuyu bir araya getiriyor. İngilizce bilenler için olayı şu video ile daha rahat anlayacaklardır. Bilmeyenler bile anlayabilir aslında, resimlerle çok basit anlatmışlar.
Kısacası olayı kripto dünyasında şöyle anlatabiliriz. Satıcı 300 liraya bir token satmak istiyor ve %2’sini komisyoncuya vereceğine dair bir smart contract oluşturuyor. Ben bir blog yazıp bu smart contract üzerinden insanları yönlendiriyorum, 100 kişi 30.000 tl değerinde token alıyor ve smart contract otomatik olarak parayı tahsil ettiği anda %2’si olan 600 tl’yi bana yolluyor gerisini satıcıya yolluyor. Şu anda bu tarz çok proje var, karşılıklı güven şeklinde gerçekleşen  referral programları. İncelerseniz bir sürü projenin kendilerine yatırımcı getiren kişilere yatırım üzerinden komisyon vereceklerini açıkladılarını görürsünüz.

Nihayetinde güzel bir proje ve hali hazırda da acayip para toplamış durumdalar. İşin güzel yanı, yenilikçi ve yazının başında bahsettiğim gibi airdropvari bountyleri olması. Sadece youtubedan takip ederek, redditte sayfalarına kayıt olup postlarına topluca artı vererek, mediumda takip ederek gibi on saniyede bir sürü token kazanma şansı mümkün. Ne kadar aktif olursanız o kadar çok toplarsınız. Stake sistemi yaptıklarından dolayı alacağınız token sayısı önceden belli değil, dağıtılacak belli bir sayı var ve bu sayıyı stake’iniz oranında alıyorsunuz. İlk olarak formlarından başvurup, tüm hesaplarınızın linklerini veriyorsunuz, onlardan onay gelince işlemleri gerçekleştiriyorsunuz. Her salıdan salıya puan dağıtımı yapıyorlar. İşin güzel kısmı hesaplarınızın linklerini onlara verdikten sonra, takibi onlar yapıyorlar ve herhangi bir işlem yapmıyorsunuz. Adam başı ne kadar kazanılır bu şekilde, ileride ne ederler gibi sorulara cevabım yok. Tek diyeceğim, denemesi bedava, uğraşısı az. Neden denemeyelim.

About The Author

Leave A Response